Redakcja Polska

Prezydent Wołodymyr Zełenski w Warszawie. "Ukraina może liczyć na polskie wsparcie"

17.01.2025 15:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Warszawie, w atmosferze intensywnych wyzwań dla swojego kraju, który codziennie zmaga się z rosyjskimi atakami oraz trudnościami energetycznymi. Spotkanie z polskimi władzami ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzmocnienia sojuszu oraz omówienia strategicznych działań na rzecz integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi.
Audio
  • W magazynie między innymi o wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce, ochronie Bałtyku przez NATO, relacjach WHO ze Stanami Zjednoczonymi i promocji dwujęzyczności przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego [posłuchaj]
Polish Prime Minister Donald Tusk (right) and Ukrainian President Volodymyr Zelensky (left) meet in Warsaw on Wednesday.
Polish Prime Minister Donald Tusk (right) and Ukrainian President Volodymyr Zelensky (left) meet in Warsaw on Wednesday.Photo: PAP/Paweł Supernak

W magazynie "Widziane z Polski" dużo miejsca poświęcimy wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego w Polsce. Z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem Wołodymyr Zełenski rozmawiał m.in. o dalszym wsparciu dla Ukrainy, ale też o kwestii upamiętnienia polskich ofiar rzezi wołyńskiej.

Jednym z najważniejszych tematów rozmów Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem jest kontynuacja wsparcia wojskowego i humanitarnego dla Ukrainy. Polska od początku rosyjskiej agresji aktywnie angażuje się w pomoc sąsiadowi, udzielając wsparcia militarnego oraz logistycznego.

Istotnym elementem rozmów były również kwestie związane z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy do Unii Europejskiej. Polska, która objęła prezydencję w Radzie UE, zapowiada, że otwarcie pierwszego klastra negocjacyjnego z Ukrainą będzie jednym z priorytetów. W kontekście euroatlantyckim wizyta ta jest symbolicznym przypomnieniem, że bezpieczeństwo regionu zależy od trwałej stabilizacji Ukrainy.

Ważnym kontekstem wizyty jest przełomowa zgoda Kijowa na przeprowadzenie ekshumacji ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich. Prace poszukiwawcze rozpoczną się w Puźnikach, gdzie odkryto szczątki Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej. Proces ekshumacyjny realizowany będzie przy współpracy Fundacji Wolność i Demokracja, Instytutu Pamięci Narodowej oraz ukraińskich ekspertów.

Podczas wizyty w Warszawie Wołodymyr Zełenski spotkał się też z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim, który odebrał z rąk ukraińskiego przywódcy przyznany Warszawie tytuł Miasta-Ratownika.

W programie mówimy także o bezpieczeństwie Bałtyku i wschodniej flanki NATO. Rozmawiano na ten temat w Helsinkach, podczas szczytu krajów bałtyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla infrastruktury podmorskiej w regionie Bałtyku, NATO wysłało dwa okręty na Zatokę Fińską w ramach nowej misji o nazwie "Straż Bałtycka" (Baltic Sentry). Niemiecki niszczyciel min FGS Datteln oraz okręt hydrograficzny HNLMS Luymes marynarki wojennej Królestwa Niderlandów już pojawiły się na wodach Zatoki Fińskiej, gdzie mają za zadanie monitorowanie i ochronę krytycznych podmorskich kabli.

Misja Baltic Sentry została ogłoszona w środę podczas spotkania NATO w Helsinkach, które zgromadziło liderów ośmiu nadbałtyckich krajów, w tym Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. W ramach tej operacji NATO zdecydowało się na rozmieszczenie jednostek wchodzących w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1), sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samolotów rozpoznawczych i dronów morskich. Celem jest wzmocnienie potencjału sojuszniczego w zakresie odstraszania, obrony oraz reagowania na działania destabilizujące, które mogą zagrażać bezpieczeństwu infrastruktury podwodnej.

Kwestia ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku czy synchronizacja sieci elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z Europą Zachodnią znalazły się wśród tematów rozmów szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery z przedstawicielami państw nordyckich i bałtyckich. Minister na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy przebywał z wizytą w Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie oraz na Litwie.

W programie mówimy też o zawieszeniu broni na Bliskim Wschodzie. Izrael i organizacja Hamas uzgodniły zawieszenie broni w Strefie Gazy i wymianę żydowskich zakładników na palestyńskich więźniów. Negocjacje, prowadzone za pośrednictwem mediatorów z Kataru i Egiptu, trwały wiele miesięcy. 

Mówimy o obchodach szóstej rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Obchody rocznicy śmiertelnego ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozpoczęły się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tam odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona wieloletniemu włodarzowi miasta.

- Prezydent Adamowicz lubił świętować, lubił być z ludźmi, lubił, kiedy naszą pamięcią otaczaliśmy ważne momenty z historii Polski, ważne momenty dla naszej demokracji, ale lubił też "szarą codzienność". Codzienną pracę, rzetelne wykonywanie swoich zadań. I mam nadzieję, że takie myślenie o Pawle będzie nam bliskie. I naszą codzienną pracą, niezależnie od tego, czy jesteśmy w życiu publicznym, czy pełnimy funkcję z wyboru, pracujemy w gastronomii, muzeum czy szkole, chciałabym, aby takie myślenie nam towarzyszyło. I myślę, że to będzie najlepsze, żywe wspomnienie prezydenta Pawła Adamowicza - mówiła podczas uroczystości prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Przenosimy się także do Toronto. Krystyna Piotrowska z Radia Polonia, naświetla sprawę relacji administracji Donalda Trumpa ze Światową Organizacją Zdrowia.

Opowiadamy również o sensacyjnym odkryciu na Litwie. W podziemiach wileńskiej Katedry odnaleziono tajny schowek z insygniami grobowymi władców Polski i Litwy. Nasz wileński korespondent Kamil Zalewski rozmawiał na ten temat z Vydasem Dolinskasem, dyrektorem Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Placówka ta uczestniczyła w poszukiwaniu miejsca ukrycia regaliów.


Naszymi gośćmi są dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego i prof. Przemysław Gębal, glottodydaktyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o dwujęzyczności, czy warto znać i posługiwać się językiem kraju pochodzenia rodziców i dziadków, czy i kto powinien wspierać polonijne dzieci w nauce języka polskiego, jakie argumenty przemawiają za podtrzymywaniem polszczyzny na emigracji i co to znaczy być wychowanym w dwóch językach i dwóch kulturach? O tym rozmawiamy z naszymi gośćmi. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


TikTok może zniknąć z USA – kluczowa decyzja Sądu Najwyższego zapadła

17.01.2025 17:11
W piątek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych jednogłośnie podtrzymał ustawę, która zakazuje oferowania i aktualizacji TikToka na amerykańskim rynku, o ile aplikacja pozostanie pod kontrolą chińskiej spółki ByteDance. Decyzja ta wywołała emocje wśród użytkowników i obserwatorów, zważywszy na ogromną popularność platformy w USA.

Rosyjskie drony atakowały Kijów. W odpowiedzi ukraińskie uderzyły w rosyjskie rafinerie

18.01.2025 10:35
Rosja uderzyła w Kijów rakietami. Są zabici i ranni. Ukraina odpowiedziała atakiem bezzałogowców. W dwóch rosyjskich obwodach płoną magazyny paliwa.

Ambasador Brzezinski żegna sie z Polską. "Przyjaźń Polski i USA jest silniejsza niż kiedykolwiek"

18.01.2025 12:56
Polska i Stany Zjednoczone osiągnęły razem tak wiele, a nasza wyjątkowa przyjaźń jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski w upowszechnionym w sobotę filmie pożegnalnym.