Radio Parlament
Section01

Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o weteranach działań poza granicami państwa.

migracja
migrator migrator 30.06.2011

Żołnierze biorący udział w misjach pokojowych poza granicami naszego kraju otrzymają prawo do bezpłatnego leczenia, bezpłatnych leków, bezpłatnego sprzętu ortopedycznego. Będą mieli pierwszeństwo przy przyjęciu do pracy. Otrzymają ulgi na przejazdy oraz dofinansowanie na uzupełnienie swojego wykształcenia. Nabędą prawo do półrocznego pobytu w Domu Weterana w Lądku Zdroju, który funkcjonuje jako zakład opiekuńczo – leczniczy. Żołnierze weterani i ich rodziny będą mieli prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej.

Żołnierze biorący udział w misjach pokojowych poza granicami naszego kraju otrzymają prawo do bezpłatnego leczenia, bezpłatnych leków, bezpłatnego sprzętu ortopedycznego. Będą mieli pierwszeństwo przy przyjęciu do pracy. Otrzymają ulgi na przejazdy oraz dofinansowanie na uzupełnienie swojego wykształcenia.   Nabędą   prawo do półrocznego pobytu w Domu Weterana w Lądku Zdroju, który funkcjonuje jako zakład opiekuńczo – leczniczy. Żołnierze weterani i ich rodziny będą mieli prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej. Dzień 29 maja będzie Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa.

 Sejm jednogłośnie uchwalił   ustawę o weteranach działań poza granicami państwa.

Celem ustawy jest odpowiednie uhonorowanie weteranów uczestniczących w misjach wojskowych i cywilnych poza granicami państwa oraz pomoc w powrocie do pełnej kondycji psychicznej i fizycznej.
Ustawa wskazuje dwie grupy weteranów: weterana i weterana poszkodowanego.

Ustawa przewiduje, że poszkodowani w misjach poza granicami kraju żołnierze będą mogli korzystać poza kolejnością i bezpłatnie ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do bezpłatnych leków, protez i innych przedmiotów ortopedycznych – takich jak np. wózek inwalidzki. Przyjęto, że weteran lub weteran poszkodowany oraz najbliżsi członkowie jego rodziny będą mieli prawo   do bezpłatnej pomocy psychologicznej. Do 400 proc. najniższej emerytury ( ok. 2800 zł), otrzyma poszkodowany weteran na naukę lub studia, na przejazdy do i ze szkoły lub uczelni oraz na ewentualne zakwaterowanie w miejscowości w której będzie uzupełniał wykształcenie. Poniesione koszty będą jednak podlegać zwrotowi, jeżeli przerwie on naukę z własnej winy.

Poszkodowanemu weteranowi, pobierającemu rentę, będzie przysługiwała 50 proc. ulga na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz 37 proc. ulga na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi oraz autobusami komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

Weteran, który ukończył 65 r.ż. i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej będzie mógł wystąpić o przyznanie zapomogi ze specjalnego funduszu. Weteran, który pobiera emeryturę lub rentę inwalidzką otrzyma prawo do specjalnego dodatku. Jego wysokość będzie zależała od ustalonego procentowo uszczerbku na zdrowiu.

Ustawa przyznaje poszkodowanemu weteranowi prawo pierwszeństwa w zatrudnieniu, a czas udziału w misjach poza granicami kraju wlicza mu się do stażu pracy. Weteran będzie miał prawo do dodatkowego 5-dniowego urlopu.

  Przepisy ustawy zakładają, że weteran lub weteran poszkodowany będą mieli prawo do umieszczenia ich   w Domu Weterana. Ich pobyt może być częściowo refundowany. Dom Weterana w Lądku Zdroju funkcjonuje od początku 2011 roku jako Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Jego pacjenci mają zapewnione leczenie, badania diagnostyczne, świadczenia rehabilitacyjne i terapię psychologiczną. Uzyskują też wsparcie w przygotowaniu do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych.

W latach 1953-2010 w misjach wojskowych wzięło udział ponad 95 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04