Radio Parlament
Section01

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

migracja
migrator migrator 06.05.2010

Ustawa rozszerza formy udzielania pomocy ofiarom przemocy poprzez możliwość bezpłatnego badania lekarskiego w sprawie ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego.

Głosami koalicji rządowej i Lewicy Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Ustawa rozszerza formy udzielania pomocy ofiarom przemocy poprzez możliwość bezpłatnego badania lekarskiego w sprawie ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego.

Ustawa przewiduje terapię dla sprawców przemocy, ale także ich separację od ofiar. To nie ofiara ale sprawca przemocy będzie musiał opuścić wspólne mieszkanie.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia będzie można odebrać dziecko z domu. Taką decyzję muszą wspólnie podjąć policjant, pracownik socjalny i przedstawiciel służby zdrowia. Słuszność tej decyzji ocenia sąd rodzinny w ciągu 24 godzin. Jeśli rodzice się odwołają to sąd tę skargę musi rozpatrzyć także w ciągu 24 godzin.

Ustawa wprowadza też zakaz stosowania kar cielesnych, znęcania się psychicznego i innych form poniżania dziecka.

Posłanka PO Magdalena Kochan powiedziała, że nowe przepisy chronią słabszych i cywilizują prawo.

 

 

Posłowie pracowali nad nowymi przepisami ponad rok. Poseł Lewicy Sylwester Pawłowski stwierdził z satysfakcją, że po zmianach i dyskusjach dla nowych rozwiązań udało się uzyskać poparcie większości komisji polityki społecznej.

Poseł ocenił, że ustawa określa sposób i metody w jaki administracja rządowa i samorządowa może chronić rodzinę i pomóc jej pokonać problemy.

 

 

Posłanka PiS Elżbieta Rafalska przyznała, że ustawa zawiera szereg bardzo dobrych rozwiązań ale też część wątpliwych, na przykład dotyczących odbierania dziecka z domu a zwłaszcza jego dalszych losów. Zdaniem posłanki w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka z powodu biedy państwo powinno rodzinę wspomóc a nie umieszczać dziecko w kosztownej placówce opiekuńczej. Posłanka uważa też między innymi, że w ustawie brak precyzyjnej definicji przemocy psychicznej.

 

 

Według posłów PiS ustawa budzi wątpliwości konstytucyjne. Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zajmie się teraz Senat a następnie trafi na biurko prezydenta.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04