Niemieccy politycy i dziennikarze nie ukrywają zadowolenia, że po miesiącach wahań kanclerz Olaf Scholz zmienił zdanie w sprawie przekazania czołgów Leopard Ukrainie
W środę kanclerz poinformował, że Niemcy dostarczą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2A6. Tej decyzji sprzeciwiają się prorosyjskie partie: Lewica i Alternatywa dla Niemiec.
Kanclerz Olaf Scholz poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zapewniając go o dalszym wsparciu. Wykluczył jednak dostawy myśliwców i okrętów wojennych. Z tym apelem zwrócił się wcześniej do Zachodu wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk.
Stany Zjednoczone również w tym tygodniu ogłosiły, że przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów Abrams. Prezydent Joe Biden powiedział, że będą one tworzyć jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych
Były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło powiedział, że echa działań krajów NATO w sprawie dozbrojenia Ukrainy już są widoczne. Rosja nerwowo reaguje na doniesienia z Zachodu. W trakcie ostatnich bombardowań wystrzelono około 30 rakiet i dronów irańskiej produkcji, a Kreml wygłasza kolejne kłamliwe tezy - zauważa Jan Piekło.
Premier Mateusz Morawiecki konsultuje się z kolejnymi krajami NATO w sprawie harmonogramu dostaw. Szef rządu podkreślił, że Polska intensywnie działa na rzecz międzynarodowej koalicji, która będzie wysyłać ciężki sprzęt wojskowy na Ukrainę, przede wszystkim nowoczesne czołgi Leopard 2 czy M1 Abrams.
Wiosną Polska otrzyma pierwsze amerykańskie czołgi typu Abrams
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że w tym roku do Polski trafi 58 tych maszyn. Dodał, że polskie załogi są już przeszkolone.
Mariusz Błaszczak dodał, że Polska otrzyma najpierw używane Abramsy starszej generacji, a pod koniec przyszłego roku - najnowocześniejszy model. Zdaniem ministra obrony to najlepsze czołgi na świecie.
Były minister obrony narodowej Jan Parys powiedział, że włączenie czołgów Abrams do polskich sił zbrojnych będzie stanowiło nową jakość dla naszej broni pancernej. Pierwsze amerykańskie czołgi Polska ma otrzymać już wiosną. Jan Parys, że szybki zakup Abramsów był możliwy dzięki dobrym stosunkom polsko-amerykańskim.
Dodatkowo, Patrioty, które nasz kraj otrzymał w ubiegłym roku, niebawem trafią do polskiej obrony przeciwlotniczej - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Do Polski trafiły niemieckie systemy tego typu. Minister Błaszczak podkreślił, że będą one wpięte w polskie dowództwo.
W środę niemiecka armia poinformowała, że jej Patrioty trafiły już do Polski. Berlin zaoferował ich wysłanie po tym, jak na Przewodów przy granicy z Ukrainą w listopadzie zeszłego roku spadła rakieta - prawdopodobnie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Polska przewodniczyła OBWE w 2022 roku
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, podsumowując na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych polskie przewodnictwo w OBWE, podkreślał, że przypadło ono na czas najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa Europie od zakończenia II wojny światowej.
Minister Zbigniew Rau mówi, że wydarzeniem, które w ubiegłym roku wpłynęło znacząco na działalność Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, była agresja Rosji na Ukrainę.
Minister Zbigniew Rau mówił, że wśród priorytetów działalności OBWE w ubiegłym roku były: pomoc dla ludności w strefie konfliktu na Ukrainie, odbudowa gospodarcza po pandemii czy przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom utrudniającym stabilny rozwój.
Jak powiedział szef polskiej dyplomacji, "najważniejszym, choć trudno wymiernym, dorobkiem naszego przewodnictwa (w OBWE) jest konsolidacja i demonstracja jedności państw broniących porządku międzynarodowego".
Celem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy jest zapobieganie konfliktom w Europie. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.