Redakcja Polska

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

19.09.2020 11:00
- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Rosji i Białorusi w Soczi, obchodach 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz publikacji MSZ poświęconej Polakom na Wschodzie i Karcie Polaka [posłuchaj]
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.PAP/Piotr Nowak

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o raporcie o stanie UE, przedstawionym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej na forum Parlamentu Europejskiego.

Zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla, propozycja płacy minimalnej w całej Unii, usprawnienie podejmowania decyzji i krytyka tego co dzieje się za wschodnią granicą - o tym między innymi mówiła przewodnicząca Komisji Europejskie w Parlamencie Europejskim. Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej.

Komentujemy również spotkanie prezydentów Białorusi i Rosji. Pomoc ekonomiczną, którą obiecał Białorusi prezydent Rosji, jest próbą zakonserwowania obecnego reżimu w Mińsku. Tak oceniają niezależni białoruscy komentatorzy wyniki rozmów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi. Eksperci na Białorusi zwracają uwagę, że pozycja przetargowa białoruskiego lidera w relacjach z Moskwą jest bardzo słaba – co spowodował poważny kryzys wewnątrz kraju, a także spalenie mostów w relacjach z Zachodem z powodu brutalnych represji wobec oponentów i uczestników powyborczych protestów. O szczegółach spotkania informuje Katarzyna Semaan.

Relacjonujemy obchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, wojska sowieckie wkroczyły na terytorium Polski, łamiąc podpisany układ o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Najazd był napaścią zbrojną, podjętą - tak jak niemiecka -1 września - bez wypowiedzenia wojny. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk. 

Naszym gościem jest prof. Wojciech Materski, historyk i politolog z Polskiej Akademii Nauk, z którym Maria Wieczorkiewicz rozmawia o wydarzeniach z 17 wrześniu 1939 roku i ich konsekwencjach.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotykamy się z Wojciechem Żabińskim, który mieszka i prowadzi działalność turystyczną na Zanzibar.

"W poszukiwaniu polskości. Historia Kartą Polaka pisana"- to publikacja wydana w hołdzie naszym Rodakom, którzy przez dziesiątki lat kultywowali polskość poza granicami Ojczyzny. Książka została zaprezentowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Szczegóły w naszym programie.

Jak cię słyszą, tak cię piszą, a wszystko zaczyna się od pierwszego słowa po polsku… W najnowszej odsłonie cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak zadbać o poprawną, wzorcową polszczyznę u dzieci. Okazuje się bowiem, że wzbogacanie słownictwa u najmłodszych, umiejętność nazywania wszystkich zjawisk, rzeczy i uczuć przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.