Redakcja Polska

O Ukrainie bez Ukrainy, wizyta specjalnego wysłannika Białego Domu w Warszawie i Kijowie oraz Unia Europejska wobec amerykańskiej polityki

21.02.2025 17:30
W tym wydaniu: amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie, wizyta generała Keith'a Kellogga w Brukseli, Warszawie i Kijowie oraz specjalny europejski miniszczyt w Paryżu
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

W Arabii Saudyjskiej przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Rosji we wtorek rozmawiali o perspektywach zakończenia wojny w Ukrainie

Waszyngton podkreślił, że to ważny krok na drodze do zawieszenia broni, a Moskwa mówiła o gotowości "wznowienia pełnej współpracy" z USA. Władze w Kijowie, podobnie jak Unia Europejska, nie otrzymały zaproszenia do udziału w negocjacjach.

"Rozmowy amerykańsko-rosyjskie w Rijadzie to element wielokrotnie zapowiadanego przez Donalda Trump szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie" - ocenia ukraiński politolog Ołeksij Jakubin. Natomiast tempo narzucone przez stronę amerykańską może oznaczać niekorzystne dla Kijowa warunki:

"Spotkanie w Rijadzie pokazało, że Donald Trump na razie chce, by na Ukrainie doszło do zawieszenia broni. Najprawdopodobniej będzie to oznaczało zamrożenie konfliktu. Wydaje mi się, że Trump próbuje skłonić Ukrainę, by ta zgodziła się na zamrożenie, nie wiedząc co będzie dalej. Kijów może doświadczyć w związku z tym pewnych dylematów." 

Wcześniej agencja Bloomberg informowała, że administracja Donalda Trumpa przekazała krajom europejskim, że chce osiągnąć zawieszenie broni na Ukrainie do Wielkanocy, czyli do 20 kwietnia. Gdyby do tego doszło, to rozejm zostałby osiągnięty w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury Donalda Trumpa.

Ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie na tyle, by mieć pretekst do zmniejszenia zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy. To, według doktora Wojciecha Lorenza z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, cel przyświecający amerykańskiej administracji. "Można podejrzewać, że zarys porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją został już wynegocjowany, a teraz będzie próba dyplomatycznego przeprowadzenia jego założeń, aby zaakceptowały je Ukraina i Europa" - ocenił ekspert.
Zaproszenia na wtorkowe rozmowy nie dostały ani Ukraina, ani też UE, co wywołało oburzenie w Kijowie i większości europejskich stolic. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie uzna wyniku rozmów w Rijadzie, ponieważ wszelkie negocjacje dotyczące Ukrainy są daremne bez Ukrainy. Po rozmowach dodał, że Kijów nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów.

Nadzieję na silne umowy z USA, które naprawdę zadziałają

- mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Specjalny wysłannik Białego Domu do spraw Ukrainy i Rosji Keith Kellogg w czwartek gościł w Kijowie.

W codziennym przemówieniu ukraiński prezydent podkreślił, że ogromne znaczenie mają szczegóły porozumień z Amerykanami, a gospodarka i bezpieczeństwo muszą iść w parze: "Im bardziej zostaną doprecyzowane szczegóły takich umów, tym lepszy będzie ich efekt. Rozmawiałem z generałem Kelloggiem o froncie, o potrzebie uwolnienia wszystkich jeńców przetrzymywanych w Rosji, a także o potrzebie niezawodnego i jasnego systemu gwarancji bezpieczeństwa, aby wojna nie wróciła. Aby Rosjanie nie niszczyli ludzkiego życia. Wszyscy potrzebujemy pokoju: Ukraina, Europa, Ameryka, cały świat".

Zadaniem specjalnego wysłannika USA Keitha Kellogga w Kijowie było zebranie opinii strony ukraińskiej o możliwości zawarcia pokoju z Rosją - ocenił były ambasador Polski w Kijowie Jacek Kluczkowski. Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek konkretne propozycje pokojowe dla Ukrainy. Dodał, że wysłannik Donalda Trumpa uchodzi za pro-ukraińskiego w nowej administracji, co może pomóc władzom w Kijowie. 

Dzień wcześniej z Keithem Kelloggiem spotkał się w Warszawie prezydent Andrzej Dudą, który podczas spotkania przedstawił stanowisko Polski dotyczące negocjacji pokojowych na Ukrainie. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski podkreślił, że prezydent stanowczo dał do zrozumienia, że Rosja nie może wygrać tej wojny. Andrzej Duda miał również okazję poznać amerykańską perspektywę negocjacji.

Prezydent dodał, że Amerykanie zapewnili o dalszej obecności wojskowej w Polsce i w regionie. Podkreślił, że Waszyngton nie ma planów zmniejszenia swojego zaangażowania w Polsce i wcześniej zapewnił go o tym również szef Pentagonu.

Podczas pobytu w Europie współpracownik Donalda Trumpa zaznaczył, że nikt nie będzie narzucał Kijowowi rozejmu z Rosją. Wcześniej przyznał jednak, że przy stole negocjacyjnym nie będzie krajów europejskich.

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska nie planuje wysyłania żołnierzy na terytorium Ukrainy

Szef rządu uczestniczył w Paryżu w miniszczycie dotyczącego procesu pokojowego w tym kraju. Premier Donald Tusk podkreślił jednak, że Polska potrzebuje wsparcia Europy, Stanów Zjednoczonych oraz NATO.

Podczas nieformalnego szczytu w Paryżu szefowie rządów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Hiszpanii, Holandii i Danii, a także przewodniczący Rady Europejskiej, szefowa Komisji Europejskiej i sekretarz generalny NATO zapowiedzieli zwiększenie wydatków na obronność. Po spotkaniu premier Donald Tusk poinformował, że zgodzono się, aby wydatki na obronę nie były liczone do unijnych wymogów poziomu deficytu budżetu. 

Politolog profesor Artur Roland Kozłowski powiedział, że liczył na więcej konkretów po spotkaniu. Jak mówił, potrzebne są konkretniejsze deklaracje w kwestii pomocy dla Ukrainy.

Europejscy przywódcy obradowali w Paryżu na temat bezpieczeństwa Europy. Nadzwyczajny szczyt zwołał prezydent Francji Emmanuel Macron. Politycy spotkali się, aby wyznaczyć kierunek przyszłych działań w zakresie obronności wobec amerykańskich planów na zakończenie wojny w Ukrainie.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


Konferencja Ambasadorów Unii Europejskiej, amerykańska wizja Bliskiego Wschodu oraz nowy ambasador USA w Polsce

07.02.2025 17:30
W tym wydaniu: wizyta szefa Polskiej dyplomacji w Brukseli, reakcje na propozycje Donalda Trumpa odnośnie Strefy Gazy oraz Thomas Rose mianowany na nowego amerykańskiego ambasadora w Polsce

Wstęp do rozmów pokojowych o Ukrainie, narada szefów MON Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przełomowa zmiana dla państw bałtyckich

14.02.2025 17:33
W tym wydaniu: inicjowane przez prezydenta Donalda Trumpa rozmowy mające prowadzić do pokoju na Ukrainie, spotkanie  szefów obrony NATO na temat zbrojeń i zagrożeń oraz odłączenie się państw bałtyckich od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej.