Radio Parlament
Section01

Zniesienie wiz z Kaliningradem coraz bliżej.

migracja
migrator migrator 20.09.2011

W drugim dniu posiedzenia Komisji Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja mówiono m.in. o statusie obwodu Kaliningradzkiego w polityce wizowej Unii Europejskiej. Pod koniec lipca tego roku Komisja Europejska zgodziła się na propozycje Polski, by cały obwód Kaliningradu został objęty małym ruchem przygranicznym. Dziś Michael Pulch, dyrektor departamentu rosyjskiego powtórzył, że Komisja Europejska popiera wysiłki, które zmierzają ku ułatwieniu kontaktów pomiędzy obywatelami Polski i Kaliningradu.

W drugim dniu /20.09.2011/  posiedzenia Komisji Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja mówiono m.in.  o statusie obwodu Kaliningradzkiego w polityce wizowej Unii Europejskiej.  Pod koniec lipca tego roku Komisja Europejska zgodziła się na propozycje Polski, by cały obwód Kaliningradu został objęty małym ruchem przygranicznym.  Dziś Michael Pulch, dyrektor departamentu rosyjskiego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych powtórzył, że  Komisja Europejska popiera wysiłki, które zmierzają ku ułatwieniu kontaktów pomiędzy obywatelami Polski i Kaliningradu.

Michael Pulch poinformował, że 10 i 11 października odbędzie się w Warszawie kolejne spotkanie na temat zniesienia wiz w ruchu przygranicznym z Kaliningradem . Wyraził przypuszczenie, że wtedy właśnie zostanie podpisana stosowna umowa, która następnie zostanie przedstawiona na szczycie UE w grudniu tego roku.

W Unii Europejskiej są podpisane 4 umowy o ruchu o małym ruchu granicznym: między Węgrami a Ukrainą, między Słowacją a Ukrainą, między Polską a Ukrainą oraz między Rumunią i Mołdową. Wkrótce wejdą w życie umowy między Polską i Białorusią, między Łotwą i Białorusią, między Litwą i Białorusią oraz między  Norwegią, która nie jest członkiem UE, ale należy do strefy Schengen a Rosją – mówił Pulch.

Sławomir Nitras, eurodeputowany do PE z PO zastanawiał się, czy Unia nie powinna wypracować pewnego mechanizmu, automatycznych regulacji dotyczących ruchu bezwizowego.

Komisja Europejska ogłosiła w lipcu tego roku propozycję objęcia całego obwodu kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE. Gdy propozycja wejdzie w życie, mieszkańcy Kaliningradu będą mogli bez wiz odwiedzić Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

Obecne przepisy europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie zasadniczo 30, a maksymalnie 50 kilometrów po obu stronach granicy.

Podczas dyskusji o ruchu bezwizowym poruszono również sprawę nazewnictwa Kalinigradu.  „Rosja zmieniła nazwy wielu swoich miast. Leningrad  jest teraz  Petersburgiem, Gorki nazwano Wołgogradem. Dlaczego nie zmieniono nazwy Kalingradu – pytał Werner  Schultz z Niemiec i przypomniał, że Kalinin był wiernym człowiekiem Stalina.

Przypuszczam, że dojdzie do zmiany nazwy Kaliningradu – odpowiedział Nikołaj Cukanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego. Cukanow poinformował, że prawdopodobnie będzie w tej sprawie referendum.

Posłuchaj całej jego wypowiedzi:

Adam Gierek zaproponował, by Kaliningrad nazwać po prostu Królewcem.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04