W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zawartych kolejnych w tym roku, umowach na dostawy wyposażenia dla Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło ponad 65 tysięcy sztuk broni dla polskiego wojska. To karabinki, pistolety i podwieszane granatniki, które na mocy podpisanej umowy dostarczy radomska Fabryka Broni "Łucznik".
Ponad 17 miliardów złotych to wartość umów podpisanych w Hucie Stalowa Wola. Pierwszy z kontraktów dotyczy dostarczenia polskiej armii 4 bojowych modułów dywizyjnych armatohaubic samobieżnych KRAB, wraz z wozami specjalistycznymi. Kontrakt na Kraby i wozy towarzyszące wart jest blisko 9 miliardów złotych.
Druga z podpisanych umów dotyczy dostaw wozów towarzyszących do zakupionych przez Polskę koreańskich haubic samobieżnych K9. Wartość tego kontraktu to około 8 miliardów złotych. To kolejne umowy, w których realizacji uczestniczyć będzie bezpośrednio, lub w ramach specjalnych konsorcjów Huta Stalowa Wola - w ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na dostawę dla Wojska Polskiego 80 transporterów Rosomak w wydłużonej wersji L.
Ministerstwo obrony narodowej podpisało także umowę z polską spółką WB Electronics na dostawę dronów, które posłużą m.in. do ochrony dywizjonów artylerii dalekiego zasięgu Homar-K. Firma dostarczy Wojsku Polskiemu 12 kompletów dronów i systemów rozpoznania radioelektronicznego.
Polska bezterminowo wycofuje swojego ambasadora z Budapesztu, mówi też o możliwej skardze do europejskiego trybunału. To reakcja na decyzję węgierskich władz o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania po tym, jak sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla niego. Były wiceminister sprawiedliwości odpiera zarzuty i zarzuca prokuraturze działanie na polityczne zlecenie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Więcej na ten temat w naszej audycji.
Informujemy w niej też o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE. Przeciwdziałanie nielegalnej migracji, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń wewnątrz wspólnoty oraz ochrona ludności, ratownictwa i pomocy humanitarnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ogłoszono zwycięzców dwóch konkursów dla dzieci i młodzieży poświęconych polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Do konkursu plastycznego „Polska na czele europejskiej rodziny” oraz na multimedialne projekty „Moja Europa” zgłoszono 2 tysiące prac. Celem konkursów było przybliżenie uczniom mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej, a także włączenie dzieci i młodzieży w prezydencję. Nasza relacja w magazynie.
Z dr Anną Adamską-Galant, pierwszą Polką w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, mówimy o stojących przed nią wyzwaniach. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy sędzia Adamska-Gallant opowiedziała o swojej drodze do Trybunału, wyzwaniach, z jakimi zmaga się ETPCz, oraz swojej wizji ochrony praw człowieka w Europie.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) od dekad pełni kluczową rolę w ochronie praw jednostki w krajach członkowskich Rady Europy. Jego misją jest zapewnienie, że podstawowe prawa i wolności zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC) są przestrzegane przez 46 państw-stron. W ostatnich latach Trybunał staje jednak w obliczu szeregu nowych wyzwań, które wymagają od jego sędziów wiedzy, elastyczności i odwagi. Jednym z głosów w tej instytucji jest Anna Adamska-Gallant - pierwsza Polka, która objęła stanowisko sędziego w ETPCz.
Jak zaznaczyła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, praca w Trybunale wymaga pełnej niezależności od polityki krajowej. Dr Adamska-Gallant podkreśliła, że sędziowie nie reprezentują interesów państw, z których pochodzą. - Moim obowiązkiem jest pozostawanie niezależnym, bez względu na oczekiwania kraju, z którego zostałam wybrana - podkreśliła.
Z Tadeuszem Pilatem, wiceprzewodniczącym Rady Polonii Świata oraz Andrzejem Janeczkiem, prezesem Domu Polskiego w Hiszpanii, rozmawiamy o XVI Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Wiśle. Organizatorem Igrzysk było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń - igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe - zarówno w kraju, jak i za granicą.
Polskie Radio dla Zagranicy było patronem medialnym XVI Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Wiśle.
Naszym gościem jest też Joanna Warecha, dyrektorka TVP Wilno, która przybliża historię i misję polskojęzycznego kanału dla Polaków na Litwie oraz Litwinów zainteresowanych Polską. Oficjalny start kanału nastąpił 17 września 2019 roku. Programy stacji można oglądać na terytorium całej Republiki Litewskiej oraz w Internecie.
W "Kartce z kalendarza" przypominamy że 85 lat temu został rozstrzelany przez Niemców Stefan Starzyński, prezydent Warszawy, który podczas wojny obronnej po napaści III Rzeszy dowodził cywilną obroną stolicy. Mógł uciec, dostał nawet rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, jednak zdecydował się pozostać. "Ja nie mogę opuścić warszawiaków. Byłem z nimi i z nimi zostanę" - miał powiedzieć prezydent. Został aresztowany przez gestapo 27 października 1939 roku w gmachu ratusza. Osadzono go w więzieniu przy ulicy Daniłowiczowskiej w Warszawie, a następnie przewieziono na Pawiak, skąd został wywieziony w nieznanym kierunku. Według Instytutu Pamięci Narodowej, który w 2014 roku zakończył śledztwo w sprawie zabójstwa Stefana Starzyńskiego, Niemcy rozstrzelali prezydenta w Warszawie lub w jej okolicach w dniach od 21 do 23 grudnia 1939 roku.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.