Radio Parlament
Section01

Uchwała w setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa

IAR / PAP
Henryk Walczak 25.04.2012
Uchwała w setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa
foto: Biuro Prasowe Sejmu

Projekt uchwały, która ma uczcić przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa, przyjęła senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz uchwała trafi pod obrady Senatu na rozpoczynającym się dzisiaj plenarnym posiedzeniu.

"W setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa Senat RP pragnie przypomnieć obywatelom tę wyjątkową postać, oddając hołd wybitnemu patriocie, wszechstronnemu pisarzowi i dociekliwemu, odważnemu publicyście. +Faraon+, +Lalka+, +Emancypantki+ i inne powieści i nowele Bolesława Prusa, które wielokrotnie wznawiano, a niektóre przeniesiono na ekran filmowy, stały się dla pokoleń źródłem wiedzy o świecie, zawiłych procesach społeczno-politycznych, a nade wszystko - o naturze człowieka" - głosi tekst uchwały przygotowanej przez wicemarszałek Senatu Marię Pańczyk-Pozdej (PO).
"Bolesław Prus odnosząc rany w Powstaniu Styczniowym pokazał, że jest zdolny do największych ofiar dla Ojczyzny, jednak w swej twórczości i publicystyce postulował nie walkę, lecz potrzebę skutecznej pracy organicznej. Jako zwolennik mądrych kompromisów, z nadzieją witał każdy przejaw demokratyzacji stosunków politycznych, dając temu wyraz w artykułach, które ukazywały się na łamach poczytnych czasopism +Niwa+, +Kurier Warszawski+, +Nowiny+ i +Tygodnik Ilustrowany+. Krzewił kult nauki i postępu technicznego, zaś szansę ciemiężonego przez zaborców narodu widział w odradzaniu się jego sił duchowych i rozwijaniu potencjału intelektualnego" - głosi tekst uchwały.
Autorka podkreśla w niej, że felietony i reportaże Bolesława Prusa stanowią "niedościgniony wzór popularyzacji wiedzy przyrodniczej, ekonomicznej, matematycznej i socjologicznej". "Dziś, w sytuacji dość powszechnej tabloidyzacji dziennikarstwa, w warunkach braku zaufania do środków masowego przekazu, a także zaniku etosu pracy - odwoływanie się do dorobku i standardów literackich Bolesława Prusa jest ze wszech miar wskazane" - zauważa autorka tekstu uchwały.
W projekcie uchwały zaakceptowanym przez Senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu znalazł się postulat, aby media, szkoły, uczelnie wyższe i środowiska opiniotwórcze, przypomniały osobę Bolesława Prusa, którego dorobek "może być wzorem nie tylko dla współczesnych, ale i następnych pokoleń".
Setna rocznica śmierci Bolesława Prusa została wpisana do prestiżowego kalendarium rocznic obchodzonych w tym roku pod patronatem UNESCO. Także Warszawa - miasto, które Prus uwiecznił w swojej twórczości - uczci rocznicę jego śmierci; pisarz będzie patronem tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie, która odbędzie się 19 maja. (PAP)

Section02
Section03
Section04