Redakcja Polska

Bilans polskiej prezydencji w UE, Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich, amerykańskie „nie” dla dostaw pocisków dla Ukrainy

04.07.2025 21:01
W tym wydaniu: podsumowanie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wybory nowego prezydenta zatwierdzone przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy tysięcy pocisków i rakiet dla Ukrainy.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Polska 30 czerwca zakończyła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Porozumienie obronne z Wielką Brytanią i Kanadą, uszczelnienie unijnego systemu wizowego czy strategia przeciwdziałania rosyjskiej wojnie hybrydowej - to niektóre sukcesy polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, które wymienia Ministerstwo Spraw Zagranicznych. We wtorek, 1 lipca, prezydencję objęła Dania.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorki przypomniał, że hasło naszej prezydencji brzmiało „Bezpieczeństwo Europo”. Jak dodał, w czasie polskiej prezydencji Unia zdecydowała o przekazaniu 150 miliardów euro na inwestycje w sektorze obronnym.

Polska prezydencja wzmocniła bezpieczeństwo ekonomiczne Unii Europejskiej – podkreślił  z kolei minister finansów Andrzej Domański. Jego zdaniem wdrożenie przez Unię Europejską programu obronnego to jeden z najważniejszych sukcesów polskiej prezydencji.

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich.

Uchwałę w sprawie ważności elekcji przyjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To ona zajmowała się w ostatnim czasie analizą protestów wyborczych i współpracą z Prokuratorem Generalnym w sprawie stwierdzanych nieprawidłowości w lokalach wyborczych. Po decyzji Sądu Najwyższego w sprawie wyborów powinno dojść do uspokojenia nastrojów w polskiej przestrzeni publicznej - uważa politolog profesor Wawrzyniec Konarski.  

Decyzja w sprawie uznania ważności wyborów prezydenckich powinna zostać zaakceptowana, aby uniknąć anarchizacji w społeczeństwie – ocenia z kolei prawnik profesor Maciej Gutowski.  

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tysięcy protestów wyborczych, za zasadne uznano 21, ale bez wpływu na ogólny wynik wyborów. Kolejnym etapem procedury wyborczej będzie odebranie przysięgi od prezydenta elekta przed Zgromadzeniem Narodowym. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że wybrany na prezydenta Karol Nawrocki obejmie urząd 6 sierpnia.

Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy tysięcy pocisków i rakiet dla Ukrainy.

Jak tłumaczą amerykańskie władze, decyzja zapadła ze względu na konieczność zwiększenia własnych zapasów amunicji. To kolejne posunięcie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, które utrudnia Ukrainie obronę przed rosyjską agresją.

Amerykańscy Demokraci krytykują tę decyzję. Ich zdaniem decyzja Pentagonu spowoduje śmierć wielu Ukraińców. Demokraci w Kongresie mówią, że za decyzją o wstrzymaniu dostaw stoi urzędnik Pentagonu Elbridge Colby, który sprzeciwiał się pomocy wojskowej dla Ukrainy, a nawet odmówił uznania działań Rosji za inwazję.

Na magazyn „Mija tydzień” zaprasza Ewa Plisiecka.

Ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu, szczyt G7 w Kanadzie oraz Unia Europejska bez rosyjskiego gazu

20.06.2025 17:30
W tym wydaniu: decyzja MSZ o ewakuowaniu polskich obywateli z Izraela i Iranu, największe rozczarowania po spotkaniu przywódców siedmiu najbogatszych gospodarek świata oraz unijny plan na całkowite  uniezależnienie się od energii z Rosji.

Szczyt NATO, podsumowanie polskiej prezydencji w Radzie UE oraz zawieszenie broni w wojnie izraelsko-irańskiej

27.06.2025 17:30
W tym wydaniu: kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego wydadzą więcej na obronność; po unijnym szczycie Polska podsumowuje ostatnie pól roku swojej prezydencji oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie po amerykańskich atakach na Iran.

Szef kancelarii Zełenskiego: bardzo ważna rozmowa z Trumpem

04.07.2025 16:38
Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, Wołodymyr Zełenski i Donald Trump, przeprowadzili „bardzo ważną i treściwą rozmowę” – powiadomił w piątek szef kancelarii szefa państwa ukraińskiego, Andrij Jermak.