W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z liderką bialoruskiej opozycji, Swiatłaną Cichanouską, stojącą na czele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej.
- Polska to nie tylko nasz sąsiad, to prawdziwie strategiczny sojusznik w naszych dążeniach do demokratycznych zmian na Białorusi. Polacy rozumieją, dlaczego demokratyczna Białoruś jest w interesie nie tylko Białorusinów, ale i w interesie naszych sąsiadów, w pierwszym rzędzie Polski, Litwy, Ukrainy - przekazała mówiła Swiatłana Cichanouska, przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, liderka opozycji białoruskiej, Prezydent Wolnej Białorusi.
Swiatłana Cichanouska przypomniała, że trwają represje wobec społeczeństwa białoruskiego, a także dotyczące deportacji ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych.
- Mamy wszystkie dowody na to, że takie zbrodnie miały miejsce, ale przez ten cały czas brakowało woli politycznej, aby rozpocząć to śledztwo - podkreśliła.
- Polska ma bardzo silny głos na arenie międzynarodowej, może być liderem działań w tym kierunku - mówiła Swiatłana Cichanouska.
Informujemy także o tym, że Sojusznicy w NATO zadeklarowali dalsze wzmacnianie obrony powietrznej Ukrainy. Kijów może liczyć nie tylko na pomoc wojskową, ale też gospodarczą i humanitarną.
- Nie boimy się Rosji, ale jesteśmy gotowi na wszystko - zapewnia ambasador Finlandii w Polsce. Päivi Laine przewiduje też, że Kreml nie zrezygnuje z podsycania kryzysu migracyjnego na fińsko-rosyjskiej granicy. W odpowiedzi Helsinki zacieśniają relacje z NATO i współpracę obronną z USA, a także wzmacniają bezpieczeństwo wewnątrz kraju. Więcej na ten temat w naszej rozmowie z ambasador Finlandii w Polsce.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekła o ważności wyborów parlamentarnych z 15 października, w podjętej jednogłośnie uchwale. Szczegóły w magazynie.
Mówimy też o przygotowaniach do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ktory odbędzie się w całej Polsce i wielu krajach na świecie, w niedzielę 28 stycznia. Hasło tegorocznej orkiestry to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.
W tym roku, podobnie jak przez ostatnie kilkanaście lat, w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować wycieczkę na Wyspy Owcze. To okazja do podziwiania niezwykłych krajobrazów, skosztowania lokalnej kuchni i poznania zwyczajów Farerów.
Organizatorem wycieczki jest Polka mieszkająca na archipelagu i prowadząca tam biuro podróży. Sabina Poulsen zaznaczyła, że ze względu na obowiązki zawodowe nie może zorganizować sztabu WOŚP na Wyspach Owczych, dlatego włącza się w akcję poprzez organizację wycieczki dla dwóch osób, które mogą wylicytować podróż w Internecie. Całość środków trafia następnie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zapraszamy także na spotkanie z prof. Wojciechem Falkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie.
W programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic".
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.