Radio Parlament
Section01

64. posiedzenie Senatu

migracja
migrator migrator 02.11.2010

3 listopada o godzinie 13.00 rozpocznie się 64. plenarne posiedzenie Senatu, podczas którego senatorowie zajmą się między innymi ustawami przyjętymi na 76. posiedzeniu Sejmu.

Podczas rozpoczynającego się we środę, 3 listopada, plenarnego posiedzenia Senatu senatorowie zajmą się między innymi uchwaloną przez Sejm 22 października ustawą Kodeks karny oraz ustawą o Policji, przygotowaną przez ministra sprawiedliwości.
Ustawa ta wzmacnia ochronę prawną funkcjonariuszy publicznych, którzy z racji pełnionych obowiązków są w największym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo osobiste. Znowelizowane przepisy umożliwią też udzielanie wsparcia obywatelom, którzy występują w obronie bezpieczeństwa publicznego.

Osobom podejmującym tzw. obronę konieczną interwencyjną zostanie przyznana taka sama ochrona, jaka jest przewidziana w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Za naruszenie nietykalności osoby podejmującej obronę konieczną interwencyjną będzie grozić grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 3. Do tej pory takie zachowanie sprawcy zagrożone było karą maksymalną do roku pozbawienia wolności.

Wzmocnioną ochronę prawną otrzymają również funkcjonariusze publiczni, np. policjanci, jeżeli będą obiektem bezprawnych zamachów z powodu wykonywanego przez nich zawodu lub zajmowanego stanowiska.

W związku z wprowadzeniem do Kodeksu karnego nowych rozwiązań wzmacniających ochronę prawną funkcjonariuszy publicznych dokonano zmian w ustawie o Policji. Policjant podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym. To oznacza, że taką samą ochronę będzie miał policjant, który poza czasem służby będzie podejmował interwencje związane z zagrożeniem dla życia lub zdrowia, przywróceniem bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ujęciem sprawcy przestępstwa.
Kolejną ustawą także już uchwaloną przez Sejm, a którą teraz zajmie się Senat jest ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Została ona przyjęta przez posłów w trybie pilnym, by zapewnić możliwość funkcjonowania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego po dniu 1 stycznia 2011 r. oraz dokonania przez wojewodów aktualizacji wojewódzkich planów działania systemu, które zgodnie z obowiązującym prawem wygasają z końcem grudnia 2010 r.
W nowelizacji zdefiniowano obszar działania zespołu ratownictwa medycznego wyznaczony w sposób zapewniający szybkie przybycie na miejsce zdarzenia. Doprecyzowano także obowiązujące przepisy, aby nie było wątpliwości, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Umożliwi to lekarzowi i pielęgniarce systemu oraz ratownikowi medycznemu pracę na stanowisku dyspozytora medycznego, bez utraty przez nich uprawnień do wykonywania zawodu medycznego. Przyjęto też, że od 1 lipca 2011 r. będą tworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu i zawierane nowe umowy.
Na najbliższym posiedzeniu Senatu odbędzie się także drugie czytanie senackiego projekt ustawy wprowadzającego zmiany do ustawy: Kodeks karny, ustawy- Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska . Chodzi tu o powołanie do życia Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Głównym celem projektowanej ustawy jest wskazanie podmiotu właściwego do prowadzenia egzekucji, rozszerzenie delegacji ustawowej do wydania aktu wykonawczego dotyczącego wzoru raportu z wykorzystania dotacji i zasad gospodarki finansowej Funduszu.
Projektowana ustawa przewiduje, że postępowanie egzekucyjne w zakresie
windykacji nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Funduszu będą
prowadziły sądy I instancji, które wydały orzeczenie, w trybie przepisów Kodeksu
postępowania cywilnego
Natomiast od 1 stycznia 2012 r. egzekucja grzywien zostanie przekazana przez sądy do urzędów skarbowych, co umożliwi sprawniejszą realizację zadań wynikających z przedmiotowej nowelizacji. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli także na znaczne oszczędności budżetowe.
Przedmiot projektowanej regulacji nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.
Posiedzenie Senatu rozpoczyna się 3 listopada o godzinie 13.00.


/IAR/Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04