Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.
>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022
Trener Lionel Scaloni w meczu z Holandią zmienił system z 4-4-2 na 3-5-2, czyli taki sam, w jakim grali „Oranje”. W pierwszym kwadransie oba zespoły „zaszachowały” się wzajemnie, nie pozwalając rywalom na zbyt wiele w ofensywie, dlatego brakowało podbramkowych spięć.
Autorem pierwszego celnego strzału w 33. minucie był De Paul, ale Noppert nie miał najmniejszych problemów z rachitycznym uderzeniem pomocnika Atletico. Co innego z uderzeniem Moliny, które padło dwie minuty później – wahadłowy „Albicelestes” trafił do siatki w sytuacji sam na sam po kapitalnym podaniu Messiego.
Dobrze zorganizowana w pierwszej połowie Argentyna nie pozostawiła Holendrom pola do popisu, a mecz stał się ostry i szarpany, dlatego do przerwy wynik nie uległ zmianie.
Po przerwie dominowali Argentyńczycy. W 62. minucie przed niezłą szansą na gola z rzutu wolnego stanął Messi, ale przeniósł piłkę minimalnie nad poprzeczką. W 73. minucie napastnik PSG miał jeszcze lepszą okazję, bo po faulu Dumfriesa sędzia podyktował rzut karny dla Argentyny. Messi nie zmarnował tej szansy i podwyższył na 2:0.
Holendrzy nie złożyli jednak broni – w 83. minucie po centrze Berghuisa gola kontaktowego „Oranje” dał Weghorst. Długie piłki zagrywane na wysokich napastników sprawiły Argentyńczykom spore problemy, a końcówka była bardzo nerwowa.
Kiedy wydawało się, że Argentynę dzielą sekundy od półfinału, Holandia, w ostatniej akcji dogrywki rozegrała zaskakujący schemat przy rzucie wolnym – Koopmeiners zamiast strzelać, zagrał do Weghorsta, a ten z bliskiej odległości po raz drugi pokonał Martineza.
Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, choć bliski gola był Fernandez, który trafił w słupek, dlatego o losach awansu musiały przesądzić rzuty karne. Te skuteczniej wykonywali „Albicelestes” – po ich stronie chybił tylko Fernandez, zaś w szeregach „Oranje” jedenastek nie wykorzystali van Dijk i Berghuis.
Argentyna w półfinale zmierzy się z Chorwacją, która dziś pokonała Brazylię po rzutach karnych.
1/4 finału: Holandia - Argentyna 2:2 po dogrywce (2:2, 0:1), karne 3-4
Bramki: 0:1 Nahuel Molina (35), 0:2 Lionel Messi (73-karny), 1:2 Wout Weghorst (83-głową), 2:2 Wout Weghorst (90+11).
Żółta kartka - Holandia: Jurrien Timber, Wout Weghorst, Memphis Depay, Steven Berghuis, Virgil van Dijk, Steven Bergwijn. Argentyna: Marcos Acuna, Cristian Romero, Lisandro Martinez, Leandro Paredes, Lionel Messi, Nicolas Otamendi, Gonzalo Montiel, German Pezzella.
Sędzia: Antonio Mateu (Hiszpania). Widzów 88 966.
Holandia: Andries Noppert - Daley Blind (64. Luuk de Jong), Nathan Ake, Virgil van Dijk, Jurrien Timber, Denzel Dumfries - Marten de Roon (46. Teun Koopmeiners), Frenkie de Jong, Memphis Depay (78. Wout Weghorst) - Cody Gakpo (113. Noa Lang), Steven Bergwijn (46. Steven Berghuis).
Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina (106. Gonzalo Montiel), Cristian Romero (78. German Pezzella), Lisandro Martinez (112. Angel Di Maria), Nicolas Otamendi, Marcos Acuna (78. Nicolas Tagliafico) - Rodrigo De Paul (66. Leandro Paredes), Alexis Mac Allister, Enzo Fernandez - Julian Alvarez (82. Lautaro Martinez), Lionel Messi.
Faza pucharowa:
1/4 finału
piątek, 9 grudnia
1/4 finału (I): Chorwacja - Brazylia 1:1 (rz. k. 4:2)
1/4 finału (II): Holandia - Argentyna (20.00)
sobota, 10 grudnia
1/4 finału (III): Maroko - Portugalia (16.00)
1/4 finału (IV): Anglia - Francja (20.00)
wtorek, 13 grudnia
półfinał: zwycięzca I - zwycięzca II (20.00)
środa, 14 grudnia
półfinał: zwycięzca III - zwycięzca IV (20.00)
MECZ o 3. miejsce - 17 grudnia, sobota (16.00)
FINAŁ - 18 grudnia, niedziela (16.00)
WYJĄTKOWA ANALIZA PO MECZU FRANCJA - POLSKA: "Spokojnie, to tylko Katar"
Czytaj także:
bg