Zdaniem rządu, takie zakazy – jako niezgodne z prawem wspólnotowym – naraziłyby Polskę na kary finansowe ze strony Unii Europejskiej.
Rząd zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie jest co do zasady tożsamy z projektem rządowym. Rozbieżność dotyczy jedynie przepisów zakazujących rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian, a także regulacji dotyczących zaciągania kredytów przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Należy podkreślić, że Rada Ministrów będzie mogła w rozporządzeniu wprowadzić zakaz stosowania materiału siewnego określonych odmian, kierując się ich nieprzydatnością do uprawy w warunkach klimatyczno-glebowych Polski lub koniecznością uniknięcia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. W resorcie rolnictwa przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych, który będzie przedmiotem prac legislacyjnych.
Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie odbyło się w Sejmie 29 lutego 2012 r. Projekt skierowano do dalszych prac w komisjach sejmowych.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament/ Kancelaria Premiera