Redakcja Polska

"Ukraina jako ofiara agresji ma prawo się bronić". USA pozwalają Ukrainie razić pociskami ATACMS cele w Rosji

23.11.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, odniósł się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena, która umożliwia Ukrainie atakowanie celów na terytorium Rosji za pomocą amerykańskiej broni. Szef dyplomacji podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiegała o takie rozwiązanie, widząc w nim istotne wsparcie dla Ukrainy w jej walce o suwerenność.
Audio
  • W magazynie m.in. o decyzji prezydenta Joe Bidena, o zezwoleniu Ukrainie na użycie broni wyprodukowanej w USA do ataku na głębokie terytorium Rosji, o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych tak zwanej Wielkiej Piątki w Warszawie, promocji języka polskiego i twórczości Tomasza Łychowskiego z Brazylii [posłuchaj]
Joe Biden zapewnił o gotowości do współpracy w przejęciu władzy przez Donalda Trumpa
Joe Biden zapewnił o gotowości do współpracy w przejęciu władzy przez Donalda TrumpaSusan Walsh/Associated Press/East News

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy decyzję prezydenta Joe Bidena o zezwoleniu Ukrainie na użycie broni wyprodukowanej w Stanach Zjednoczonych do ataku na głębokie terytorium Rosji.

Informację o zgodzie prezydenta Joe Bidena na użycie przez Ukrainę systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS podał jako pierwszy dziennik New York Times, a następnie inne amerykańskie media. Prezydent USA podjął decyzję w tej sprawie po największym od miesięcy rosyjskim ataku z powietrza na ukraińską infrastrukturę oraz w odpowiedzi na wysłanie przez Koreę Północną trzech tysięcy żołnierzy do wsparcia rosyjskiej ofensywy w rejonie Kurska. Oficjalnie Biały Dom w tej sprawie milczy. Wysoki rangą przedstawiciel administracji Joe Bidena nie chciał odpowiedzieć na pytanie Polskiego Radia,czy zgoda na użycie przez Ukrainę amerykańskich systemów ATACMS dotyczy tylko regionu Kurska.

Systemy rakietowe ATACMS mają maksymalny zasięg 300 kilometrów. Decyzja Joe Bidena stanowi znaczący zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych. Została ogłoszona dwa miesiące przed objęciem urzędu przez prezydenta elekta Donalda Trumpa, który zapowiedział ograniczenie dalszego wsparcia Ukrainy.

Mówimy również o wojnie na Ukrainie, która trwa już ponad tysiąc dni.

Informujemy też, że w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych tak zwanej Wielkiej Piątki. 

Europejskie państwa są coraz bardziej zainteresowanie wzmacnianiem bezpieczeństwa na kontynencie - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił o tym po spotkaniu z szefami dyplomacji Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Rozmowy odbyły się w Warszawie w tysięcznym dniu rozpętanej przez Rosję wojny w Ukrainie.

Jak zaznaczył Radosław Sikorski, europejscy przywódcy chcą znaleźć wspólne źródła finansowania obronności i przemysłu zbrojeniowego.

Rozmowy ministrów dotyczyły głównie bezpieczeństwa i relacji transatlantyckich, zwłaszcza w kontekście zmiany władzy w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump zapowiadał, że ograniczy wsparcie wojskowe dla walczącej Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wyrazili solidarność z Ukrainą w 1000. dniu pełnoskalowej wojny.

Unia Europejska zrobiła znacznie więcej dla wsparcia Ukrainy niż można byłoby się spodziewać - dodał szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem wojna ośmieszyła władze na Kremlu, które myślały, że wygrają ją w trzy dni. 

Z gośćmi programu z Instytutu Badań Literackich i Instytutu Rozwoju Jezyka Polskiego rozmawiamy o promocji języka polskiego na świecie.

O potrzebie wspierania polonijnego szkolnictwa i promocji języka polskiego wśród Polonii, o Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych oraz o innych interesujących inicjatywach podejmowanych przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy jego dyrektorka, doktor Urszula Starakiewicz-Krawczyk.

