Redakcja Polska

Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Historyczne porozumienie

30.11.2024 20:51
Nie ma przeszkód do prowadzenia przez Polskę prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na Ukrainie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Andriej Sybiha przyjęli we wtorek wspólne oświadczenie, w którym Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium.
Audio
  • W magazynie m.in. o historycznym porozumieniu Polski i Ukrainy w sprawie ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej, wspólpracy krajów bałtyckich i nordyckich oraz gali polonijnych nauczycieli w Edynburgu [posłuchaj]
Polands top diplomat Radosław Sikorski (right) and his Ukrainian counterpart Andrii Sybiha (left) meet in Warsaw on Tuesday, Nov. 27, 2024.
Poland's top diplomat Radosław Sikorski (right) and his Ukrainian counterpart Andrii Sybiha (left) meet in Warsaw on Tuesday, Nov. 27, 2024. Foto: Photo: PAP/Tomasz Gzell

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy, że Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Andrij Sybiha przyjęli wspólne oświadczenie, w którym zapowiedziano, że w najbliższym czasie Polska i Ukraina rozpoczną działalność wspólnej Grupy Roboczej w celu przeprowadzenia pracy merytorycznej i osiągnięcia porozumienia między stronami.

- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach - mówił Radosław Sikorski po rozmowach z ministrem Andrijem Sybihą w Warszawie.

Szef polskiego MSZ-u powiedział, że strona polska będzie też mobilizować instytucje takie jak Instytut Pamięci Narodowej do wrażliwości na postulaty strony ukraińskiej.

- W ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury Polski i Ukrainy pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Dodał, że obie strony nie chcą nieporozumień, a każda rodzina ma prawo do uhonorowania pamięci swoich przodków. - W ramach polsko-ukraińskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury obu krajów pracujemy nad mechanizmami prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych - podkreślił Andrij Sybiha.

Mówimy również, że kraje nordyckie i bałtyckie chcą wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Europie. O dalszym wsparciu Ukrainy i zagrożeniach dla naszej części świata rozmawiali szefowie rządów państw nordyckich i bałtyckich w szwedzkim Harpsund z udziałem Donalda Tuska.

Polska i Szwecja zacieśniają współpracę w kluczowych obszarach poprzez podpisanie nowego porozumienia o strategicznym partnerstwie. Premierzy Donald Tusk i Ulf Kristersson ogłosili je podczas szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) w Harpsund w Szwecji. Nowa umowa podkreśla wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia Ukrainy oraz rozwoju gospodarki i innowacji.

Premier Donald Tusk podkreślił, że nowe partnerstwo to fundament budowy wspólnego, solidarnego bloku, którego celem jest przeciwstawienie się największym współczesnym wyzwaniom, w tym rosyjskiej agresji. - Nic o Ukrainie bez Ukrainy. Będziemy wspólnie wspierać Ukrainę w jej walce z agresją rosyjską, a także w przyszłości w odbudowie kraju po napaści rosyjskiej. To jest niezwykle solidny blok. Szwecja, Polska, ale także uczestnicy wczorajszego spotkania. To dla Europy będzie bardzo ważny sygnał, że jesteśmy w tej kwestii jak jeden organizm - powiedział Donald Tusk.

Światowi przywódcy z ulgą przyjęli informację o zatwierdzeniu zawieszenia broni między Izraelem a libańskim Hezbollahem. Szczegóły w naszym programie.

Znamy kandydatów na prezydenta dwóch największych partii politycznych. Prawo i Sprawiedliwość poprało kandydaturę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wygrał prawybory w Koalicji Obywatelskiej i będzie jej kandydatem na prezydenta. Głosowali członkowie PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska oraz Zielonych. Za Trzaskowskim opowiedziało się 74,75 procent głosujących. Radosław Sikorski zdobył nieco ponad 25 procent głosów. Głosowało 22 tysiące osób.

