Redakcja Polska

Wielki powrót do Białego Domu. Donald Trump zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

08.11.2024 16:04
Donald Trump będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kandydat republikanów wygrał w kolejnym wahającym stanie - Wisconsin i przekroczył wymaganą granicę 270 głosów elektorskich. Wyniki głosowania wskazują na przytłaczające zwycięstwo Donalda Trumpa i Republikanów.
Audio
  • W magazynie komentujemy m.in. zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, mówimy o II Światowym Kongresie Polaków i działalności Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych i zasługach Józefa Piłsudskiego, dla odzyskania niepodległości [posłuchaj]
Donald Trump, joined by wife Melania and son Barron, addresses supporters on Wednesday.
Donald Trump, joined by wife Melania and son Barron, addresses supporters on Wednesday.Photo: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

W magazynie "Widziane z Polski" komentujmy wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które wygrał Donald Trump. Pogratulowali mu Joe Biden i Kamala Harris oraz światowi przywódcy. 

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oznacza poważne zmiany dla Ukrainy - donosi "Wall Street Journal". Jak pisze dziennik powołując się na trzy osoby z otoczenia Trumpa, ten "plan pokojowy" polega na oddaniu części ukraińskich terytoriów Rosji i braku akcesji Kijowa do NATO.

Doradcy nowego prezydenta USA przedstawili różne wersje planu zakończenia wojny w Ukrainie. Jeden z tych planów wzywa Ukrainę do odmowy przystąpienia do NATO przez 20 lat - ujawnił "WSJ".

"Plan przewiduje zamrożenie (konfliktu na obecnej) linii frontu i utworzenie 800-milowej strefy zdemilitaryzowanej (liczącej prawie 1300 km - przyp.red.). Nie jest jasne, kto będzie strzegł tego terytorium, ale siły USA nie zostaną włączone do misji pokojowej i nie będą finansowane" - powiadomił amerykański dziennik.

"Możemy zapewnić szkolenie i inne wsparcie, ale lufa pistoletu będzie skierowana na Europę. Nie wysyłamy Amerykanów, aby utrzymywali pokój w Ukrainie. I nie będziemy za to płacić. Niech zrobią to Polacy, Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi" - oznajmił przedstawiciel zespołu Trumpa.

Stany Zjednoczone zamierzają jednak dostarczyć Ukrainie broń, aby powstrzymać przyszły rosyjski atak. Plan przewiduje również pozostawienie Rosji około 20 proc. terytorium Ukrainy, które zostało już zajęte przez siły agresora.

Trumpowi przedstawiono też jednak inny plan. Keith Kellogg i Frederick H. Fleitz, którzy pracowali w Białym Domu za poprzedniej kadencji Trumpa (2017-21), proponują wstrzymanie dostaw broni do Kijowa, dopóki Ukraina nie zgodzi się na rozmowy pokojowe z Rosją.

"Ukraina może nadal próbować odzyskać utracone terytoria, ale będzie musiała to zrobić w drodze negocjacji dyplomatycznych" - przekazał "WSJ".

Donald Trump oświadczył, że zatrzyma wojnę w Ukrainie. Obecnie nie jest jednak jasne, w jaki dokładnie sposób planuje to zrobić. W swoich publicznych deklaracjach nowy prezydent USA unika konkretów dotyczących tego, kiedy i jak zamierza negocjować z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim.

Mówimy też o uroczystości odznaczenie amerykańskich żołnierzy służących w Polsce z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Relacjonujemy także obrady II Światowego Kongresu Polaków w Warszawie, który odbył się w Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Przedstawiciele Polonii oraz krajowi eksperci dyskutowali o gospodarce, prawie i kulturze. Motto tego spotkania brzmiało - "Strategia dla Polski ponad podziałami! Współpraca Polaków w kraju i za granicą". O II Światowym Kongresie Polaków opowiedzieli nam jego uczestnicy: doktor Krystyna Krzekotowska i doktor Robert Wyszyński.

Mówimy również o działalności Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych. Naszym gościem jest dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, który jest głównym organizatorem projektu. Opowiada o nim także młodzież uczestnicząca w programie.

Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. To innowacyjny program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.

- Głównym celem programu jest aktywizacja młodych osób, które mają potencjał żeby stać się liderami w swoich środowiskach. Muszę powiedzieć, że była bardzo zacięta rywalizacja o trzydzieści miejsc w projekcie. Zgłosiło się 75 osób, gotowych przyjechać do Polski. My ten program finansujemy w stu procentach, ale kwestia dojazdu, dolotu do Polski jest już w dużej mierze po stronie uczestników. Musieli znaleźć dla siebie finansowanie, zorganizować się w szkołach, na uniwersytetach by mieć czas wolny, a więc trzeba sobie było zadać sporo trudu. Okazało się, że takich osób w diasporze polonijnej jest wiele i trzydzieści najlepszych zostało zaproszonych do Polski - mówi dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.

W 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej", przypominamy dokonania Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców naszej niepodległości. 

Józef Piłsudski - Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Polityk, który położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. W przełomowym dla losów Europy momencie stanął na czele tysięcy żołnierzy - ochotników walczących o wolność ojczyzny. Był głównym architektem oraz budowniczym wyczekiwanej przez pokolenia niepodległości.

W audycji udział wzięli historycy: Jan Engelgard, kierownik X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości i prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

"Szkoła do hymnu" – ponad 4,6 miliona uczniów śpiewało "Mazurek Dąbrowskiego"

08.11.2024 17:36
Ponad 4,6 miliona uczniów i niemal pół miliona nauczycieli wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła do hymnu", której celem jest upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości i promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce w piątek, 10 listopada, a o symbolicznej godzinie 11:11 "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w 21,5 tysiąca szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce.

Szef unijnej dyplomacji w Kijowie. "Wsparcie Ukrainy to mój priorytet"

09.11.2024 10:21
Wysoki komisarz UE do spraw zagranicznych Josep Borrell jest w Kijowie. To jego piąta wizyta w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji, oraz jak podkreślił w serwisie X, ostatnia jako szefa unijnej dyplomacji.

Były szef NATO w "FT": Europa musi pokazać Trumpowi, że nie jest dla niego ciężarem

09.11.2024 11:53
Jeżeli Europa weźmie na siebie większą odpowiedzialność za obronność, to amerykański prezydent-elekt Donald Trump doceni wartość Sojuszu Transatlantyckiego - pisze w sobotę na łamach "Financial Times" były szef NATO Jens Stoltenberg.