Redakcja Polska

"Geostrategiczna konsekwencja USA". W Redzikowie została otwarta amerykańska baza przeciwrakietowa

17.11.2024 12:35
W Redzikowie na Pomorzu, odbyło się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej, co – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – jest dowodem "geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych". - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - zaznaczył.
Audio
  • W magazynie komentujemy m.in. zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, mówimy o II Światowym Kongresie Polaków i działalności Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych i zasługach Józefa Piłsudskiego, dla odzyskania niepodległości [posłuchaj]
W Redzikowie na Pomorzu, odbyło się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej
W Redzikowie na Pomorzu, odbyło się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowejFoto: X/MSZ_RP

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy o pierwszej wizycie w Polsce sekretarza generalnego NATO Marka Rutte

Nie tylko o wschodniej flance NATO rozmawiał w Warszawie Mark Rutte. Sekretarz generalny NATO spotkał się między innymi z premierem i prezydentem. To pierwsza wizyta w Polsce byłego premiera Holandii po objęciu w październiku fotela sekretarza generalnego.

Konieczność zwiększenia wydatków na obronność państw NATO i możliwości współpracy z sojusznikami na Dalekim Wschodzie - to część tematów jakie poruszyli Andrzej Duda i Mark Rutte.

Prezydent Polski i sekretarz generalny NATO rozmawiali w pałacu prezydenckim także na temat możliwości pomocy walczącej Ukrainie. Mark Rutte chwalił Polskę za wydatki na obronność w wysokości 4 procent PKB i stawiał nasz kraj jako przykład dla innych członków Sojuszu: "To jest jasny sygnał nie tylko do naszych przeciwników, ale także do Stanów Zjednoczonych, że Europa rozumie i musi robić więcej, aby zapewnić nasze wspólne bezpieczeństwo. To zaczyna się od zwiększenia wydatków i osiągnięcia większej zdolności."

Sekretarz generalny NATO spotkał się wcześniej z premierem, a później z szefami resortu spraw zagranicznych i obrony.

Informujemy też że w Redzikowie na Pomorzu została oficjalnie otwarta amerykańska baza przeciwrakietowa. To istotny element NATO-wskiego systemu obrony. Ma on chronić przed zagrożeniami balistycznymi, głównie z Bliskiego Wschodu. To również pierwsza stała instalacja amerykańskiej armii w Polsce, o zdolnościach bojowych.

Minister Radosław Sikorski przypomniał, że jest to pierwsza stała instalacja amerykańskich sił zbrojnych w Polsce, której budowa rozpoczęła się już za prezydentury George’a Busha. -Trochę to trwało, ale ta budowa świadczy o geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych - stwierdził Sikorski w opublikowanym nagraniu. Wyraził również "osobistą satysfakcję" z otwarcia bazy, przypominając, że 20 sierpnia 2008 roku podpisał umowę z ówczesną sekretarz stanu Condoleezzą Rice. - Negocjacje były niełatwe, ale zakończyły się umową korzystną dla Rzeczpospolitej - ocenił minister.

Podczas rozmów z zagranicznymi partnerami Sikorski podkreślał, że kwestia bezpieczeństwa narodowego pozostaje w Polsce sprawą ponadpartyjną. - Polskie elity pozostają zgodne – działamy razem - zaznaczył. W jego ocenie, sojusz polsko-amerykański jest na tyle silny, że trwa niezależnie od zmian politycznych po obu stronach Atlantyku. - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - powiedział.

Polska pozostaje kluczowym państwem dla wsparcia tak potrzebnego Ukrainie, jak dostawy broni - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji prasowej z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Więcej w naszej audycji.

Europa musi inwestować więcej w swą obronność, a także uświadamiać społeczeństwu jego rolę w obliczu kryzysu - między innymi takie tezy przedstawiono w Pradze, gdzie zorganizowano konferencję Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych. Dyskusjom przysłuchiwał się korespondent Polskiego Radia, Wojciech Stobba.

11 listopada Polacy w kraju i za granicą świętowali Dzień Niepodległości. Relacjonujemy te obchody. Przypominamy również postać Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z najbardziej wytrwałych i uznanych rzeczników Polski w pierwszych dziesięcioleciach XX stulecia. Dzięki wielkiej aktywności Paderewskiego prezydent Wilson w słynnym orędziu z 22 stycznia 1917 roku, mówił wyraźnie o konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. Kiedy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski wracał do kraju, witany był jako symbol odrodzenia ojczyzny mówi Karol Radziwonowicz, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I.J. Paderewskiego w Warszawie. Rozmawiała z nim Ewa Plisiecka.

W polskich kinach można już obejrzeć film "Prawdziwy ból". Mający polskie korzenie Jesse Eisenberg stworzył ten obraz, aby przedstawić emocjonalny niepokój między dwoma kuzynami pochodzenia żydowskiego, którzy podróżują po współczesnej Polsce, dowiadując się więcej o traumie Holokaustu. Więcej na ten temat w naszym magazynie.

Z Czesławem Okińczycem, sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy oraz założycielem i prezesem "Radia znad Wilii" rozmawiamy o sytuacji Polaków na Litwie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Szef NATO w Warszawie, rozmowy Sikorski - Borrell o Ukrainie oraz zespół do spraw polityki zagranicznej Donalda Trumpa

15.11.2024 17:30
W tym wydaniu: Mark Rutte rozmawiał z polskim prezydentem, premierem i szefami MON i MSZ, współpraca polsko-unijna i pomoc dla Kijowa oraz Marc Rubio szefem amerykańskiej dyplomacji

Polacy na Litwie. Czesław Okińczyc, wileński autorytet

16.11.2024 16:07
Czesław Okińczyc, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, założyciel i prezes Radia „Znad Wilii”, był uczestnikiem Międzynarodowej Konferencji „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian”, zorganizowanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego w Warszawie.

Liderzy G7 w związku z 1000 dni wojny na Ukrainie: potwierdzamy nasze poparcie dla Kijowa

17.11.2024 10:00
Przywódcy państw G7 w wydanym w sobotę oświadczeniu zapewnili o stanowczym poparciu dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W komunikacie opublikowanym w związku ze zbliżającym się tysięcznym dniem wojny podkreślili, że Rosja jest jedyną przeszkodą dla pokoju.