Redakcja Polska

Wizyta premiera Indii w Polsce, nominacja Kamali Harris na kandydatkę na prezydenta oraz ukraińska ofensywa

23.08.2024 17:13
W tym wydaniu podsumowania najważniejszych wydarzeń tygodnia: rozmowy szefów rządów Polski i Indii w Warszawie, konwencja amerykańskich demokratów w Chicago, gdzie wybrano Kamalę Harris na kandydatkę na prezydenta oraz ukraińskie ataki w obwodzie kurskim.
Audio
Premier Donald Tusk i premier Republiki Indii Narendra Modi podczas powitania w KPRM w Warszawie
Premier Donald Tusk i premier Republiki Indii Narendra Modi podczas powitania w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Narendra Modi złożył wizytę w Warszawie

Wojna na Ukrainie, relacje gospodarcze i polityka wizowa. To niektóre tematy czwartkowych rozmów między premierami Indii i Polski w Warszawie. Wizyta szefa rządu Indii w Polsce była pierwszą na tym szczeblu od 45 lat.

Relacje polsko-indyjskie zostały wyniesione do poziomu partnerstwa strategicznego - poinformował premier Donald Tusk. Przywódcy Polski i Indii podpisali partnerstwo strategiczne określające nowe kierunki i zacieśnienie współpracy między państwami
Szef polskiego rządu mówił na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Indii, że oznacza to gotowość do współpracy na bardzo wielu polach.

Również premier Indii Narendra Modi powiedział, że wraz z Donaldem Tuskiem zidentyfikowali kilka inicjatyw, które nadadzą nowy kierunek stosunkom polsko-indyjskim. Szczególną uwagę, szef indyjskiego rządu zwrócił na wysoki potencjał polskiego sektora żywności. Premier Modi dodał, że nabierająca tempa "urbanizacja w Indiach (…) otwiera kolejne szanse na współpracę".

Jednym z tematów rozmów szefów rządów Polski i Indii była również kooperacja w przemyśle obronnym. "Nie bez przyczyny rozmawialiśmy o intensyfikacji naszej współpracy w tej dziedzinie"- mówił Donald Tusk.

Premier Indii Narendra Modi podkreślał, że Polska i Indie zgadzają się co do konieczności zmian w instytucjach międzynarodowych. Obaj jesteśmy zgodni, że aby stawić czoła globalnym wyzwaniom potrzebujemy już teraz reformy w Organizacji Narodów Zjednoczonych i instytucjach międzynarodowych- powiedział szef rządu Indii

Premier Narendra Modi przypomniał, że w pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Wyraził przy tym nadzieję, że polskie przywództwo pozwoli wzmocnić stosunki między Indiami a całą Unią.

Premier Donald Tusk wyraził również przekonanie, że Indie mogą odegrać istotną rolę w doprowadzeniu do pokoju na Ukrainie. Szef rządu podziękował za zaangażowanie premiera Narendry Modi w proces pokojowy w Ukrainie.

Narendra Modi z Warszawy udał się do Kijowa.

Kamala Harris przyjęła nominację na kandydata Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W wystąpieniu na zakończenie Narodowej Konwencji Partii Demokratycznej w Chicago Harris mówiła, że w swojej pracy jako prokurator zawsze służyła ludziom. Podkreśliła, że nominację przyjmuje właśnie w ich imieniu. W imieniu Amerykanów takich, z jakimi dorastałam, ludzi, którzy pracują ciężko, ścigają swoje marzenia i troszczą się o siebie nawzajem, w imieniu każdego, kogo historia jest też historią tego najwspanialszego narodu na Ziemi, przyjmuję waszą nominację, by być prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówiła na konferencji nominowana.

Kandydatka demokratów zapewniła, że jeśli zostanie wybrana, to USA będą wspierać sojuszników z NATO oraz Ukrainę. Kamala Harris podkreślała także, że już czas na koniec wojny na Bliskim Wschodzie.

