Radio Parlament
Section01

Kontrowersje wokół listy leków refundowanych.

migracja
migrator migrator 28.12.2011

PiS oraz Solidarna Polska chcą zwołania jeszcze przed Nowym Rokiem posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która zajęłaby się kontrowersjami narosłymi wokół opublikowanej przed Wigilią Bożego Narodzenia listą leków refundowanych. Kierowana przez Bolesława Piechę z PiS komisja prawdopodobnie zbierze się w piątek, 30 grudnia. Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiada przedstawienie korekty listy.

PiS oraz Solidarna Polska chcą zwołania jeszcze przed Nowym Rokiem posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która zajęłaby się  kontrowersjami narosłymi wokół opublikowanej przed Wigilią Bożego Narodzenia listą leków refundowanych. Kierowana przez Bolesława Piechę z PiS komisja prawdopodobnie zbierze się w piątek, 30 grudnia. Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiada przedstawienie korekty listy.

Solidarna Polska, podczas konferencji prasowej w Sejmie zaapelowała do ministra zdrowia o ponowną analizę medykamentów, które znalazły się na liście leków refundowanych.

Poseł Tadeusz Woźniak zapewnia, że jego ugrupowanie nie kwestionuje ustawy, lecz jedynie jej sposób wejścia z życie.

Posłowie Solidarnej Polski uważają, że ustawa wejdzie w  życie w sytuacji wielkich niepokojów, zagrożenia, bałaganu, napięć, protestów i sytuacji dalekiej od transparentności.  Zdaniem Tadeusza Cymańskiego, eurodeputowanego,  obowiązkiem rządu i parlamentu jest podjęcie nadzwyczajnych i szybkich działań w tej sprawie.

Arkadiusz Mularczyk poinformował dziennikarzy, że Solidarna Polska skieruje w dniu dzisiejszym pismo w tej sprawie do Rzecznika praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta. Solidarna Polska domaga się również zwołania posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w celu ponownego przeanalizowania listy leków refundowanych.

Nowa lista refundacyjna wywołała krytykę różnych środowisk. Zastrzeżenia do niej ma m.in. środowisko transplantologów, ponieważ na liście zabrakło leku Valcyte - chroniącego pacjentów po przeszczepie przed chorobą cytomegalowirusową. Według ekspertów rynku farmaceutycznego, nowa lista jest niekorzystna także dla chorych na astmę, leczących się onkologicznie i psychiatrycznie. Eksperci wyliczyli, że z listy refundacyjnej usunięto 847 produktów, a zmiany w terapiach będą dotyczyły setek tysięcy chorych.

Ustawa refundacyjna uchwalona została przez Sejm w maju 2011 roku. Ma wejść w życie 1 stycznia 2012 roku. Po raz pierwszy leki mają stałe ceny i marże. 23 grudnia 2011 roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz- zgodnie z założeniami ustawy refundacyjnej - opublikował listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Leki stosowane w terapii nowotworowej oraz w schorzeniach psychotycznych, które do tej pory były bezpłatne, nadal pozostaną bezpłatne. Odpłatność pacjenta w przypadku większości leków będzie niższa (np. insulin, leków stosowanych w chorobach krążenia, jaskrze). Każdy pacjent ma być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Ministerstwo  Zdrowia nadal prowadzi negocjacje z producentami leków w sprawie listy refundacyjnej - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł zbliżonych do koncernów farmaceutycznych. Według tych źródeł na liście refundacyjnej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia 23 grudnia pojawią się zmiany. Natomiast pragnący zachować anonimowość przedstawiciele ministerstwa zdrowia twierdzą, że na listę refundacyjną zostaną wprowadzone "doprecyzowania".
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament/PAP

 

Section02
Section03
Section04