Redakcja Polska

Trwa szacowanie strat po rosyjskim ataku na Lwów czwartego września

13.09.2024 13:53
Rosyjskie rakiety zniszczyły we Lwowie domy i obiekty użyteczności publicznej. Wiele z nich znajduje się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje Instytut Polonika.
Audio
  • Rozmowa z Michałem Michalskim z Instytutu Polonika
Zniszczona historyczna zabudowa Lwowa po rosyjskim ataku na miasto
Zniszczona historyczna zabudowa Lwowa po rosyjskim ataku na miastoNarodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

- Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami miasta Lwowa. Chcemy poznać skalę zniszczeń, będzie to jednak możliwe po zakończeniu akcji ratunkowej i gaśniczej. Jesteśmy gotowi do działania, ale ewentualną pomoc będziemy mogli zaplanować dopiero po pełnym określeniu strat i potrzeb. Pomimo tych dramatycznych wydarzeń nadal będziemy kontynuowali rozpoczęte projekty konserwatorskie, nie znikamy z Ukrainy. Zgodnie z możliwościami finansowymi i profilem merytorycznym działalności Instytutu włączymy się w przedsięwzięcia zabezpieczające zabytki Lwowa oraz proces odbudowy zniszczonych obiektów – deklaruje Sylwia Tryc, p.o. dyrektora Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

W wyniku rosyjskiego ostrzału z 4 września w różnym stopniu uszkodzonych zostało około siedemdziesięciu obiektów architektury historycznej (sprzed 1939 roku), między  innymi kamienice przy ul. Konowalca 44 (dawniej ul. 29 listopada) oraz ul. Melnyka (dawniej ul. Szymonowiczów). Wśród uszkodzonych budynków jest także willa Ludwika Hellera, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie, oraz willa przemysłowca Józefa Franza.

Na ile już teraz można oszacować skalę strat – o to Ewa Plisiecka zapytała Michała Michalskiego, kierownika działu analiz i strategii Instytutu Polonika.

 

Wciąż trwają prace polskich konserwatorów na terenie Ukrainy

28.03.2024 19:26
Mimo trwającej za naszą wschodnią granicą wojny Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika będzie prowadził prace renowacyjne kilkunastu polskich zabytków.

Kamienica Królewska we Lwowie dzięki Instytutowi Polonika odzyska dawny blask

19.08.2024 13:54
Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony jest opieką Instytutu Polonika. To najdroższy projekt konserwatorski realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Atak Rosji na Lwów. Donald Tusk: Polska gotowa pomóc w odbudowie

04.09.2024 13:07
Polska jest gotowa pomóc w odbudowie zniszczonych kamienic we Lwowie - zapowiedział premier Donald Tusk. W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto zginęło 7 osób, a 38 zostało rannych. Wśród zabitych i rannych są dzieci.