W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o konsultacjach partii politycznych, które mają szanse, stworzyć, po wyborach parlamentarnych, koalicję rządową.
Ugrupowania obecnej opozycji deklarują, że są gotowe, by przed pierwszym posiedzeniem nowego Sejmu, które odbędzie się 13 listopada, dopiąć umowę koalicyjną. W ocenie lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, umowa powinna być jawna, szczegółowa i dostępna. - Powinniśmy przed świętem listopadowym - moim zdaniem - być gotowi, z tym, żeby do pana prezydenta pójść i powiedzieć: oczekiwał pan tego od nas - stwierdził.
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty. - Wynik PiS jest bardzo dobry, choć żałujemy, że nie mamy samodzielnej większości. Musimy szukać potencjalnego koalicjanta. Wtórną kwestią jest, czy znajdziemy go w ciągu kilku tygodni, czy miesięcy - stwierdził poseł PiS Rafał Bochenek.
W nowym Sejmie 157 miejsc przypadnie KO, Trzecia Droga zdobyła ich 65; Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18. To oznacza, że Koalicja Obywatelska wspólnie z Nową Lewicą i Trzecią Drogą mogłyby utworzyć rząd mający większość.
Informujemy też o sytuacji w Izraelu. Trwa kolejny dzień izraelskiej operacji lądowej w Strefie Gazy.
Siły Obronny Izraela (IDF) poinformowały w nocy z czwartku na piątek, że zakończyły okrążanie miasta Gaza, odcinając je od południowych rejonów Strefy Gazy. - Jesteśmy w szczytowym momencie bitwy. Odnieśliśmy imponujące sukcesy i przekroczyliśmy obrzeża miasta Gaza. Posuwamy się naprzód - powiedział premier Izraela Beniamin Netanjahu w oświadczeniu opublikowanym przez jego biuro.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że izraelski atak na Strefę Gazy, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne Hamasu, musi być przeprowadzony z poszanowaniem międzynarodowego prawa. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił również, że ta wojna nie może rozlać się i przekształcić w konflikt regionalny.
25 Brygada Kawalerii Powietrznej otrzymała dwa śmigłowce AW-149. Ich zadaniem będzie transport żołnierzy i wsparcie pola walki. Śmigłowce zostały skonstruowane przez włoski koncern Leonardo. Szczegóły w naszym magazynie.
Mówimy również o kweście na rzecz renowacji zabytkowych pomników na warszawskich Starych Powązkach. W zbiórce wzięło udział 350 wolontariuszy, wśród nich znani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury.
Przenosimy się także do Lwowa gdzie W Dniu Wszystkich Świętych po raz 20. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. Akcja zorganizowana przez lwowskich Polaków i Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło ponad 10 tysięcy zniczy.
Cztery polskie miasta - Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, będą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu miast aspirujących do tego tytułu. Szczegóły w naszym programie.
Informujemy także o Festiwalu Filmowym Ukraina!, na którym pośród wielu ukraińskich filmów dokumentalnych, został zaprezentowany również „Sad Dziadka”. Polski film w reżyserii Karola Starnawskiego nawiązuje do głośnej książki Witolda Szabłowskiego „Sprawiedliwi zdrajcy. Opowieści z Wołynia". Autor książki napisał również scenariusz do filmu. Relację przygotował Wojciech Jankowski.
W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.