Redakcja Polska

Joe Biden: Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów M1 Abrams

27.01.2023 12:35
Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Czechach, czołgach Abrams dla Ukrainy, Medalu Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda i wystawie w Sejmie, poświęconej Andrzejowi Poczobutowi [posłuchaj]
USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Konferencja Bidena
USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Konferencja BidenaEVELYN HOCKSTEIN/Reuters/Forum

W magazynie "Widziane z Polski" zdajemy relację z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Czechach. Dyskusje po polskiej i po czeskiej stronie granicy z silnym akcentem lokalnym - tak wyglądało ostatnie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ustępującym przywódcą Czech, Miloszem Zemanem. Debaty dotyczyły również współpracy Warszawy i Pragi na polu międzynarodowym, w tym wobec wojny na Ukrainie.

Mówimy również, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów M1 Abrams. Poinformował o tym w telewizyjnym wystąpieniu prezydent Joe Biden. Amerykański przywódca podkreślił, że decyzją w tej sprawie podjął wspólnie z sojusznikami.

Joe Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, by wyzwolić ukraińskie terytorium, i potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji. Zaznaczył, że choć dostarczenie czołgów zajmie trochę czasu, szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się "tak szybko, jak to możliwe".

Biały Dom poinformował, że 31 abramsów będzie stanowić jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych. Czołgi nie trafią jednak na Ukrainę natychmiast. Zostaną one zamówione u producenta i nie będą pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.

Przedstawiamy również laureata Medalu Kuriera z Warszawy, został nim były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Wyróżnienie upamiętnia postać Jana Nowaka Jeziorańskiego - legendarnego "kuriera z Warszawy", uczestnika Powstania Warszawskiego i orędownika polskiego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. Daniel Fried podczas gali w Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że otrzymanie Medalu Kuriera z Warszawy to "zaszczyt życia". Zaznaczył, że pracował z Janem Nowakiem-Jeziorańskim od 1987 roku, w czasie, gdy zmienił się świat.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podkreślił, że miał zaszczyt poznać zarówno Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jak i Daniela Frieda. Jego zdaniem są wyraźne podobieństwa między laureatem nagrody a jej patronem, bo obaj poświęcili swoje życie, by Polska była wolna. 

Medal został ustanowiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Odznaczenie ma upamiętniać Jana Nowaka-Jeziorańskiego – legendarnego kuriera i emisariusza Komendy Głównej AK oraz rządu RP na uchodźstwie, który rezydował w Londynie. Jest przyznawane osobom, instytucjom lub organizacjom, które kierują się tymi samymi, co Nowak-Jeziorański zasadami i wartościami i realizują je w życiu publicznym w Polsce, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej.

Naszym gościem jest Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Na uroczystym posiedzeniu Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  Frank Spula, za lata współpracy, ofiarność, życzliwość i chęć niesienia pomocy słabszym, otrzymał  Medal 30 -lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Stany Zjednoczone są domem dla największej na świecie społeczności polskiej zamieszkującej poza granicami kraju. Szacuje się, iż Polonia w USA, zarówno osoby narodowości polskiej, jak i Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią około 10. milionów osób, z których 600 tysięcy posługuje się językiem polskim.

Kongres Polonii Amerykańskiej od wielu lat jest partnerem i życzliwie wspiera "Wspólnotę Polską" w działaniach realizowanych na rzecz Polonii poza granicami i w Polsce. Wśród najważniejszych, integrujących Polonię należy wymienić współorganizację Zjazdów Polonii i Polaków za Granicą, odbywających się cyklicznie w Polsce i gromadzących rodaków z całego świata oraz wspieranie polonijnych szkół społecznych zarówno w zakresie metodyki nauczania, jak też aktywnych form uczenia języka polskiego.

Rozmawiamy także o albumie „Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu", poświęconym polskiej obecności w Szwajcarii.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Kościuszki w Solurze opublikowały album zatytułowany „Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu” autorstwa Pawła Zielonego, Teresy Ackermann oraz Radosława Pawłowskiego. W książce m.in. znalazły się informacje o Solurze,mieście, w którym swoje ostatnie lata życia spędził Tadeusz Kościuszko. Opisano również historię powstania jego pomnika grobowego w nieodległym Zuchwilu. 

W Sejmie odbył się wernisaż wystawy „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ”. Ekspozycję otworzyli parlamentarzyści z Polski oraz najwyżsi przedstawiciele białoruskiej opozycji, na czele ze Swiatłaną Cichanouską.

W magazynie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.