Redakcja Polska

Polsko-litewskie obchody 11 listopada. Potrwają kilka dni

11.11.2019 07:00
"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to hasło przewodnie wspólnych polsko-litewskich obchodów Święta Niepodległości Polski. Od kilku lat tuż przed 11 listopada organizuje je Polski Klub Dyskusyjny. W obchodach każdego roku biorą udział mieszkający na Litwie Polacy oraz Litwini.
Audio
  • Społeczne polsko-litewskie obchody 11 listopada. Z Wilna - Kamil Zalewski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnelitwa.msz.gov.pl

Istniejący od pięciu lat Polski Klub Dyskusyjny organizuje obchody, w których biorą udział mieszkający na Litwie Polacy oraz Litwini. Jak mówi Jan Komar z Polskiego Klubu Dyskusyjnego, uroczystość jest otwarta dla wszystkich. - Za każdym razem wymyślamy coś nowego, ale generalnie mamy krótką dyskusję na wybrany temat. Później mam miejsce wspólna degustacja polskich potraw. Na koniec odbędzie się koncert - wyjaśnia.

W poprzednich latach polsko-litewską imprezę odwiedzali były premier Litwy, mer Wilna, doradcy prezydenta i premiera Litwy, słynni historycy i inni litewscy oraz polscy politycy.Dziś na temat związków Polski i Litwy w ramach Unii Lubelskiej oraz relacji między oboma państwami w Unii Europejskiej dyskutować będą m.in. polski dziennikarz i publicysta Jerzy Haszczyński, a także słynny litewski historyk Alfredas Bumblauskas.

Oficjalne obchody

Centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Litwie tradycyjnie odbędą się 11 listopada na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce. Rozpoczną się w poniedziałek w południe od złożenia kwiatów przez przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej.

W uroczystościach na Rossie udział zapowiadają uczestnicy XXV Sztafety Niepodległości Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej. W tym roku bieg sztafetowy rozpoczął się we Lwowie. 11 listopada, po pokonaniu 1010 km, biegacze dotrą na Rossę.

W poniedziałek przed południem wileńscy harcerze zapalą znicze na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Znicze zapłoną też na grobach polskich żołnierzy walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie.

Oficjalne świętowanie w poniedziałek w Wilnie zakończy koncert pt. „Popiół i Diament. Historie Polski w Muzyce”, na który zaprasza Ambasada RP na Litwie.

Kilka dni świętowania

We wtorek, 12 listopada, w zabytkowym klasztorze Bazylianów w Wilnie, pod słynną Celą Konrada, odbędzie się jeszcze koncert Przebojów Niepodległej Polski organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną i Akademię Trzeciego Wieku. Wystąpią wileńscy artyści oraz Anna Kurpińska z Warszawy. Odbędzie się też turniej wiedzy o polskiej piosence.

Poza Wilnem, na Kowieńszczyźnie, obchody Narodowego Święta Niepodległości organizuje lokalny oddział Związku Polaków na Litwie (ZPL). Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 9 listopada i będą połączone z obchodami 25. rocznicy założenia polskiej organizacji.

Z kolei, w Trokach, w dawnej stolicy Litwy, obchody organizują Trocki Oddział Rejonowy ZPL i Pałac Kultury w Trokach. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę od złożenia kwiatów w polskiej kwaterze wojennej, następnie odbędzie się msza święta i przemarsz ulicami miasta w asyście Podlaskiej Husarii do Pałacu Kultury, gdzie odbędzie się uroczysty koncert.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Europa Litwa Wilno