Lektor języka polskiego za granicą najczęściej nie ogranicza się tylko do prowadzenia zajęć językowych. Dlatego, chociaż oczekuje się od niego wysokich kwalifikacji dydaktycznych, to również zwraca się uwagę na szersze kompetencje, umożliwiające promocję polskiej kultury, historii i geografii. Ponadto lektor powinien prezentować otwartość na inne kultury i gotowość do podejmowania niecodziennych wyzwań, mieć poczucie swoistej misji ambasadora polskości za granicą.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rekrutację poprzedza szeroką akcją informacyjną o specyfice pracy lektora i oczekiwaniach jakie wobec kandydata mają także ośrodki zagraniczne, do których się on udaje. Coraz częściej nie są to już tylko zajęcia prowadzone na slawistykach lub polonistykach, ale także na kierunkach, na przykład o charakterze humanistyczno-ekonomicznym.
Co roku w procedurze rekrutacyjnej, prowadzonej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, wyłaniani są najlepsi lektorzy – kompetentni i zaangażowani.
W tym roku NAWA szuka lektorów języka polskiego do ponad 20 ośrodków akademickich, między innymi w: Belgii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Chinach, Francji i USA.
Goście audycji „Z językiem polskim w świat” Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA oraz Mariusz Czech, specjalista Biura, opowiadając o Programie Lektorzy podkreślali, że z racji swojej pozycji lektor może również skutecznie informować i zachęcać studentów do podejmowania studiów w Polsce, przygotowywać uczących się języka polskiego do egzaminów certyfikatowych, gromadzić informacje na temat zainteresowania językiem i kulturą naszego kraju oraz promować wydarzenia kulturalne za granicą. Przede wszystkim zaś wspomagać NAWA w działaniach informacyjno-promocyjnych dotyczących polskiej nauki i środowiska akademickiego.
Audycję z cyklu: „Z językiem polskim w świat”, poświęconą Programowi Lektorzy, zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.
Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.