Redakcja Polska

Polska gościem specjalnym największego wydarzenia muzycznego w Kanadzie

01.02.2020 08:00
Canadian Music Week to największe wydarzenie muzyczne w Kanadzie, które w tym roku odbędzie się po raz 38. Od wielu lat każda edycja festiwalu poświęcona jest jednemu krajowi. Wśród wyróżnionych w ten sposób państw były m.in. USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, RPA, Francja, Włochy czy Meksyk. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Polska.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie oraz informacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE [posłuchaj]
Spotlight on Poland - polska muzyka na Canadian Music Week
„Spotlight on Poland” - polska muzyka na Canadian Music WeekFoto: Danuta Matloch

W magazynie "Widziane z Polski" relacja z obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Dramatyczne wspomnienia oraz apele o pojednanie i przeciwstawienie się antysemityzmowi, dyskryminacji i poniżaniu innych. Byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wspominali wczoraj piekło sprzed 75 lat i prosili o podtrzymywanie pamięci o Holokauście. To właśnie ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi wczorajszych uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego. Apelowali do współczesnych pokoleń, by nigdy nie były obojętne na zło

W uroczystościach na terenie byłego, niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wzięło udział około 4 tysięcy osób, w tym około dwustu byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o budżecie Unii Europejskiej, protekcjonizmie, mechanizmach podatkowych w ramach OECD i o polityce klimatycznej. Premier na briefingu prasowym odniósł się do zapowiadanego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela specjalnego szczytu UE w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zaznaczył, że to będą bardzo trudne negocjacje, jednak Polska przystąpi do nich z dobrą wolą znalezienia kompromisu chociaż w części spraw budżetowych.

Szef polskiego rządu przebywał w Niemczech, gdzie uczestniczył w obchodach 75-ej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Polska delegacja udała się do Muzeum Pamięci Sachsenhausen w dawnym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Premier Mateusz Morawiecki złożył wiązanki i zapalił znicze przed tablicą Polaków i Żydów Polskich, tablicą Profesorską, Ścianą Straceń i zwiedził ekspozycje muzealną, w tym celę Stefana Roweckiego "Grota". Wpisał się też do księgi pamiątkowej.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w pierwszej litewsko-polskiej Radzie Ministrów Obrony w Wilnie. Celem wizyty szefa MON na Litwie jest zacieśnienie dwustronnej współpracy wojskowej z naciskiem na obronę tzw. korytarza suwalskiego. Mariusz Błaszczak powiedział Polskiemu Radiu, że zacieśnianie współpracy Polski i Litwy pokazuje, jak ważne dla obu państw jest bezpieczeństwo.

Minister Błaszczak spotkał się też z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, z którym rozmawiał o sprawach związanych z bezpieczeństwem. Wizytę w Wilnie Mariusz Błaszczak rozpoczął od złożenia wspólnie z ministrem Raimundasem Karoblisem, kwiatów w kaplicy powstańców styczniowych na cmentarzu na Rossie oraz w mauzoleum, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Miami zakończyła się kolejna edycja Kongresu 60 milionów czyli globalnego zjazdu Polaków. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w Balu Polonaise, który od 48 lat organizuje w Miami znana działaczka polonijna i promotorka kultury polskiej w USA Blanca Rosenstiel. Jednym z gości Kongresu był przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych minister Adam Kwiatkowski z kancelarii prezydenta RP. Z ministrem rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy też o promocji polskiej kultury w Kanadzie. Dziesięć polskich zespołów zaprezentuje się w tym roku na najważniejszym wydarzeniu eksportowym – „Spotlight on Poland” w ramach Canadian Music Week, które odbędzie się w dniach 18-24 maja 2020 r. „Nasi reprezentanci będą mieli niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swój repertuar, ale przede wszystkim nawiązać kontakty biznesowe z doświadczonymi kanadyjskimi kolegami z branży muzycznej. To ogromna szansa dla polskiej muzyki” – podkreślił dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba podczas konferencji prasowej. Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon powiedziała, że cieszy się z możliwości wzmocnienia relacji łączących Polskę i Kanadę poprzez muzykę, kreatywność i sztukę. Zdaniem ambasador fakt, że Polska będzie kluczowym gościem festiwalu Canadian Music Week, podkreśla wagę relacji, jakie łączą oba kraje w branżach kreatywnych. Rozmawiamy na ten temat z Pawłem Lewandowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.