- Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie Stowarzyszenia "Polska Nuta", w tym współautor filmu, pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać, dlatego że tam jest ich dom i żeby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać - mówi Sonia Pajgert.
- Dla nas ta nagroda była bardzo niespodziewana. Te czasy, które do niedawna były dla wszystkich zaskakujące, dziwne – mam na myśli pandemię. Teraz, z dzisiejszej perspektywy wydają się normalnością. Wtedy myśleliśmy, że gorzej już być nie może. Jednak – jak mówią starsze osoby z Kresów – okazuje się, że zawsze może być jeszcze gorzej – mówi laureatka Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.
Z Sonią Pajgert, współautorką filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć", wiceprezes Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków w Odessie "Polska Nuta", rozmawia Halina Ostas.