Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie: strzeżemy granic UE ze wszystkich sił

11.09.2021 09:30
- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech, o udziale premiera Mateusza Morawieckiego w cyfrowym szczycie w Estonii, o propozycji utworzenia europejskich sił szybkiego reagowania i 20. rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Center [posłuchaj]
Andrzej Duda i Jnos der
Andrzej Duda i János ÁderJakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech.

- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Andrzej Duda podziękował Janosowi Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". - Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską - zaznaczył. Prezydent Duda spotkał się także z premierem Viktorem Orbanem oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Polski prezydent został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą, najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw. Informacje zebrał Michał Fedusio.

Mówimy też o udziale premiera Mateusza Morawieckiego w organizowanym w Estonii cyfrowym szczycie o nazwie "Tallin Digital Summit". Szef polskiego rządu mówił o kwestiach bezpieczeństwa cybernetycznego oraz znaczeniu małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Trójmorza. Tematem zajął się Kamil Zalewski.

Szef unijnej dyplomacji zaproponował utworzenie europejskich sił szybkiego reagowania, polscy deputowani są podzieleni w opiniach. Josep Borrell mówił w słoweńskim Brdo, że chaotyczne wycofanie się sił Zachodu z Afganistanu powinno przyspieszyć stworzenie europejskiej formacji obronnej. Według szefa unijnej dyplomacji siły powinny liczyć 5 tysięcy żołnierzy. O inicjatywie szefa unijnej dyplomacji w materiale Katarzyny Semaan.

W Nowym Jorku odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Minęły dwie dekady od czasu, gdy porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże najwyższych budynków w mieście.

Po 20 latach wspomnienia świadków tamtych wydarzeń zebrał w swojej książce amerykański dziennikarz i historyk Garrett Graff. “Jedyny samolot na niebie” to historia 11 września 2001 roku, opowiedziana przez ocalonych z World Trade Center, dziennikarzy, pracowników kontroli lotów oraz ówczesnych polityków.

Autor książki Garrett Graff podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia do Nowego Jorku, że chciał pokazać nie tyle fakty związane z zamachami, co emocje ludzi. Rozmawiał z nim Wojciech Cegielski.

11 września 2001 roku w zamachach w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Filadelfii, gdzie spadł ostatni porwany przez Al Kaidę samolot, zginęło niemal 3 tysiące osób.

"Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona postaci i dokonaniom prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Konferencja odbyła się w przeddzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Relację przygotował Michał Fedusio.

Stanisław Sarna został nowym prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Wybory odbyły się podczas Sejmu ZPPA w Chicago. Rozmowa Piotra Orłowskiego.

W naszym programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego w Czechach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.