Sejm wysłucha informacji rządu w sprawie polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci.
Rząd przyjął informację pełnomocnika do spraw równego traktowania na ostatnim posiedzeniu. Komunikat CIR podkreśla, że rząd podejmuje niezbędne działania polityczne, legislacyjne oraz instytucjonalne, których celem jest przeciwdziałanie szkodliwym stereotypom. Rządowy program na rzecz równego traktowania ma zostać przygotowany do końca 2011 roku. Jeszcze w tym roku pełnomocnik rozpocznie realizację projektu "Równe traktowanie standardem dobrego zarządzania". Celem jest wsparcie administracji rządowej i samorządowej w realizacji równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, poglądy polityczne, wiek, orientację seksualną, stan cywilny i rodzinny.
W informacji przypomniano o rekomendacji Komitetu ONZ do spraw eliminacji wszelkich form dyskryminacji wobec kobiet ze stycznia 2007 roku. Zalecenie dotyczy między innymi przyjęcia ustawy wdrażającej postanowienia dyrektyw unijnych dotyczących równego traktowania a także podjęcia działań na rzecz równego udziału kobiet w instytucjach władzy krajowej, samorządowej i sądowniczej.Komitet ONZ zaleca ponadto zwalczanie stereotypów poprzez akcje medialne i edukacyjne oraz nagłaśnianie problematyki przemocy wobec kobiet i dzieci.
Wcześniej posłowie wysłuchają informacji bieżącej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie problemów szkolnictwa niepublicznego w Polsce. Przedstawiciele rządu odpowiedzą też na pytania posłów w sprawach bieżących.
Posłowie PO zapytają między innymi o budowę zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu oraz o realizację programu polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ.
Posłowie PiS są zainteresowani sytuacją w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, sytuacją finansową w Policji po cięciach budżetowych oraz waloryzacją kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłków rodzinnych i zasiłków z pomocy społecznej.
Posłowie PSL chcą wyjaśnień od Ministra Zdrowia w sprawie sprzedaży na polskim rynku przeterminowanego mięsa ze Szwecji. O informację w sprawie płatności NFZ z tytułu tak zwanych nadwykonań usług zdrowotnych w zeszłym roku zwrócili się do Ministra Zdrowia posłowie Lewicy.
w Sejmie odbędą się też głosowania nad informacją rządu o pracach nad ustawą o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz nad wetem prezydenta do ustawy o prokuraturze. Weto prezydenta zostanie odrzucone ponieważ przeciwko ustawie opowiada się tylko PiS.
Posłowie będą też głosować nad prezydenckim projektem ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania warszawskiego. Zgodnie z projektem 1 sierpnia ma być świętem państwowym.
O godzinie 14.00 zbiera się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej zaplanowany jest również zarząd partii. Niewykluczone, że zapadną decyzje o nowych ministrach w rządzie - w resorcie sprawiedliwości, sportu oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Początkowo Rada miała wyłącznie wypracować kalendarz wyborczy władz partii. Jednak wiadomo, że tematem przewodnim będzie afera hazardowa.
Wiceprzewodniczący klubu Waldy Dzikowski zaprzecza, aby tematem mogły być również przyszłoroczne wybory prezydenckie. Jego zdaniem premier skupi się na bieżących wydarzeniach politycznych - czyli właśnie na aferze hazardowej.
Platforma musi też opracować harmonogram wyborów wewnętrznych na poszczególne szczeble - gminne, powiatowe i wojewódzkie. Natomiast w maju konwencja wybierze nowego szefa partii i nową Radę Krajową.
Pojawiają się także informacje, że Platforma rano zwoła posiedzenie klubu, na którym miałoby dojść do wyboru Grzegorza Schetyny na szefa klubu parlamentarnego. Być może członkowie PO zdecydują także kto zostanie wiceszefem klubu, po tym jak Elżbieta Łukaciejewska została eurodeputowaną. Wśród jej następców wymieniane jest nazwisko Rafała Grupińskiego.