Radio Parlament
Section01

71.posiedzenie Senatu

migracja
migrator migrator 01.03.2011

Podczas 71. posiedzenia Senat zajmie m.in. stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Podczas 71. posiedzenia Senat zajmie m.in. stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Sejm uchwalił tę ustawę na 84. posiedzeniu w dniu 4 lutego 2010 r. W ustawie proponuje się m.in.: znowelizowanie przepisów dotyczących funkcjonowania szkolnictwa wyższego, w tym m. in. likwidację obowiązujących obecnie centralnych standardów kształcenia, znowelizowanie przepisów dotyczących autonomii uczelni w obszarze swobodnego określania i realizacji misji, kształtowania oferty dydaktycznej oraz gospodarowania zasobami materialnymi i niematerialnymi szkoły, wprowadzenie różnicowania uczelni, znowelizowanie przepisów dotyczących zasad finansowania uczelni oraz dotyczących badań prowadzonych przez uczelnie. Senatorowie zgłosili do ustawy szereg poprawek.

Senatorowie rozpatrzą także  zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sejm uchwalił ustawę na 84. posiedzeniu w dniu 4 lutego 2011 r. Nowelizacja reguluje warunki pobytu osób starszych i niepełnosprawnych w rodzinnych domach pomocy, wysokość opłat za pobyt w domu pomocy społecznej oraz wymogi dotyczące kubatury pomieszczeń, zasady wynagradzania pracowników socjalnych za sprawowanie opieki.

Senat zajmie również  stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany zaproponowane w nowelizacji rządowej dotyczą pojawienia się nowej formy zapisu w prawie spadkowym. Jest to tzw. zapis windykacyjny, który umożliwia testatorowi dokonanie precyzyjnego rozporządzenia jego majątkiem i wskazania w testamencie, kto odziedziczy konkretną rzecz / obraz, firmę czy ziemię/, która nie wchodzi do masy spadkowej. Zapis windykacyjny wzmacnia wolę testatora, co jest ważne ze względów społecznych, bo upraszcza kwestie dziedziczenia, ale jest również istotne dla gospodarki. Wskazanie kto odziedziczy np. przedsiębiorstwo, uprości przejęcie tej części spadku. Uniknie się stanu zawieszenie, jaki związany byłby z oczekiwaniem na przeprowadzenie całego postępowania spadkowego. Jednocześnie nowelizacja zabezpiecza roszczenia ewentualnych dłużników spadkodawcy. Za jego długi solidarnie mają odpowiadać zapisobiorcy jaki i spadkobiorcy.
Zapisobiorca także na równi ze spadkobiercami musi realizować prawo do zachowku. Dla dokonania zapisu windykacyjnego dopuszczalna będzie tylko notarialna forma testamentu. Sejm uchwalił ustawę na 84. posiedzeniu w dniu 4 lutego 2010 r. Senacka Komisja Ustawodawczej wnosi o wprowadzenie 9 poprawek do ustawy. Jednocześnie komisja dostrzegła potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych wykraczających poza materię ustawy i przedstawiła wniosek o podjecie inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw .

Senatorowie podejmą decyzję  w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja zakłada uregulowaniekwestii  wynagrodzenia byłych prezydentów na poziomie 75% wynagrodzenia zasadniczego urzędującego Prezydenta RP. Senacka Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wnosi o przyjęcie tej ustawy  bez poprawek.

W porządku obrad 71. posiedzenia Senatu jest także punkt dotyczacy powołania członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgromadzenie Elektorów  przedstawiło Senatowi następujące kandydatury do Rady IPN: Zbigniewa Karpusa, Grzegorza Motyki, Bolesława Orłowskiego, i Waldemara Rezmera.Termin na powołanie przez Senat dwóch członków Rady IPN upływa w dniu 24 marca 2011 r.


/IAR/Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04