PREZYDENCI POLSKI I FRANCJI SPOTKALI SIĘ W PARYŻU
Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali o polsko-francuskiej współpracy gospodarczej i o sporze na linii Warszawa-Bruksela. Spotkanie miało formę roboczego obiadu. Trwało niemal dwie godziny. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu zapewnił, że Emmanuel Macron podziela jego zdanie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.
Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".
Również francuskie media piszą o ociepleniu relacji na linii Paryż-Warszawa po spotkaniu Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem. Prezydenci rozmawiali między innymi o współpracy gospodarczej i obronności. Spotkanie było też poświęcone relacjom Warszawy z Brukselą. Francja od stycznia rozpoczyna prezydencję w Unii Europejskiej.
SZEFOWA KOMISJI EUROPEJSKIEJ LICZY NA POROZUMIENIE Z POLSKĄ
Szefowa Komisji Europejskiej wyraziła nadzieję na porozumienie z Polską w sprawie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen mówiła o tym w ubiegłym tygodniu, po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli. Zapytana o rozmowy z Warszawą, wyliczyła ponownie warunki, od których uzależnia akceptację planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy: "Chcemy umieścić w tym planie odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. Jesteśmy w tym spójni, w tym, o co prosimy. Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to warunek konieczny."
W środę TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie za niewykonanie orzeczenia, w którym unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał niestosowanie przepisów krajowych odnoszących się m.in. do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego. Poprzednio TSUE nałożył na nasz kraj karę wynoszącą pół miliona euro dziennie - za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów.
Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska powiedziała , że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o karach dla Polski za działanie Izby Dyscyplinarnej jest oderwana od realiów prawnych.
Przedstawiciele polskiego rządu krytykują też przedłużanie przez Komisję zgody dla Krajowego Planu Odbudowy. Termin na jego akceptację minął w sierpniu. Zgodnie z procedurami po akceptacji przez Komisję plan muszą jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie finansów, by Polska otrzymała pulę dla niej przeznaczoną, czyli 58 miliardów euro. Do tej pory Komisja zatwierdziła 22 plany. Oprócz Polski na zielone światło czekają Węgry, Szwecja i Bułgaria. Holandia jeszcze swego planu nie złożyła.
ŚWIAT WALCZY Z CZWARTĄ FALĄ PANDEMII
Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do krajów grupy G20 o 23 miliardy dolarów na szczepionki i testy dla ubogich krajów. Szef WHO podkreśla, że nierówności w dostępie do preparatów sprawiają, że pandemia przedłuża się.
Podczas konferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że najbogatsze kraje świata, zrzeszone w grupie G20, mogą jedną decyzją wpłynąć na szybsze zakończenie pandemii. Dofinansowanie dystrybucji szczepionek może jego zdaniem uratować pięć milionów osób.
Szef WHO mówił też, że to właśnie nierówny dostęp do preparatów jest powodem, iż pandemia będzie obecna także w przyszłym roku: "W wysoko rozwiniętych krajach jest 80 razy więcej testów i 30 razy więcej szczepionek niż w krajach ubogich. Gdyby niemal 7 miliardów dawek szczepionki, które zostały dotąd podane na świecie, były rozdane sprawiedliwie, to osiągnęlibyśmy już poziom 40 procent osób zaszczepionych we wszystkich krajach."
Najwięcej osób zaszczepionych jest w Izraelu, niektórych krajach arabskich, Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy. Najgorzej jest w Afryce, gdzie szczepionki dostało zaledwie 5 procent mieszkańców.
Tymczasem rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie Wschodniej. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed szybko pogarszającą się sytuacją w regionie. Chodzi przede wszystkim o Rosję i Rumunię. Poprawia się natomiast sytuacja w Ameryce Łacińskiej oraz Australii.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd ponad 5 milionów osób.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.