Radio Parlament
Section01

Kontynuacja 1. posiedzenia Sejmu VII kadencji – zapowiedź.

migracja
migrator migrator 16.11.2011

W czwartek (17.11.2011) posłowie wybiorą sekretarzy Sejmu, członków Trybunału Stanu oraz komisji sejmowych. W piątek ok. godz. 12.00 rozpocznie się trzeci dzień pierwszego posiedzenia Sejmu. Tego dnia Premier Donald Tusk wygłosi expose. Po debacie odbędzie się głosowanie nad votum zaufania dla nowego rządu.

Zgodnie z Konstytucją nowy gabinet musi zostać powołany do 22 listopada, a najpóźniej do 6 grudnia powinien uzyskać wotum zaufania w Sejmie.


Expose

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef rządu przedstawi plan działań skutkujących natychmiast oszczędnościami w budżecie oraz pakiet reform rozłożonych na 4 lata. Zmianie ulec maja zasady przyznawania ulg na dzieci i becikowego. Premier ma zapowiedzieć podniesienie składek dla samo zatrudniających się oraz likwidację 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców i dziennikarzy. W przypadku recesji rząd ma zapowiedzieć podniesienie składki rentowej, wzrost akcyzy i zmianę stawek VAT. Mówi się, że Donald Tusk przedstawi plan dokończenia reformy emerytalnej, likwidację przywilejów oraz wydłużenie wieku przechodzenia na emeryturę. Przewidziana jest także reforma KRUS.

Sejm powoła skład osobowy komisji sejmowych.

W Sejmie poprzedniej kadencji pracowało 26 komisji stałych, 8 nadzwyczajnych i 4 komisje śledcze. Nazwy komisji stałych i zakres ich działania określa Regulamin Sejmu. Zapowiadana jest jego zmiana.

PiS chce, by powstała stała komisja do spraw energii, surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Projekt zmian w regulaminie Izby został już złożony u marszałka Sejmu, co zapowiedział były wiceminister gospodarki Piotr Naimski:
W Sejmie poprzedniej kadencji działała Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”. Jej przewodniczący, Adam Szejnfeld z PO uważa, że komisja powinna kontynuować prace nad deregulacją przepisów, ale pod zmienioną nazwą.
Sejm wybierze 20 sekretarzy Sejmu.

Są to młodzi wiekiem posłowie, którzy pomagają marszałkowi w prowadzeniu obrad. W praktyce ich rola sprowadza się do odczytania komunikatów dla posłów. Kandydatów na sekretarzy Sejmu zgłasza Prezydium Sejmu.

Sejm na pierwszym posiedzeniu wybierze też nowych członków Trybunału Stanu.

Trybunał Stanu jest to konstytucyjny organ władzy sądowniczej, którego główne zadanie polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów państwa i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy, jeśli czyn ten nie wyczerpuje znamion przestępstwa (inaczej: popełnienie deliktu konstytucyjnego) oraz za przestępstwa pospolite i skarbowe w przypadku Prezydenta RP.

W 1997 roku Trybunał Stanu wydał dwa wyroki w związku z tzw. aferą alkoholową. Były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Dominik Jastrzębski oraz były prezes Głównego Urzędu Ceł – Jerzy Ćwiek– skazani zostali na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych. W toku jest sprawa przeciw b. ministrowi skarbu w rządzie Jerzego Buzka Emilowi Wąsaczowi za niedopełnienie obowiązków przy prywatyzacji Domów Towarowych Centrum, Telekomunikacji Polskiej oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.

Wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu sformułowała pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu Komisja Śledcza badająca okoliczności tragicznej śmierci Barbary Blidy. Jej przewodniczący, Ryszard Kalisz w rozmowie z Radiem Parlament zapewnił, że będzie zbierał podpisy pod wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. wicepremiera i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Wszystko wskazuje na to, że Platforma Obywatelska podpisze się pod wnioskiem Komisji Śledczej. "Nie wiem, czy będzie to kwestia postawienia przed Trybunałem Stanu obu czy tylko jednego, ale sprawa Kaczyńskiego i Ziobry wraca na agendę" - mówił kilka dni temu Grzegorz Schetyna na antenie RMF FM.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04