Nasza rozmówczyni na gorąco dzieliła się wrażeniami z pobytu w USA, gdzie wraz z delegacją, na czele której stała Joanna Mucha, wiceministra edukacji, odwiedzała środowiska polonijne w Nowym Jorku i Chicago.

Program tygodniowego pobytu był bardzo napięty. Miałyśmy kilka celów. Jeden z nich, to wsparcie programów dwujęzycznych, czyli nauczania języka polskiego w systemie amerykańskiej edukacji. Prowadzimy rozmowy, gdyż chcemy ten system wzmocnić, ale przy jednoczesnym wsparciu i zachowaniu szkół sobotnich, które bardzo prężnie działają w Stanach Zjednoczonych. Tutaj miejsce jest dla każdego, a my przede wszystkim walczymy o te polonijne dzieci, które w ogóle nie uczą się polskiego, a nie o dominację któregoś z programów nauczania - mówiła dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk.

Instytut Badań Literackich PAN wraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie realizuje projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up", adresowany do polonijnej młodzieży w Wielkiej Brytanii.

- Jest to projekt z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, realizowany przez Instytut Badań Literackich i mój zespół, Zespół Literatura a Glottodydaktyka, właśnie z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie i Zespołem pani Doroty Hrycak-Krzyżanowskiej. Jest to jak gdyby kontynuacja naszej współpracy, chociaż trudno mówić wprost o kontynuacji, bo miałyśmy już wspólne doświadczenie, wspólną pracę i wspólny projekt, który miał podobny tytuł ""Język, tożsamość, kultura wśród młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii". Tam tworzyłyśmy podręcznik do tak zwanej małej matury. Tym razem mamy "polski level up", czyli idziemy w górę i będzie to matura i egzamin A-Level w systemie brytyjskim - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, zwłaszcza, że mamy bardzo wiele szkół sobotnich, które nauczają języka polskiego, mamy szkoły przy Ambasadzie RP, ale również szkoły brytyjskie proponują naukę języka polskiego jako obcego. Żeby aplikować na studia uczniowie zdają egzamin, tak zwany A-Level i właśnie język polski występuje również w kategorii przedmiotów uznawanych przez brytyjski system edukacyjny jako język obcy - mówi Dorota Hrycak-Krzyżanowska z Zakładu Nauczania Języka i Kultury Polskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

Przenosimy się do Rio de Janeiro na spotkanie z Tomaszem Łychowskim, poetą i malarzem, a także aktywny uczestnik życia polonijnego, który od 1949 roku mieszka w Rio de Janeiro. Z tym miastem czuje się niezwykle związany. Jemu też poświęcił swój najnowszy tomik poetycko-malarski, którego promocja odbyła się niedawno w Rio de Janeiro. Tomik "Rio. Przebłyski" ukazał się w języku polskim i portugalskim.

Brazylia, to tylko jeden ze światów Tomasza Łychowskiego, innym, nie mniej ważnym jest Polska. Tu poeta gościł wielokrotnie, prezentował swoje obrazy publikował tomiki poetyckie, a także odbierał Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up". Ważne wsparcie dla polonijnej młodzieży

16.11.2024 10:19
Instytut Badań Literackich PAN wraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie realizuje projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up", adresowany do polonijnej młodzieży w Wielkiej Brytanii.

32. Dni Lwowa w Warszawie. Święto miłośników Lwowa i Kresów

19.11.2024 09:00
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Stołeczny i Dom Spotkań z Historią oraz patron honorowy - Muzeum Niepodległości zapraszają na obchody 32. Dni Lwowa w Warszawie, które odbędą się w dniach 20 - 29 listopada.

Cenne inicjatywy i działania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

21.11.2024 14:31
O potrzebie wspierania polonijnego szkolnictwa i promocji języka polskiego wśród Polonii, o Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych oraz o innych interesujących inicjatywach podejmowanych przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy jego dyrektorka, doktor Urszula Starakiewicz-Krawczyk.