W magazynie "Widziane z Polski" przypominamy o 15. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Zginęło 96 pasażerów oraz członków załogi w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz między innymi posłowie, senatorowie, dowódcy sił zbrojnych, duchowni i urzędnicy państwowi. Uroczystości upamiętniające, z udziałem najważniejszych osób w państwie odbyły się w Warszawie i w Krakowie.
Mówimy, również że prezydent Donald Trump potwierdził , że Stany Zjednoczone cały czas prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą. „Jesteśmy coraz bliżej”, powiedział amerykański przywódca.
Informujemy też o oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii i rozmowach na temat bezpieczeństwa w Europie.
Obronność oraz bezpieczeństwo - to były główne tematy trzydniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii. Polski przywódca odwiedził m.in. estoński doświadczalny cyberpoligon, w którym testowane są reakcje na zagrożenia cybernetyczne. Wcześniej z kolei rozmawiał z estońskim prezydentem Alarem Karisem.
Naszym gościem jest Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji "Wolność i Demokracja", z którym rozmawiamy o ekshumacjach ofiar zbrodni UPA w Puźnikach na Ukrainie.
Polsko-ukraińska ekipa rozpocznie prace 24 kwietnia. Będą one trwały około trzech tygodni. To wszystko oczywiście zależy też od warunków atmosferycznych, jesteśmy świeżo po takim rekonesansie na miejscu. Akurat trafiliśmy na deszczową pogodę, więc samo dotarcie jest trudne, ale miejmy nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjać, także te trzy tygodnie uważam za niezagrożone - powiedział wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja.
Wstępnie wiadomo też, że pogrzeb ofiar zbrodni w Puźnikach odbędzie się w lipcu. Miejscem uroczystości będzie dawny lokalny cmentarz.
Procesem identyfikacji ofiar zajmie się zespół profesora Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Próbki materiału porównawczego są pobierane od dalekich krewnych ofiar, mieszkańców Ratowic na Dolnym Śląsku, gdzie po wojnie znaleźli się mieszkańcy Puźnik. Trafili oni również do Niemysłowic koło Prudnika. W skład polskiego zespołu wejdą ponadto przedstawiciele IPN oraz Fundacji Wolność i Demokracja.
W momencie pogrzebu nie zidentyfikujemy wszystkich ofiar 1:1, może w szczęśliwych okolicznościach pojawią się pierwsze nazwiska (...) bez względu na to będziemy wiedzieli dokładnie, z jakimi ofiarami mamy do czynienia - wyjaśnił Maciej Dancewicz. Jak podkreślił, pogrzebu w lipcu chcą potomkowie ofiar, którzy mocno zaangażowali się w proces przekazywania materiału porównawczego.
Z Maciejem Dancewiczem, wiceprezesem Fundacji Wolność i Demokracja, rozmawiał Przemysław Pawełek.
Od lutego 1940 do czerwca 1941 roku Sowieci, okupujący wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej (obecnie tereny zachodniej Białorusi i Ukrainy), zorganizowali cztery wywózki obywateli polskich różnych narodowości na Wschód. Wiele osób, będących potomkami zesłańców, wciąż tam pozostaje. Dr Piotr Głuszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o losach Polaków w Rosji, w tym na Syberii.
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej celem jest promowanie wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej.
Spośród 1223 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, tylko około stu to dobra przyrodnicze o charakterze leśnym. Wśród nich znajduje się Puszcza Białowieska - jeden z ostatnich istniejących i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na niżu Europy. Jest to też pierwszy w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z Michałem Marcinkowskim, kierownikiem projektu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym rozmawia Ewa Plisiecka.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.