W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o polsko-amerykańskich rozmowach na temat energetyki jądrowej. W Waszyngtonie w ramach trzeciej rundy strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energii, rozmawiano
o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, technologii użycia węgla, imporcie gazu LNG i budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Mówiono też o możliwej współpracy energetycznej z Białorusią. Podczas rozmów Polskę reprezentowali pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka.
Po rozmowach Piotr Naimski poinformował, że Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym. Zapowiedział, że decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni atomowych w Polsce będzie podejmowana wkrótce - najpóźniej w ciągu w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy. "Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych. Po stronie amerykańskiej mamy potencjalnych partnerów, którzy chcą z nami współpracować i którzy widzą możliwość kontynuowania współpracy z Polską przez następne dziesięciolecia" - powiedział minister. Piotr Naimski przypomniał, że program energetyki nuklearnej w Polsce zakłada zbudowanie sześciu dużych reaktorów jądrowych o mocy co najmniej 1000 megawatów każdy. Będą one powstawać w trzech fazach w ciągu 20 lat. - To jest wielki program, ale na jego zakończenie będziemy mieć ponad 20 procent energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat - stwierdził.
W audycji relacjonujemy również wizytę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha na Litwie. Polityk rozmawiał z litewskim partnerami m.in. o utrzymaniu równowagi w polityce bezpieczeństwa i współpracy bilateralnej. Jak powiedział Paweł Soloch, mówiono o tym przede wszystkim w kontekście nadchodzących ćwiczeń "Defender 2020". Przykładem może być program "Military Mobility", realizowany przez Unię Europejską we współpracy z NATO.
Przenosimy się także do Huty Pieniackiej, gdzie odbyły się obchody 76 rocznicy zagłady miejscowości przez ukraińskich nacjonalistów, zorganizowane przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. 28 lutego 1944 roku ukraińskie oddziały SS "Galizien" i UPA zamordowały około tysiąca Polaków. Polska wieś przestała istnieć. Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych modliły się m.in. rodziny ofiar i przedstawiciele polskich władz. Relację z uroczystości przygotował Eugeniusza Sało.
W audycji także zdamy relację z prezentacji w Wielkiej Brytanii angielskiej wersji tzw. Listy Ładosia. Niemal dwieście stron nazwisk, zdjęć i map. Tak wygląda anglojęzyczna Lista Ładosia, która miała premierę w Londynie. To wykaz ludzi, którzy dzięki polskim dyplomatom pod przewodnictwem ambasadora Rzeczpospolitej w Szwajcarii dostali szansę, by uniknąć się Holocaustu. Otrzymali oni bowiem fałszywe, latynoamerykańskie paszporty. Szczegóły w relacji Katarzyny Semaan.
Naszym gościem jest minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. – Zależy nam na tym aby polityka polonijna była doceniona. Polonia to wielki kapitał państwa polskiego – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy minister Jan Dziedziczak. Polityk mówił o wielu działaniach, jakie rząd podejmuje aby wspierać Polaków i osoby polskiego pochodzenia, mieszkające poza naszym krajem. Opowiedział też jakie instytucje zajmą się dzieleniem środków z budżetu państwa, przeznaczonych na wspieranie Polonii.
W cykli "Kierunek: Polska" spotkamy się natomiast z Feliksem Chiczewskim, który po 40 latach wrócił do kraju z Australii. - Przez pierwsze kilkanaście lat od wyjazdu z kraju nie myślałem o Polsce. Byłem zły na to, że musiałem emigrować, choć nie chciałem. Rozważałem nawet zrzeczenie się polskiego obywatelstwa. Pamiętam dzień, po wielu latach pobytu na najmniejszym kontynencie, w którym zobaczyłem w telewizji polski film historyczny. Długo odczuwałem wzruszenie. I wtedy zrozumiałem, że mimo tego, co mnie spotkało, jestem Polakiem. I chcę wrócić do ojczyzny - wspomina Feliks Chiczewski, gość audycji "Kierunek: Polska". Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.
W naszym programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o polskich gwarach i dialektach.
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.