Redakcja Polska

Polska prezydencja w Radzie UE ma szansę wpłynąć na kierunek unijnej polityki

03.01.2025 17:26
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny miedzy innymi za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Audio
  • W magazynie między innymi o rozpoczętej prezydencji Polski w Radzie UE, dokonaniach prezydenta Jimmy'go Cartera, który zmarł w wieku 100 lat, bilansie wydarzeń polonijnego roku i 92 rocznicy rozszyfrowania przez polskich naukowców Enigmy [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneWiola Wiaderek/Shutterstock.com

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o objęciu przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez pół roku to Warszawa obok Brukseli będzie najważniejszą unijną stolicą.

Cieszę się, że polska prezydencja skupia się na bezpieczeństwie Unii we wszystkich wymiarach - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w reakcji na rozpoczęte 1 stycznia przewodnictwo naszego kraju w Unii. Poinformowała, że w pierwszej połowie roku Komisja przedstawi ważne inicjatywy zwiększające bezpieczeństwo. Wyraziła zadowolenie z determinacji Polski i - jak napisała - europejskiego ducha.

"Udanej prezydencji, Polsko!" - to z kolei wpis na portalu X szefowej unijnej dyplomacji, również po polsku. Kaja Kallas podkreśliła, że polska prezydencja przypada na kluczowy czas dla Europy i że oczekuje udanej współpracy dotyczącej realizacji priorytetów i wzmacniania bezpieczeństwa oraz obrony. 

W magazynie wspominamy także prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy Cartera, który zmarł w wieku stu lat.

Jedno pióro może złamać tysiące krat. Maraton Pisania Listów Amnesty International przyczynił się w 2024 rok do uwolnienia kolejnych więźniów sumienia. Polacy od lat biorą udział w akcji i wysyłają listy pełne nadziei. O tym, że listy z Maratonu docierają tam, gdzie nie sięga prawo, mówiła dyrektorka Amnesty International Anna Błaszczak-Banasiak w rozmowie z Katarzyną Ingram.

W naszym programie przedstawiamy także prognozy gospodarcze dla Polski na rok 2025. Zdaniem ekonomistów polska gospodarka zyska dzięki napływowi unijnych pieniędzy, natomiast zagrożeniem będzie sytuacja międzynarodowa.

Mówimy również, że prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, przekazał serduszko WOŚP polskiemu astronaucie, Sławoszowi Uznańskiemu. W przyszłym roku zabierze on serduszko w kosmos.



Wydarzenia polonijne minionego roku, podsumowujemy w rozmowie z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Zapraszamy państwa również do Gdyni. W zabytkowym budynku Dworca Morskiego czeka na gości jedyne w Polsce i w naszym regionie Europy Muzeum Emigracji. Nowoczesna instytucja kultury działa w samym sercu historycznego portu.

- W Dworcu Morskim, skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat, opowiadamy o poruszających doświadczeniach polskich emigrantów z końca XVIII jak i początku XXI wieku. Trudno o lepsze miejsce dla instytucji, która stawia pytania o czas i kierunki emigracji, o jej przyczyny, charakter i dalsze losy emigrantów. Pod adresem Gdynia, Polska 1, łączymy historie ludzi wyjeżdżających z Polski w różnych czasach, do różnych krajów we wspólną, ogólnopolską historię, w najszerszym tego słowa znaczeniu - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka placówki.

W Warszawie odbyło się niedawno, zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Oświaty za Granicą, spotkanie dyrektorów Szkół Polskich z całego świata. Podczas tej debaty rozmawialiśmy z Lidią Moń, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Pretorii i Sylwia Krupa, dyrektorką Szkoły Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że 92 lata temu, polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej.

Kryptolodzy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Pałacu Saskim w Warszawie rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia.

Dzięki sukcesowi polskich kryptologów, II wojna światowa została skrócona o dwa-trzy lata, co oznaczało uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Niemcy do końca wojny byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować. Pracę i sukcesy Polaków upamiętnia, otwarte w 2021 roku, poznańskie Centrum Szyfrów Enigma, które także promuje ich działalność.

Enigma została skonstruowana w latach 20. ubiegłego wieku. Było to urządzenie przypominające maszynę do pisania. Zastosowano w nim matematyczną metodę kodowania wiadomości. Aby odszyfrować tekst, odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy, który był często zmieniany. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


W UE zawisł baner z logo polskiej prezydencji

03.01.2025 10:48
Nie tylko w Warszawie, ale i w Brukseli dziś symboliczne przejęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala, a w belgijskiej stolicy, na budynku Rady Unii Europejskiej zawiśnie logo polskiej prezydencji. Styczeń będzie miesiącem przejmowania przez Polskę władzy we Wspólnocie na okres pół roku.

NATO zwiększa swoją obecność wojskową w Zatoce Fińskiej i na Bałtyku

03.01.2025 12:39
NATO zwiększa swoją obecność wojskową w Zatoce Fińskiej i na Bałtyku - powiedział w estońskim radiu publicznym Roland Murof z Ministerstwa Obrony. Wczoraj premier Estonii oświadczył, że jego kraj jest gotowy do natychmiastowej reakcji na zagrożenia związane z uszkodzeniem infrastruktury krytycznej

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, słowackie groźby wobec Ukrainy oraz oczekiwanie na prezydenturę Donalda Trumpa

03.01.2025 17:30
W tym wydaniu: "Bezpieczeństwo, Europo!" - priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, reakcje na ukraińską blokadę eksportu rosyjskiego gazu oraz oczekiwania Kijowa wobec nowych władz w Waszyngtonie