Euro 2020

Polska przegrywa ze Szwecją i żegna się z Euro 2020. Dublet Lewandowskiego nie wystarczył

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 20:04
Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3 i odpadła z Euro 2020 jako najsłabsza drużyna grupy E. Biało-czerwoni odpadają z dorobkiem zaledwie jednego punktu, natomiast "Trzy Korony" z siedmioma "oczkami" na koncie wygrywają grupowe zmagania.
Robert Lewandowski w meczu ze Szwecją
Robert Lewandowski w meczu ze SzwecjąFoto: PAP/Adam Warżawa

Polacy po dwóch kolejkach grupy E mieli jeden punkt, ale wiedzieli, że w  przypadku zwycięstwa nad pewną już udziału w fazie pucharowej Szwecją wywalczą awans co najmniej z drugiego miejsca.

Dla kapitana Roberta Lewandowskiego to było 122. spotkanie w drużynie narodowej.

W porównaniu z meczami drugiej kolejki trenerzy obu reprezentacji dokonali po jednej zmianie. Do składu kadry Paulo Sousy po przerwie za dwie żółte kartki (w konsekwencji czerwoną) wrócił Grzegorz Krychowiak. Nie było natomiast kontuzjowanego Jakuba Modera.

Z kolei trener rywali Janne Andersson wystawił od początku Robina Quaisona, w miejsce Marcusa Berga.

Spotkanie w Sankt Petersburgu było rozgrywane w ogromnym upale, przy temperaturze powyżej 30 stopni, dlatego dwukrotnie w czasie meczu sędzia pozwolił piłkarzom na uzupełnienie płynów (około 25. i 70. minuty).

Rywalizację rozpoczęli z ogromnym animuszem Szwedzi, którzy już w 2. minucie objęli prowadzenie. Po akcji Alexandra Isaka do piłki dopadł lewy pomocnik Emil Forsberg, wykorzystał błąd Kamila Jóźwiaka i strzałem w tzw. długi róg pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Reprezentacja "Trzech Koron" nie zwalniała i w 14. minucie mogła podwyższyć prowadzenie, ale podanie Isaka do będącego tuż przed bramką Robina Quaisona w ostatniej chwili przerwał Bartosz Bereszyński.

Na tym skończyła się przewaga Szwedów, którzy - zadowoleni z prowadzenia - cofnęli się na własną połowę.

W 17. minucie powinno być 1:1. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Lewandowski wyskoczył do piłki i trafił w poprzeczkę. Po chwili kapitan reprezentowali próbował jeszcze raz i... znów piłka odbiła się od poprzeczki.

Do końca pierwszej połowy Polacy atakowali, ale - oprócz kolejnych rzutów różnych wykonywanych przez Piotra Zielińskiego - nic z tego nie wynikało.

59:32 Polska - Szwecja - Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu (Jedynka) Polska - Szwecja - Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu (Jedynka)

Po przerwie, co zrozumiałe (biorąc pod uwagę wynik), Polacy znów ruszyli. W 47. minucie Zieliński strzelił mocno, ale Robin Olsen nie dał się zaskoczyć. Podobnie jak pięć minut później po płaskim strzale Grzegorza Krychowiaka.

Wkrótce potem na boisko - po raz pierwszy w tym turnieju - wszedł Dejan Kulusevski, wcześniej borykający się z kłopotami związanymi z koronawirusem. I właśnie piłkarz Juventusu Turyn w 59. minucie podał do Forsberga, który precyzyjnym strzałem z dystansu nie dał szans Szczęsnemu.

W tym momencie wydawało się, że sytuacja Polaków jest beznadziejna (potrzebowali trzech goli), ale już w 61. minucie nadzieję drużynie przywrócił Lewandowski, który po kontrze i indywidualnej akcji strzelił technicznie efektownego gola.

Krótko potem trafił do siatki wprowadzony na boisko Jakub Świerczok, jednak był na spalonym. Sędzia czekał na pomoc VAR i gola słusznie nie uznał.

Co się jednak odwlecze... W 84. minucie było już 2:2. Znów po trafieniu Lewandowskiego, którego Szwedzi zostawili zupełnie bez opieki tuż przed bramką.

Polakom brakowało więc tylko jednego gola, jeszcze próbowali, ale w doliczonym czasie sami stracili bramkę. Do siatki trafił bez kłopotów rezerwowy Viktor Claesson.

53:57 Polska - Szwecja - Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu (Jedynka) Polska - Szwecja - Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu (Jedynka)

Porażka oznacza, że biało-czerwoni nie powtórzą sukcesu z 2016 roku, gdy dotarli do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Podopieczni Paulo Sousy zakończyli udział w tegorocznym turnieju na ostatnim miejscu w grupie E. Wciąż niepokonani tutaj Szwedzi (7 pkt) awansowali do 1/8 finału z pierwszej lokaty.

Grupa E: Szwecja - Polska 3:2 (1:0).

Bramki: 1:0 Emil Forsberg (2), 2:0 Emil Forsberg (59), 2:1 Robert Lewandowski (61), 2:2 Robert Lewandowski (84), 3:2 Viktor Claesson (90+4).

Żółta kartka - Szwecja: Marcus Danielson. Polska: Grzegorz Krychowiak, Kamil Glik.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 14 252.

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig (68. Emil Krafth), Victor Lindeloef, Marcus Danielson, Ludwig Augustinsson - Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Emil Forsberg (78. Viktor Claesson) - Robin Quaison (55. Dejan Kulusevski), Alexander Isak (68. Marcus Berg).

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek - Kamil Jóźwiak (61. Jakub Świerczok), Grzegorz Krychowiak (78. Przemysław Płacheta), Mateusz Klich (73. Kacper Kozłowski), Piotr Zieliński, Tymoteusz Puchacz (46. Przemysław Frankowski) - Karol Świderski, Robert Lewandowski.

Słowacja - Hiszpania 0:5 (0:2)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Szwecja 3 2 1 0 4-2 7 - awans
2. Hiszpania 3 1 2 0 6-1 5 - awans
3. Słowacja 3 1 0 2 2-7 3
4. Polska 3 0 1 2 4-6 1

Tak relacjonowaliśmy mecz Szwecja - Polska:

20:01

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i mimo porażki Polaków życzymy miłego wieczoru!

19:55

Ostatni gwizdek sędziego Olivera. Polacy przegrywają ze Szwecją 2:3 i z dorobkiem jednego punktu żegnają się z mistrzostwami Europy.

19:53

2:3 - Claesson pozbawia nas złudzeń. Polacy żegnają się z Euro.

19:52

Groźna kontra Szwedów zakończona niecelnym strzałem. Mamy jeszcze 2 minuty.

19:49

Świderski uderza głową, ale bardzo niecelnie.

19:49

Sędzia dolicza 5 minut do regulaminowego czasu gry.

19:48

Kotłuje się w polu karnym Szwedów! Najpierw po wstrzeleniu Lewandowskiego niepewnie interweniował Olsen, a później strzał Świerczoka w ostatniej chwili zablokowali obrońcy!

19:44

Obrońcy Szwecji kompletnie się pogubili i dopuścili do sytuacji, w której "Lewy" stanął oko w oko z Olsenem. Nasz kapitan się nie pomylił!

19:43

2:2!!! Robert Lewandowski po raz drugi!!!

19:42

Żółtą kartką ukarani Kamil Glik i... rzecznik prasowy kadry Jakub Kwiatkowski.

19:40

Biało-czerwoni naciskają, ale czas ucieka - zostało jeszcze 10 minut plus to, co doliczy sędzia.

19:37

Zmiana również w polskim zespole: Płacheta wchodzi za Krychowiaka.

19:36

"Kat" Polaków opuszcza boisko. Forsberga zmienia Claesson.

19:33

Żółta kartka po taktycznym faulu dla Grzegorza Krychowiaka.

19:32

Kacper Kozłowski wchodzi za Mateusza Klicha.

19:31

Przerwa na uzupełnienie płynów.

19:30

Oto gol Roberta Lewandowskiego, który wciąż pozwala marzyć Polakom o awansie:

19:28

Dwie zmiany w ekipie "Trzech Koron": Berg zmienia Isaka, a Krafth Lustiga.

19:25

Świerczok dołożył nogę po podaniu Frankowskiego i trafił do siatki, ale był na spalonym. Wciąż przegrywamy 1:2.

19:24

Do końca 25 minut - biało-czerwoni potrzebują dwóch goli, by awansować.

19:22

Zmiana w polskim zespole - Jóźwiaka zastępuje Świerczok.

19:21

Po indywidualnej akcji "Lewy" uderzył "zza obrońcy" wprost w okienko bramki Olsena. Polacy wracają do gry!

19:20

1:2 KAPITALNA odpowiedź Polaków! Robert Lewandowski!!!

19:19

Po kombinacyjnej akcji i dograniu ze skrzydła pomocnik RB Lipsk precyzyjnie uderzył ze skraju pola karnego, nie dając szans Wojciechowi Szczęsnemu.

19:18

0:2, ponownie Forsberg.

19:16

Teraz groźna akcja Szwedów - sporo swobody w naszym polu karnym miał Isak, ale ostatecznie nasi obrońcy zablokowali napastnika Realu Sociedad.

19:14

Zmiana u Szwedów - za Quaisona wchodzi wschodząca gwiazda Juventusu Dejan Kulusevski.

19:14

Polacy przejęli inicjatywę, a ich postawa po przerwie może się podobać. Brakuje jednak kropki nad i w postaci gola.

19:11

Trwa ostrzał bramki Olsena - tym razem próbował Krychowiak, ale golkiper rywali jest dziś świetnie dysponowany.

19:09

Szybka kontra "Trzech Koron" - groźny strzał Quaisona broni jednak Szczęsny!

19:08

Polacy kiepsko wykonali korner - Szwedzi zaczynają od bramki.

19:08

Ponownie Zieliński - piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny.

19:06

Mocny początek Polaków - po raz kolejny groźnie z dystansu uderzał Zieliński, ale Olsen pewnie odbił jego strzał.

19:05

Jedna zmiana w składzie reprezentacji Polski: Tymoteusza Puchacza zmienił Przemysław Frankowski.

19:04

Zaczynamy drugą połowę!

18:55

Oto statystyki po pierwszej połowie. W najważniejszej prowadzą Szwedzi...

Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwecja - Polska Statystyki po pierwszej połowie meczu Szwecja - Polska
18:49

Koniec pierwszej połowy meczu. Niestety w "meczu o wszystko" przegrywamy 0:1 po golu Forsberga.

18:46

Dobra dwójkowa akcja Lewandowskiego i Zielińskiego! Pomocnik Napoli groźnie uderzył zza pola karnego, ale na posterunku był Olsen.

18:45

Sędzia Oliver doliczył 3 minuty do regulaminowego czasu gry 1. połowy.

18:45

Polacy przycisnęli, ale Szwedzi pewnie bronią się przed własną bramką, nie pozwalając biało-czerwonym na zbyt wiele.

18:41

Seria dośrodkowań i kolejny rzut rożny dla Polaków. Szwedzi jednak wybijają piłkę na aut.

18:37

Spory chaos na boisku - żadna ze stron od dłuższej chwili nie potrafi skonstruować składnej akcji.

18:34

Polacy nie dali się zaskoczyć, teraz piłka w naszym posiadaniu - Szwedzi cofnęli się do obrony.

18:32

Seria fauli Polaków. To już 4 przewinienie biało-czerwonych. Piłkę z rzutu wolnego będzie dogrywał Larsson.

18:26

Przerwa na uzupełnienie płynów. W ruch poszły bidony z wodą i mokre ręczniki.

18:24

Kamil Jóźwiak próbował uruchomić Lewandowskiego prostopadłym podaniem, ale piłka nie trafiła do adresata. Wciąż 0:1.

18:19

Dwukrotnie głową próbował Lewandowski, aż trudno uwierzyć w tę sekwencję zdarzeń.

18:17

Ogromny pech Polaków - dwie poprzeczki w jednej akcji! Jak to nie wpadło?!

18:15

Kolejna groźna akcja Szwedów - Glika ograł Isak, ale nasi obrońcy w ostatniej chwili zatrzymali atak rywali.

18:12

Niestety faul w polu karnym i przy piłce znów są Szwedzi.

18:09

Nareszcie się udało - pierwszy rzut rożny dla Polski.

18:09

Bardzo nieudany początek Polaków - biało-czerwoni nie są w stanie wyjść z piłką z własnej połowy.

18:06

Tak wyglądała bramkowa akcja Szwedów:

18:02

Emil Forsberg trafia dla Szwedów już w 2. minucie. Fatalny początek spotkania, przegrywamy 0:1.

18:00

Pierwszy gwizdek sędziego Michaela Olivera. Zaczynamy!

17:55

Czas na hymny - najpierw "Mazurek Dąbrowskiego".

17:54

Polacy i Szwedzi już w tunelu, za chwilę początek spotkania!

17:42

Na stadionie w Petersburgu prawdziwy skwar - termometry pokazują aż 34 stopnie Celsjusza!

17:35

W pierwszych dwóch meczach Polacy wykonali aż 444 próby pressingu. To najwięcej spośród wszystkich uczestników Euro.

17:33

Biało-czerwoni już wyszli na murawę. Trwa przedmeczowa rozgrzewka.

17:26

Roberta Lewandowskiego będzie dziś próbował zatrzymać m.in. Victor Lindelof - na co dzień obrońca Manchesteru United. Przed laty mało brakowało, by lider szwedzkiej defensywy przeszedł do... Legii Warszawa!

>>> Euro 2020: Szwecja - Polska. Victor Lindelof - szwedzki Batman na drodze Lewandowskiego

17:19

"Trzy Korony" mają najniższe średnie posiadanie piłki spośród wszystkich drużyn na Euro 2020. Szwedzi mają futbolówkę przy swoich nogach przez zaledwie 28,5 proc. czasu gry! Z kolei Polacy dotąd zanotowali w tym względzie wynik na poziomie 40,5 proc.

17:12

Głównym atutem Szwedów z pewnością będzie defensywa. Tylko ekipa "Trzech Koron" oraz reprezentacje Anglii i Włoch dotąd nie straciły ani jednego gola na Euro 2020.

17:07

- Widzę po chłopakach, że są jeszcze bardziej zmotywowani niż przed meczem z Hiszpanią. Wierzę, że awansujemy. To będzie trudny mecz, ale mamy swój plan i na pewno stworzymy sobie kilka sytuacji. Obyśmy potrafili je wykorzystać - oświadczył Jakub Moder, który nie zagra dziś z powodu urazu kolana.

17:02

Przewidywania innych ekspertów zebrał dziennikarz TVP Sport Radosław Przybysz. Przeważają optymistyczne nastroje.

16:59

Kto dziś będzie górą? Były prezes PZPN i król strzelców MŚ 1974 Grzegorz Lato ma swojego faworyta.

16:54

Swój skład przedstawili również Szwedzi. Kulusevski jednak rozpocznie mecz na ławce.

Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Olsson, Ekdal - Forsberg - Quaison, Isak

16:49

Paulo Sousa odsłonił karty - znamy skład reprezentacji Polski na mecz ze Szwecją. Do wyjściowej jedenastki wraca Grzegorz Krychowiak.

Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek - Puchacz, Krychowiak, Klich, Zieliński, Jóźwiak - Świderski, Lewandowski

16:44

Jak w meczach "o wszystko" na wielkich turniejach radzili sobie biało-czerwoni? Niestety nie najlepiej - po raz ostatni korzystny wynik w takim spotkaniu wywalczyli na mundialu w 1982 roku.

16:36

Szwedzi nigdy "nie leżeli" Polakom. Nasza reprezentacja w meczach z "Trzema Koronami" ma ujemny bilans.

26 meczów; 8 zwycięstw Polski, 4 remisy, 14 porażek; bramki: 37-56

16:27

Na mecz z Polską gotowy jest skrzydłowy Juventusu Dejan Kulusevski, który w poprzednich meczach był wyłączony z gry z powodu zarażenia koronawirusem.

16:19

Polscy kibice już rozpoczęli "rozgrzewkę" przed meczem:

16:14

Spotkanie zostanie rozegrane w tropikalnych warunkach atmosferycznych - odczuwalna temperatura na stadionie przed meczem wynosiła ponad 40 stopni Celsjusza!

>>> Euro 2020: mecz Szwecja - Polska w ekstremalnych warunkach. W Petersburgu szykuje się istne piekło

16:05

Mecz Szwecja - Polska rozpocznie się o godz. 18. Aby awansować do 1/8 finału, Polacy potrzebują zwycięstwa.

Szwecja przed ostatnim meczem fazy grupowej piłkarskich mistrzostw Europy z Polską jest już pewna udziału w 1/8 finału. W meczu z Polską wygrać grupę może jej pomóc Dejan Kulusevski - wschodząca gwiazda europejskiego futbolu.

Euro 2020: Szwecja - Polska. Kibice rywali nie pomogą drużynie? "Obawiamy się, czy zostaniemy wpuszczeni"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 14:03
Szwedzcy kibice odwołali marsz na stadion w Sankt Petersburgu na środowy mecz z Polską - kończący rywalizację w grupie E piłkarskich mistrzostw Europy - po kilku pozytywnych testach na Covid-19. Obawiają się też, że duża ich część nie zostanie wpuszczona na stadion.