Redakcja Polska

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, wizyta prezydenta Słowacji oraz współpraca Polski i Litwy w zakresie bezpieczeństwa

05.07.2024 17:27
W tym wydaniu: pierwsze od sześciu lat polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, wizyta prezydenta Słowacji w Warszawie oraz współpraca Polski i Litwy w zakresie bezpieczeństwa.
Audio
Annalena Baerbock i Radosław Sikorski
Annalena Baerbock i Radosław SikorskiFot.: MSZ/Konrad Laskowski Źródło: x.com/MSZ RP

Reset w relacjach polsko-niemieckich

Premier Donald Tusk powiedział, że deklaracja kanclerza Niemiec o chęci zadośćuczynienia żyjącym ofiarom drugiej wojny światowej wynika z potrzeby strony niemieckiej. Kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy będą wspierać polskie ofiary, które doświadczyły niemieckiej okupacji i ocalały z drugiej wojny światowej. Szef niemieckiego rządu powiedział o tym w Warszawie, po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. 

Rząd federalny podjął również decyzję o budowie w Berlinie miejsca pamięci tych, którzy okupacji nie przeżyli: "Niemcy dołożą starań, aby wesprzeć ocalałe ofiary niemieckiego ataku i okupacji w latach 1939-45. Niemcy będą również upamiętniać naszą bolesną wspólną historię. W zeszłym tygodniu Gabinet Federalny podjął decyzję o budowie w Berlinie miejsca upamiętnienia polskich ofiar drugiej wojny światowej i okupacji narodowo-socjalistycznej. Dom Niemiecko-Polski powinien być widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu i przestrogą na przyszłość".

Premier Donald Tusk przypomniał, że kanclerz Niemiec mówi otwarcie o tym, że w sensie formalnym i prawnym sprawa reparacji od Niemiec jest zamknięta. "I ma argumenty na rzecz tej tezy" - dodał.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie zgadza się z twierdzeniem premiera Donalda Tuska, że polskie władze prawnie skutecznie zrzekły się roszczeń do zadośćuczynienia od Niemiec za krzywdy doznane przez Polaków w czasie drugiej wojny światowej. "Pamiętajmy o tym, że Polska poniosła gigantyczne straty na skutek niczym niesprowokowanej agresji Niemiec w 1939 roku i podczas okupacji niemieckiej"- powiedział Andrzej Duda. 

Szef polskiego rządu dodał, że jednym z najważniejszych tematów polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych było bezpieczeństwo. Polska i Niemcy będą współpracować przy wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk powiedział, że zachodni sąsiad deklaruje wzięcie odpowiedzialności za szczelność i bezpieczeństwo zewnętrznej granicy Wspólnoty. Również
Również Kanclerz Niemiec podkreślił, że oba kraje ponoszą wspólną odpowiedzialność za obronność i bezpieczeństwo Europy.

Polska i Słowacja nie zgadzają się w sprawie szybszej ścieżki przystąpienia Ukrainy do NATO

Wizytę w Warszawie złożył nowy prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą mówił o wsparciu swego kraju dla Ukrainy, ale zastrzegł, że Bratysława chce uniknąć "sprowokowania Rosji".

Po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie słowacki przywódca przyznał, że w tej sprawie Bratysława różni się z Warszawą: "Pan prezydent [Duda] jest raczej za wcześniejszym rozpoczęciem rozmów, jeśli chodzi o przystąpienie Ukrainy do NATO. My zachęcamy raczej do wstrzemięźliwości, żeby przypadkiem te negocjacje nie spowodowały jeszcze większej eskalacji napięcia i nie sprowokowały Rosji do jeszcze większej agresji".

Jednocześnie Peter Pellegrini powtórzył, że Słowacja sprzeciwia się wysyłaniu wojsk na Ukrainę i nie wysyła tam bezpłatnie broni z własnych zasobów. 

Wysyłamy pomoc wojskową, ale nie własnych żołnierzy - tak o polskim wsparciu dla Ukrainy mówi prezydent Andrzej Duda. Warszawa i Bratysława wspólnie twierdzą, że ich kraje nie będą wysyłać żołnierzy na Ukrainę - mówił Andrzej Duda:

Zarówno Polska, jak i Słowacja szkolą u siebie ukraińskich żołnierzy. Prezydenci podkreślali swą jednomyślność wobec potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prezydent Peter Pellegrini mówił też o sprzeciwie swojego kraju wobec aneksji Krymu przez Rosję i prób siłowej zmiany granic na południu i wschodzie Ukrainy. Dodał, że w słowackich zakładach zwiększono produkcję sprzętu wojskowego, który trafia później na Ukrainę na zasadach komercyjnych.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Wilnie

Kwestie ochrony i bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej, zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie oraz pomoc Ukrainie były tematami rozmów szefów resortów obrony Polski i Litwy. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odbył w tym tygodniu wizytę w Wilnie. 

Szef MON podkreślał, że że Polska i Litwa oczekują finansowego zaangażowania Unii Europejskiej w obronę granicy wschodniej oraz w budowę "Tarczy Wschód" i "Bałtyckiej Linii Obrony". Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział też, że Warszawa chce wspólnie z Litwą kupować sprzęt wojskowy. Chodzi między innymi o przenośne zestawy przeciwlotnicze "Piorun".

Wicepremier oświadczył też, że Polska jest przygotowana na przekazanie kolejnej transzy pomocy Ukrainie.

Ministrowie rozmawiali też o zbliżającym się szczycie NATO i zapewniali, że będą zabiegać o wypełnienie zobowiązań sojuszniczych. Chodzi przede wszystkim o przekazywanie przez wszystkie państwa Sojuszu przynajmniej dwóch procent PKB na obronność. 

Przed południem ministrowie obrony Polski i Litwy odwiedzili jedną ze strażnic granicznych na granicy litewsko-białoruskiej. Szef MON mówił tam, że wojna hybrydowa trwa na wschodnich granicach Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a polska granica jest dziś atakowana najsilniej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


"Rozmowy o trudnych sprawach". Marszałek Senatu spotkała się z członkami mniejszości polskiej na Litwie

05.07.2024 20:24
Bardzo ważne i ciekawe - takimi słowami spotkanie z litewskimi Polakami podsumowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek przebywa na Litwie z dwudniową wizytą.

Pierwsze rozmowy brytyjskiego premiera Keira Starmera. Wśród światowych liderów premier Polski

06.07.2024 10:46
Prezydent Ukrainy i przewodnicząca Komisji Europejskiej. Potem premier Irlandii i premier Włoch oraz szefowie rządów Polski i Kanady. Według Downing Street to zagraniczni liderzy, z którymi w pierwszym dniu urzędowania rozmawiał nowy brytyjski premier Keir Starmer.

"Mamy przyjaciela nad Tamizą". Donald Tusk o nowym premierze Wielkiej Brytanii

06.07.2024 16:08
Premier Donald Tusk poinformował, że w piątek wieczorem rozmawiał z nowym premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. "W czasie naszej rozmowy mówił o dumie z polskich korzeni swej żony i że będziemy dla niego kluczowym partnerem. Mamy przyjaciela nad Tamizą" - ocenił szef rządu.