Podczas wystąpienia Harris zapowiedziała, że będzie prezydentem wszystkich, który uniesie się ponad podziałami.

Rywalem Kamali Harris w walce o prezydenturę będzie Donald Trump. Amerykańskie Wybory odbędą się 5 listopada.

Ukraina kontynuuje ataki na terytorium Rosji

Ukraińska armia przesuwa się naprzód w obwodzie kurskim. Dalsza ofensywa może być coraz trudniejsza, bo Rosjanie przegrupowują i wzmacniają tam siły. Jednocześnie Ukraińcy pozostają w defensywie na froncie w Donbasie, gdzie to rosyjskie wojska odnoszą sukcesy. Ukraińscy eksperci wskazują jednak na słabe strony rosyjskiej ofensywy, która może spowolnić pochód wroga.

Szef unijnej dyplomacji domaga się zniesienia zakazu na użycie przez Ukrainę zachodniej broni dalekiego zasięgu. Chodzi o umożliwienie władzom w Kijowie atakowanie celów na terenie Rosji, by zapobiegać bombardowaniom. Josep Borrell przywołał ofensywę ukraińską w obwodzie kurskim, która doprowadziła do zmniejszenia rosyjskich ostrzałów.

Zniesienie ograniczeń w użyciu zachodniej broni wzmocni Ukrainę w jej samoobronie, uniemożliwi Rosji przeprowadzanie ataków na miasta oraz bombardowanie infrastruktury - argumentuje szef unijnej dyplomacji. I dodaje - to uratuje życie Ukraińcom i ograniczy zniszczenia na Ukrainie. Pomoże też przyspieszyć działania pokojowe.

O zniesienie ograniczeń apelowała również przed miesiącem Polska na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. „Obrona własna jest w pełni legalna w świetle prawa międzynarodowego” - argumentował szef MSZ-u Radosław Sikorski.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.

Republikanie za Kamalą Harris. Wśród nich byli współpracownicy Donalda Trumpa

22.08.2024 11:14
Grupa republikanów i byłych współpracowników Donalda Trumpa poparła kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas konwencji partii demokratycznej w Chicago przestrzegali oni przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu.

Ukraińcy nacierają w obwodzie kurskim, ustępują w Donbasie

22.08.2024 11:51
Ukraińska armia przesuwa się naprzód w obwodzie kurskim. Dalsza ofensywa może być coraz trudniejsza, bo Rosjanie przegrupowują i wzmacniają tam siły. Jednocześnie Ukraińcy pozostają w defensywie na froncie w Donbasie, gdzie to rosyjskie wojska odnoszą sukcesy.

Komentarze z Polski: premier Indii z pierwszą od 45 lat wizytą w Warszawie i kampania wyborcza w USA

22.08.2024 17:30
Dziś w audycji: z pierwszą od 45 lat wizytą w Polsce przebywa premier Indii. Narendra Modi przybył do Warszawy wczoraj po południu i jego program koncentrował się na upamiętnieniu polsko-indyjskiej, wspólnej historii. Natomiast dziś odbyła się polityczna część wizyty - rozmowy z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem. Kampania wyborcza w USA. Były prezydent Bill Clinton wezwał Amerykanów do głosowania na Kamalę Harris. Ponad sto wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz – tak zapowiada się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w stolicy rozpocznie się w sobotę i potrwa do 1 września. Naszym gościem jest Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Rozmawiamy o sympozjum w Krasnogrudzie, które odbyło się w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta i dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza.

Ekspert: Polska, Ukraina i Indie piszą nowy rozdział historii

23.08.2024 11:18
Pierwsza wizyta premiera Indii Narendry Modiego w demokratycznej Polsce i pierwsza jego wizyta w wolnej Ukrainie to pisanie nowej historii – powiedział w rozmowie z PAP były ambasador RP w Indiach i politolog dr Tomasz Łukaszuk, komentując rozpoczęcie w piątek wizyty szefa indyjskiego rządu w Kijowie.