Radio Parlament
Section01

Kary za zatrudnianie nielegalnych cudzoziemców

Polskie Radio
Danuta Zaczek 10.05.2012
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.
Firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników. , foto: sxc.hu/public domain

Sejm uchwalił ustawę o skutkach wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Polski. Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy 2009/52/WE. Chodzi o ograniczenie zjawiska nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej i ograniczenie zjawiska tzw. szarej strefy.

Ustawa wprowadza zakaz zatrudniania obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających w Polsce. Złamanie tego zakazu będzie skutkowało sankcjami karnymi i administracyjnymi.

Sankcje karne

Za zatrudnienie nielegalnie przebywającego w Polsce cudzoziemca grozi kara grzywny lub kara ograniczenia wolności.

Przestępstwo zatrudnienia osoby będącej ofiarą handlu ludźmi lub zatrudnienia w warunkach szczególnego wyzysku zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Za uporczywe zatrudnianie osób w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej ustawa przewiduje karę grzywny do 10 tys. zł.

Sąd będzie też mógł orzec zakaz dostępu przedsiębiorcy do środków ze źródeł zagranicznych, od roku do pięciu lat oraz zwrot tych funduszy.

Ustawa przewiduje też wykluczenie na okres 1 roku z możliwości udziału w zamówieniach publicznych.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca będzie miał obowiązek zażądać od niego okazania dokumentu potwierdzającego jego legalność pobytu w Polsce. Ustawa zobowiązuje pracodawcę do zgłoszenia tego faktu do ZUS. Przez cały okres jego zatrudnienia pracodawca będzie musiał przechowywać dokumenty lub ich kopie związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

Jeśli pracodawca spełnił te warunki a okaże się, że cudzoziemiec przebywał w Polsce nielegalnie, np. na sfałszowanych dokumentach - pracodawca nie poniesie z tego tytułu żadnej odpowiedzialności.

Prawa cudzoziemców

Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec, który zostanie wydalony z Polski będzie mógł wystąpić o wypłatę zaległego wynagrodzenia oraz związanych z nim świadczeń. Wszelkie koszty z tym związane poniesie podmiot powierzający mu wykonywanie pracy.

Ustawa ma wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04