Redakcja Polska

Otwarcie fabryki PepsiCo. Premier: to ponad 600 miejsc pracy i supernowoczesne projekty

03.06.2023 10:02
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że otwarcie zakładu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku świadczy nie tylko o tym, że w Polsce konsekwentnie dba się o przyciąganie zagranicznych inwestorów, ale także można realizować supernowoczesne projekty greenfieldowe.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Oslo, otwarciu zakładu PepsiCo niedaleko Środy Śląskiej, o pokazie w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie premiery filmu „Raport Pileckiego”, zdamy także relacje z obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Belfaście, w Irlandii Północnej [posłuchaj]
Otwarcie zakładu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego
Otwarcie zakładu PepsiCo w Świętem na Dolnym Śląsku, z udziałem premiera Mateusza MorawieckiegoFoto: twitter.com/USAmbPoland

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Oslo. Polskę reprezentował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

- Przybliżenie Ukrainy do struktur NATO, wzmocnienie wschodniej flanki i pomoc Szwecji w akcesji do NATO - to z polskiej perspektywy najważniejsze kwestie, o których będziemy dyskutować podczas spotkania szefów MSZ państw NATO - powiedział w Oslo szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

NATO naciska na Turcję, by jak najszybciej zgodziła się na przyjęcie Szwecji do Sojuszu. O sprawie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych państw NATO na posiedzeniu w Oslo. Na razie nie widać jednak zmiany stanowiska Turcji. Turcja blokuje ratyfikację niezbędnych dokumentów, bo domaga się wydania przez Szwecję kurdyjskich opozycjonistów, których nazywa terrorystami. Pod naciskiem Ankary Sztokholm zaostrzył prawo w tym zakresie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział z kolei rozmowy z tureckimi władzami. - Rozmawiałem z prezydentem Erdoganem w tym tygodniu i zamierzam w najbliższym czasie pojechać do Turcji. Cieszę się, że w Szwecji wchodzi dzisiaj nowe prawo antyterrorystyczne - powiedział Jens Stoltenberg.

W magazynie relacjonujemy też otwarcie zakładu PepsiCo niedaleko Środy Śląskiej. To kolejna duża inwestycja amerykańskiej firmy w Polsce.

Cieszę się, że mamy renomowanych inwestorów, zostaną stworzone nowe miejsca pracy i skorzystają na tym także samorządy. Umacniamy współpracę z USA. To nie tylko 450 nowych miejsc pracy, a docelowo ponad 600. To cały nowy ekosystem, który ma oznaczać korzyści dla wszystkich - inwestora, lokalnych rolników. Cieszę się z tej współpracy, bo to oznacza, że strategia przyciągania zagranicznych inwestorów sprawdza się - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia fabryki PepsiCo w Świętem w woj. dolnośląskim.

- Pamiętam doskonale rozmowę sprzed 3 lat z globalnym prezesem PepsiCo, który opowiadał o planach w Polsce oraz o sposobach realizacji strategii gospodarki w obiegu zamkniętym - powiedział premier.

Premier przyznał, że miejsce wybrane przez inwestora było rzeczywiście zielonym polem. - Zielonym polem, na którym powstała inwestycja supernowoczesna, najbardziej zaawansowana z punktu widzenia zarówno ekologicznego, z punktu widzenia stosowania najnowszych technologii ale także jeśli chodzi o rynek pracy - powiedział premier.

Podczas wystąpienia w Świętem poinformował, że "inwestycje zagraniczne w roku 2021-2022 przekroczyły 110 miliardów zł". - To rekordowe ilości; ponad dwa razy wyższe wielkości, niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To znakomite osiągnięcie świadczące o zaufaniu inwestorów i inwestorów zagranicznych do naszej gospodarki, do naszej przyszłości i widoczny znak naszej współpracy na arenie międzynarodowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, renomowany, międzynarodowy inwestor, czyli amerykańskie PepsiCO jest kolejnym, który zaufał Polsce. Podkreślił, że na tej współpracy korzystają np. lokalne samorządy.

Mówimy także o Gali Konkursu Teraz Polska. Konkurs organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego odbywa się w trzech kategoriach: na najlepsze produkty, usługi i przedsięwzięcia innowacyjne.

W trakcie gali tenisistka Iga Świątek oraz reżyser i producent Andrzej Krakowski zostali także uhonorowani tytułami „Wybitny Polak”.

Przenosimy się również do Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbyła się zagraniczna premiera filmu „Raport Pileckiego”. Pokaz zbiegł się z 75 rocznicą śmierci bohatera filmu - rotmistrza Witolda Pileckiego. W projekcji wzięli udział przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu, producentów filmu oraz Polskiej Fundacji Narodowej, która współfinansowała produkcję. Z prezesem Fundacji Marcinem Zarzeckim rozmawiał po pokazie nasz waszyngtoński korespondent, Marek Wałkuski.

Polska premiera „Raportu Pileckiego”, którego produkcja kosztowała 30 milionów złotych, odbędzie się jesienią. Wówczas film wejdzie do dystrybucji.

W Chicago z kolei, Chicago History Museum otworzyło ekspozycję o losach społeczności polsko-amerykańskiej w tym mieście od połowy XIX wieku. „Back Home: Polish Chicago” gromadzi artefakty, dokumenty i przedmioty oraz ponad 100 reprodukowanych fotografii.

Ekspozycja udostępnia m.in. bogatą kolekcję zdjęć, w tym archiwalnych, plakaty, kostiumy teatralne, stroje góralskie, świadectwa naturalizacji w USA, poczynając od XIX wieku, suknię ślubną i inne przedmioty. Towarzyszą temu opisy i historie opowiadane przez ludzi. Są ściany poświęcone polskim politykom reprezentującym Chicago w Kongresie USA jak Dan Rostenkowski i Roman Pucinski, a także kościołom czy ruchowi robotniczemu.

Rozmawiamy o niej z gościem programu - dr Michałem Przeperskim z Muzeum Historii Polski.


Zdajemy także relacje z obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Belfaście, w Irlandii Północnej. 

Od obejrzenia polskich murali i uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem świętego Patryka rozpoczęły się w Belfaście obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach w Irlandii Północnej wziął udział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Polskie murale na ulicach Belfastu są poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 i Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu. To ważny element edukacji miejscowej społeczności. Mieszkający w Irlandii Północnej Maciej Bator tłumaczył członkom polskiej delegacji, że powstanie murali w poszczególnych dzielnicach wymusza współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności, reprezentującymi różne poglądy polityczne. Dodał, że zgoda na tematykę polskich murali łączy się z przekazaniem wiedzy o polskich lotnikach, którzy stacjonowali na tych ziemiach i walczyli z Niemcami w czasie II wojny światowej.

W Irlandii Północnej przebywa nawet 30 tys. Polaków i wprawdzie jest to młoda Polonia, to od 2004 r. stała się ważnym elementem podzielonej społeczności Belfastu.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.