Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 15.05.2020 r.

15.05.2020 15:04
W tym wydaniu: Nord Stream 2 bez zgody na wyłączenie z unijnych przepisów, Małgorzata Kidawa- Błońska rezygnuje, nowym kandydatem KO w wyścigu prezydenckim jest Rafał Trzaskowski oraz co wolno, a czego wciąż nie wolno w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneStefan Sauer / PAP

CORAZ WIĘCEJ PRZESZKÓD NA DRODZE DO REALIZACJI NORD STREAM II

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) odrzuciła wniosek konsorcjum "Nord Stream, 2", aby budowany przez nie gazociąg został wyłączony spod unijnych przepisów. Unijna dyrektywa z listopada zeszłego roku zakłada, że operator gazociągu nie może być jednocześnie dostawcą przesyłanego nim gazu i musi zapewnić dostęp innym podmiotom. Zarząd "Nord Stream 2" próbując odejść ten niekorzystny dla siebie przepis, w styczniu zwrócił się do niemieckiego regulatora o wyłączenie inwestycji spod tej dyrektywy gazowej. - Presja ma sens - tak europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski skomentował doniesienia o tym, że niemiecki regulator odrzucił wniosek Nord Stream 2 dotyczący wyjęcia spod unijnego prawa.

Przeciwko jakimkolwiek wyłączeniom Nord Stream 2 spod unijnych przepisów protestowało też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, w podkreślił, że jeśli Gazprom chce działać na europejskim rynku, to musi podlegać tym samym regułom co inne europejskie spółki, na przykład PGNiG.

MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA REZYGNUJE Z WYŚCIGU O FOTEL PREZYDENTA

Dotychczasowa kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich. Wicemarszałek Sejmu poinformowała o tym podczas konferencji prasowej. Jak mówiła, ponosi odpowiedzialność za spadki sondażowe.

Posłanka Lewicy Magdalena Biejat uważa, że błędem Koalicji Obywatelskiej w toczącej się kampanii prezydenckiej, jest brak konsekwencji. Komentując wycofanie się z wyborczej rywalizacji kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, posłanka powiedziała na antenie TVP, że działania KO prowadzą do chaosu.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki ocenia, że PO z premedytacją przedłużała senackie prace nad ustawą umożliwiającą wybory korespondencyjne, by zmienić kandydata w wyborach prezydenckich. Polityk mówił w TVP, że gdyby kandydatka KO miała wysokie notowania, to partia parłaby do wyborów "bez względu na wszystko".

W Senacie na rozpatrzenie czeka ustawa o organizacji wyborów prezydenckich autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada ona mieszany tryb głosowania: tradycyjnie w lokalach wyborczych albo - na życzenie wyborcy - w formie korespondencyjnej.

Szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski napisał na Twitterze, że 21 maja rozpoczną się prace nad ustawą o korespondencyjnym wyborze prezydenta.

KOLEJNY ETAP ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ W POLSCE

Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Posobkiewicz uważa, że spokój z koronawirusem będziemy mieli wtedy, gdy większa część społeczeństwa będzie miała z nim kontakt. Skutkować to będzie nabraniem przez zakażoną osobę odporności. W poniedziałek nastąpi kolejny etap znoszenia obostrzeń. Zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne. Nie zwalnia to jednak z obowiązku zakrywania ust, nosa i częstego mycia rąk.

Od tego jak epidemia będzie przebiegała po kolejnym luzowaniu obostrzeń będą zależały dalsze etapy odmrażania - między innymi otwarcie kin i teatrów. Na razie nie można podać nawet przybliżonej daty takiej decyzji - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, a to, że bez nowych ognisk zakażeń na Śląsku i Dolnym Śląsku krzywa zachorowań w Polsce byłaby spadająca.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan