Euro 2020

Euro 2020: Walia wygrywa w Baku. Turcja odarta z nadziei na awans

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:57
W drugiej kolejce Euro 2020 reprezentacja Turcji przegrała w Baku z Walią 0:2 w ramach rywalizacji grupy A. Porażka podopiecznych trenera Senola Gunesa oznacza, że praktycznie stracili szanse na awans do fazy pucharowej turnieju.

EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Pierwsza połowa spotkania w Baku stała na bardzo wysokim poziomie. Walijczycy już na początku spotkania mieli sporo sytuacji pod bramką Turcji. Jako pierwszy szansę na gola miał Aaron Ramsey, jednak między słupkami "Gwiazd półksiężyca" dobrze spisał się Ugurcan Cakir. W 17. minucie wydawało się, że sędzia wskaże na jedenasty metr, po tym jak piłka dotknęła ręki jednego z tureckich piłkarzy. Ostatecznie Portugalczyk Artur Soares Dias nakazał grać dalej.

01:12 Musioł Walia.mp3 Więcej o tym meczu - Tadeusz Musioł (IAR)

Swoje sytuacje mieli również piłkarze Senola Gunesa. W najlepszej znalazł się lider tureckiej drużyny Burak Yilmaz, ale przestrzelił w polu karnym "Smoków". Jeszcze przed przerwą wyśmienitą okazję zmarnował Ramsey, który z bliskiej odległości posłał futbolówkę wysoko nad poprzeczką. Ta sztuka udała się zawodnikowi Juventusu Turyn w końcowych sekundach pierwszej połowy, gdy umieścił piłkę w lewym dolnym rogu bramki Cakira.

Chwilę po wznowieniu rywalizacji w Baku okazję na wyrównującego gola miał Yilmaz, ale 35-letni napastnik Lille przestrzelił z bliskiej odległości.

W 60. minucie w polu karnym Turcji faulował Zeki Celik. Sędzia nie miał wątpliwości i wskazał na rzut karny. Piłkę na jedenastym metrze ułożył Gareth Bale, ale Walijczyk fatalnie przestrzelił. Chwilę później piłkarz Tottenhamu Hotsupr mógł wpakować piłkę do siatki rywala po błędzie Cakira, który nie zauważył Bale'a w swoim polu karnym.

Na dwie minuty przed końcem meczu Merih Demiral mógł doprowadzić do wyrównania, ale w ostatniej chwili piłkę sparował Danny Ward. Jeszcze w doliczonym czasie gry, Connor Roberts ustalił wynik meczu na 2:0. Po drugiej porażce z rzędu Turcja jako pierwszy zespół Euro 2020 straciła szansę na awans do pucharowej fazy turnieju.

Mistrzostwa Europy zainaugurowali również Polacy, którzy grupie E przegrali ze Słowacją (1:2). Kadrę Paulo Sousy czekają jeszcze mecze z Hiszpanią (19 czerwca, Sewilla) oraz Szwecją (23 czerwca, Sankt Petersburg).

Dla biało-czerwonych jest to czwarty występ w tej imprezie. Dotychczas dwukrotnie odpadli po fazie grupowej, a pięć lat temu dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w nim w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią.

00:19 Milewski.mp3 Zdaniem Ryszarda Milewskiego graczem meczu był Gareth Bale - mimo że ten w 61. minucie nie wykorzystał rzutu karnego (IAR)

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie od wygranej Włochów z Turcją (3:0). Finał ME zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie.

Euro 2020: Cristiano Ronaldo przeszedł do historii mistrzostw. Portugalczyk blisko kolejnych rekordów

Grupa A: Turcja - Walia 0:2 (0:1)

Bramki: A. Ramsey - 43, C. Roberts - 90+5

W 61. minucie Gareth Bale nie wykorzystał rzutu karnego

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia). Widzów: 19 762

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Kaan Ayhan, Caglar Soyuncu, Umut Meras (72. Mert Muldur) - Kenan Karaman (75. Halil Dervisoglu), Hakan Calhanoglu, Okay Yokuslu (46. Merih Demiral), Ozan Tufan (46. Yusuf Yazici), Cengiz Under (83. Irfan Kahveci) - Burak Yilmaz

Walia: Danny Ward - Connor Roberts, Chris Mepham, Joe Rodon, Ben Davies - Joe Morrell, Joe Allen (73. Ethan Ampadu), Gareth Bale, Aaron Ramsey (85. Harry Wilson), Daniel James (90+4. Neco Williams) - Kieffer Moore

Rosjanie pokonali 1:0 Finlandię i utrzymali się w grze o awans do 1/8 finału Euro 2020. Z kolei Walijczycy gładko rozprawili się z Turkami (2:0) i są niemal pewni wyjścia z grupy. "Na deser" Włosi zaserwowali kibicom fantastyczny występ w meczu ze Szwajcarią, którą pokonali 3:0.

Reprezentacja Rosji pokonała 1:0 Finlandię w meczu drugiej kolejki grupy B Euro 2020. Gola na wagę trzech punktów strzelił Aleksiej Miranczuk.