W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie premiera Donalda Tuska we Lwowie i rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy o pokoju na Ukrainie nie mogą odbywać się na rosyjskich warunkach. Zgodzili się co do tego obaj politycy.
O spotkaniu jako pierwszy poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Odbyłem już rozmowy z kanclerzem Niemiec, z kanclerzem Austrii, dziś spotkam się tu we Lwowie z premierem Polski Donaldem Tuskiem w sprawie pracy nowego ministerstwa (Ministerstwa Jedności Narodowej) i wsparcia dla Ukraińców za granicą" - przekazał Zełenski na Ogólnoukraińskim Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych, organizowanym we Lwowie.
Informujemy również o kolejnych sankcjach nałożonych przez UE na Rosję. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zaakceptowali 15. pakiet sankcji wobec Rosji.
W kartce z kalendarza przypominamy, że 43 lata temu, 16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał 19 lat. Do stłumienia strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, komunistyczne władze wysłały milicję, wojsko oraz specjalne oddziały ZOMO, wyposażone w czołgi i broń ostrą. Górnicy mieli do obrony łańcuchy, kilofy i pręty.
Była to największa tragedia stanu wojennego. Odpowiedzialni za jego wprowadzenie, generałowie: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak - obciążany też za śmierć górników z Wujka - nigdy nie zostali skazani.
W audycji prezentujemy także priorytety polityczne i ekonomiczne polskiej prezydencji w Radzie UE.
Premier Donald Tusk mówił w Brukseli o licznych wyzwaniach rozpoczynającej się 1 stycznia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Szef rządu spotkał się z pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. Podkreślił, że prezydencja będzie trudnym zadaniem nie tylko w związku z wojną trwającą na Ukrainie i jej konsekwencjami.
Kilkaset wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą, a w rolach głównych młodzi, polscy twórcy. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie zaprezentowano program kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Z Anną Sochańską, dyrektorką Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rozmawiamy o nowej strategii resortu dyplomacji wobec Polonii.
Naszym gościem jest Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która informuje o wsparciu polskich szkół za granicą i nowej strategii nauczania języka polskiego.
Niezapomniany prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś” oraz kaowiec z "Rejsu", aktor, satyryk, reżyser i scenarzysta, a także felietonista, autor sztuk teatralnych i rysownik. W Warszawie odbyło ostatnie pożegnanie Stanisława Tyma. Wspomnienia o twórcy w naszym programie.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.