Rafał Trzaskowski dziękował za poparcie - Zdecydowaliśmy się na prawybory dlatego, że jesteśmy partią demokratyczną, na serio demokratyczną - zapewniał. Nawiązał też do wyborów kandydata przez Prawo i Sprawiedliwość - W PiS-ie o kandydacie na Prezydenta zadecyduje jeden głos, u nas zadecydowało 22 tysiące osób. W PiS-ie ważny jest jeden głos, u nas ważny jest każdy głos - tym się właśnie różnimy - mówił Trzaskowski.

Karol Nawrocki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Decyzję w Hali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krakowie ogłosił związany z prawicą historyk profesor Andrzej Nowak, w imieniu Obywatelskiego Komitetu Poparcia.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił, że wybrany kandydat pokonał mocnych liderów partyjnych. Stwierdził, że o decyzji ugrupowania zdecydowały "osobiste zalety Nawrockiego i jego życiowa droga", a także to, że - jak powiedział - "dzisiaj mamy wewnętrzną wojnę wojnę polsko-polską, której nie chcemy". Wśród pokonanych kontrkandydatów prezes PiS wymienił europosła Tobiasza Bocheńskiego, szefa klubu parlamentarnego Mariusza Błaszczaka i byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy postać Ryszarda Kaczorowskiego, byłego prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie, w 105 rocznice jego urodzin.

"Współczesny "jedwabny szlak" do języka i kultury polskiej w Chinach" to projekt realizowany przez Zespół Literatura a Glottodydaktyka Instytutu Badań Literackich PAN wraz z Jilin International Studies University (JISU) w Changchun. To wielka promocja języka i kultury polskiej oraz budowanie prestiżu naszego kraju poza Polską.

Jest to projekt z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, realizowany w ramach Programu Promocja Języka Polskiego. Oczywiście głównym naszym zadaniem jest promocja języka i kultury polskiej i promocja Polski. Ale zadaniami, które również są realizowane jest współpraca z Jilin International Studies University w Changchun. Mamy tam partnera na uczelni, która specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych i jest tam nauczanie języków europejskich, w tym języka polskiego jako obcego. Współpracujemy właśnie z tym wydziałem, z dyrektorem tego wydziału, panem He Chundong, po polsku Krzysztofem, który specjalnie z Chin nagrał swoje wypowiedzi. Tłumaczy dlaczego potrzebna jest taka współpraca i dlaczego tworzymy specjalne materiały edukacyjne dedykowane właśnie studentom na tym uniwersytecie - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Relacjonujemy również uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej w Edynburgu w Szkocji oraz zapraszamy państwa także na spotkanie z muzykującą rodziną Pospieszalskich.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Polsko-szwedzkie partnerstwo strategiczne: Sojusz na rzecz bezpieczeństwa, gospodarki i wsparcia Ukrainy

29.11.2024 11:09
Polska i Szwecja zacieśniają współpracę w kluczowych obszarach poprzez podpisanie nowego porozumienia o strategicznym partnerstwie. Premierzy Donald Tusk i Ulf Kristersson ogłosili je podczas szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) w Harpsund w Szwecji. Nowa umowa podkreśla wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia Ukrainy oraz rozwoju gospodarki i innowacji.

"Le Monde": Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim. Tworzy blok przeciw Rosji

29.11.2024 14:24
Francuski dziennik "Le Monde" zwraca uwagę na ważny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w forum państw nordyckich i bałtyckich NB8, co wskazuje na zmieniającą się strategię Warszawy w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Decyzja o współpracy w tym formacie to nie tylko symboliczne otwarcie na nowe sojusze, ale również konkretny krok ku budowie silniejszego bloku bezpieczeństwa w regionie.

Sky News: Zełenski zgadza się na czasową rezygnację z okupowanych ziem w zamian za wejście do NATO

30.11.2024 08:30
Wołodymyr Zełenski sugeruje, że w zamian za członkostwo Kijowa w NATO jest gotowy na porozumienie z Rosją, nawet jeśli Moskwa nie odda od razu zajętych ukraińskich terenów - podała w piątek Sky News. Stacja podkreśliła, że jest to pierwszy wywiad, w którym ukraiński prezydent mówił o czasowej rezygnacji z ziem kontrolowanych obecnie przez Rosję.

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.