„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.
Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”. W tym odcinku rozmawiamy o tradycji uczenia języka polskiego cudzoziemców na kursach, organizowanych przez wyższe uczelnie. Gwarantują one wysoki poziom nauczania i atmosferę, która sprzyja poznawaniu tajników polszczyzny oraz integracji z polskimi studentami. Jednym z takich ośrodków jest Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM Uniwersytetu Warszawskiego. To najstarszy w Polsce ośrodek tego typu. POLONICUM jest częścią Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i można tu podjąć naukę języka, ale nie regularne studia polonistyczne. Centrum kształci też przyszłych nauczycieli języka polskiego jako obcego oraz współpracuje z podobnymi ośrodkami w kraju i za granicą, utrzymuje także kontakt z Wydziałami Polonistyki na uczelniach poza krajem.
O recepcie na sukces, nowatorskim podejściu do studentów i o metodach nauczania w ośrodku mówi dr Piotr Kajak, wicedyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM Uniwersytetu Warszawskiego, kulturoznawca glottodydaktyczny.
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.