Radio Parlament
Section01

Komisja odrzuca poprawki opozycji do projektu zmian dot.emerytur mundurowych

PAP
Danuta Zaczek 07.05.2012
Komisja odrzuca poprawki opozycji do projektu zmian dot.emerytur mundurowych
foto: fot. Marcin Szala/Wikimedia Commons/CC

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w emeryturach opowiedziała się za odrzuceniem poprawek opozycji do rządowego projektu zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Reforma zmierza do wydłużenia aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy.

Do projektu noweli posłowie - głównie PiS i SLD - zgłosili ponad 30 poprawek. Rozszerzają one m.in. katalog osób uprawnionych do emerytur mundurowych o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej a także Straż Marszałkowską. Propozycje te zostały jednak odrzucone w głosowaniu przez większość komisji.

Wcześniej w poniedziałek komisja zajmowała się poprawkami do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący komisji nadzwyczajnej Sławomir Neumann (PO) zapowiedział, że komisja chce, by tzw. drugie czytanie obu projektów w Sejmie odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja.

Zgodnie z projektem autorstwa MSW funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat.

W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Ponadto, tak jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.

Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Projekt krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Według związkowców nie do przyjęcia są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia, bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

Od lat eksperci podnoszą, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, ponieważ często m.in. policjanci, przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, ale również tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Section02
Section03
Section04