Radio Parlament
Section01

Nowe uchwały Senatu

IAR
Elżbieta Mamos 29.11.2010
Nowe uchwały Senatu
foto: fot. Wikimedia Commons

Przedstawiamy zmiany, dokonane przez Senat na 66 posiedzeniu.

Senat wprowadził 6 poprawek do ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Stanowi ona implementację dyrektyw przyjętych przez Unię Europejską. Z powodu ich niewdrożenia nasz kraj został podany do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Kary, które nam groziły w wypadku niewdrożenia przepisów tej ustawy, byłyby bardzo dotkliwe.
Ustawa wprowadza pojęcia, których do tej pory brakowało: "nierównego traktowania" i "odmiennego traktowania". Odmienne traktowanie może być czasami uzasadnione, a niekiedy jest tzw. pozytywną dyskryminacją, mającą zapewnić jakiejś grupie, potencjalnie słabej, dodatkowe uprawnienia. Przykłady "pozytywnej dyskryminacji" to np. przepisy emerytalno-rentowe, różnicujące wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn. W nowelizacji określono także obszary zarówno niedopuszczalnej, jak i dopuszczalnej dyskryminacji.
Nowelizacja przewiduje również sankcje. Zgodnie z proponowanymi przepisami, naruszenie zasady równego traktowania upoważnia pokrzywdzoną osobę czy instytucję do żądania odszkodowania.
Poprawki Senatu będą jeszcze rozpatrywane przez Sejm.

Natomiast bez poprawek przyjęto ustawę o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, której celem jest wprowadzenie do prawa polskiego dyrektywy Rady 8 grudnia 2008 r. w sprawie rozpoznawania i wyznaczania europejskiej infrastruktury krytycznej oraz oceny potrzeb w zakresie poprawy jej ochrony. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie definicji europejskiej infrastruktury krytycznej (EIK) opartej na już istniejącej. EIK to infrastruktura krytyczna zlokalizowana na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, której zakłócenie lub zniszczenie miałoby istotny wpływ na co najmniej dwa państwa członkowskie.
Ustawa o zarządzaniu kryzysowym czeka już tylko na podpis prezydenta.

Senat wprowadził poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Nowelizacja ta ma za zadanie usprawnienie postępowania administracyjnego poprzez: eliminację ograniczeń, stworzenie możliwości skarżenia nie tylko samej bezczynności organu administracji publicznej, ale również prowadzenia przez niego postępowania w sposób przewlekły, nieuzasadnienie długotrwały, przy jednoczesnym zmotywowaniu stron postępowania do bardziej czynnego ich udziału. W wyniku głosowań senatorowie poparli przyjęcie ustawy z 12 poprawkami.
Senackie zmiany rozpatrzą teraz posłowie.

Bez poprawek Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Propozycje zawarte w ustawie polegają na wprowadzeniu rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby lub czasu wolnego w odpowiednim wymiarze.
Nowelizacja dodaje też nową instytucję, Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, utworzony na wzór konstrukcji prawnej istniejącej już w ustawie o Policji. Będzie to państwowy fundusz celowy, składający się z funduszu centralnego, wojewódzkich i szkół Państwowej Straży Pożarnej. Przychodami funduszu staną się środki finansowe uzyskane przez Państwową Straż Pożarną od jednostek samorządu terytorialnego, organizatorów imprez masowych i podmiotów, na zlecenie których szkoły Państwowej Straży Pożarnej wykonują zadania wykraczające poza ich zakres ustawowy. Środki Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej będzie można wykorzystywać na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych i remontowych, kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, wypłatę rekompensat za przedłużony czas służby oraz na cele statutowe szkół Państwowej Straży Pożarnej.
Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach . Nowelizacja dotyczy problemów związanych z osobami przebywającymi w Polsce czy na terenie Schengen przez czas dłuższy niż pozwala na to wiza turystyczna.
Sama inicjatywa wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z marca 2010 r. Nowelizacja znosi wizy proceduralne, które dotychczas dotyczyły okresu, w jakim cudzoziemiec przebywający w Polsce przeprowadza formalności związane z uzyskaniem wizy pobytowej. Ustawa wprowadza też, co istotne z punktu widzenia wymagań Unii Europejskiej i przepisów wykonawczych konwencji Schengen, przesłankę odmowy wydania wizy krajowej, gdy dane cudzoziemca figurują w systemie informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu. Wprowadzono też przepisy z tym związane, mówiące o tym, jak postępować, kiedy dane cudzoziemca figurują w systemie informacyjnym w celu odmowy wizy, a jednocześnie zachodzą ważne przesłanki, aby taką wizę wydać. W nowelizacji zawarto specjalny tok postępowania w takich sytuacjach. Okres ważności wizy krajowej zostaje skrócony z 5 lat do 1 roku. Nowe przepisy dotyczą również m.in. meldowania, zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju w warunkach starania się o wizę krajową.
Senatorowie zaproponowali 4 poprawki. Ustawę o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw rozpatrzy teraz Sejm.

Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o zmianie ustawy o licencji syndyka.
Zaproponowane w ustawie zmiany mają zwiększyć dostępność do zawodu syndyka poprzez uproszczenie zasad składania egzaminu przez osoby ubiegające się o licencję syndyka, a także doprecyzować niektóre regulacje ustawy o licencji syndyka po 3 latach jej stosowania. W senackim projekcie zaproponowano zmniejszenie progu punktowego zdawalności testu, a w Sejmie został on zmniejszony w stosunku do pierwotnej regulacji, obowiązującej do tej pory. Zmniejszono go tylko o 5% (dotychczas 80%), do 75% zdawalności.
W nowelizacji zadecydowano też o likwidacji egzaminów ustnych, skoro ich zdawalność oscyluje w okolicach 100%, a największy odsiew jest na egzaminach pisemnych, i to one decydują o wyniku.
Ustawa o zmianie ustawy o licencji syndyka trafi teraz do podpisu prezydenta.

Senat jednomyślnie, 82 głosami, przyjął ustawę o ochronie zdrowia psychicznego.
z jedną poprawką redakcyjną. Zmiany zaproponowane w nowelizacji dotyczą m.in.: przepisów o stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób chorych psychicznie, stworzenia podstawy dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz rozszerzenia kompetencji Rady do spraw Zdrowia Psychicznego.
Poprawkę Senatu rozpatrzy teraz Sejm.

Natomiast z 4 poprawkami doprecyzowującymi Senat przyjął ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zmierza ona do wprowadzenia nowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców i poszerzenia kręgu potencjalnych beneficjentów. Służy to dostosowaniu działań prowadzonych przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości do potrzeb przedsiębiorców w warunkach spowolnienia gospodarczego, spowodowanego ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym.
Ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Ustawa o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" oraz niektórych innych ustaw - została przyjeta przez Senat bez poprawek
Zgodnie z ustawą na wniosek jednostek samorządu terytorialnego, przede wszystkim gmin, w drodze umowy i za zgodą właściwego ministra dworce mogą być przekazywane, i to zarówno z gruntem, jak i prawami wieczystego użytkowania. Wniosek o przeniesienie prawa własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości zawierać musi oświadczenie właściwych organów jednostki samorządu terytorialnego o przyjęciu zobowiązania tej jednostki do wykonania, w określonym terminie, przebudowy lub remontu dworca kolejowego oraz zapewnienia spółkom prowadzącym działalność w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich możliwości i warunków obsługi przewozu osób, w szczególności pomieszczeń poczekalni, kas biletowych i parkingów, a także pomieszczeń dla urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i ich obsługi.
Przepisy ustawy będą uzupełniały obecnie realizowany rządowy program modernizacji 77 dworców kolejowych w Polsce. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Senat wniósł poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy
o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji
Nowelizacja ma na celu wydłużenie do 2015 r. okresu na dokonanie opłat za korzystanie ze środowiska oraz wniesienie administracyjnych kar pieniężnych. Wiele projektów samorządowych związanych z ochroną środowiska dotyczących gospodarki ściekami komunalnymi nie zostało zrealizowanych, a powodem opóźnień są procedury administracyjne, problemy z pozyskiwaniem funduszy, kryzys gospodarczy.
Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej
Wprowadza ona możliwość wypłaty zaliczek producentom rolnym, dotkniętym m.in. skutkami powodzi, na wsparcie inwestycji mających na celu przywracanie potencjału produkcji rolnej. Nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent.

Również ustawa o Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych - przyjęta bez poprawek
Ma na ona na celu przekształcenie od 1 stycznia 2011 r. Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) z państwowej jednostki budżetowej, posiadającej gospodarstwa pomocnicze, na agencję wykonawczą z oddziałami terenowymi. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04