Radio Parlament
Section01

Rozpoczęło się 62. posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 03.03.2010

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się między innymi projektami zmian dotyczącymi przemocy w rodzinie. Sejm rozpatrzy też projekt ustawy ułatwiający głosowanie osobom niepełnosprawnym.
          Sejm pracuje teraz nad dwoma projektami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - rządowym i poselskim.
             Kontrowersyjna propozycja rządowa ma między innymi dać możliwość szybkiej izolacji sprawcy przemocy od ofiar, łącznie z nakazem opuszczenia mieszkania. Według rządowej propozycji pracownik socjalny mógłby odebrać dziecko z domu, jeśli uznałby, że zagrożone będzie jego zdrowie lub życie.
    Przemoc definiowana jest w ustawie m.in. jako "narzucanie (dziecku) własnych poglądów", czy "krytykowanie zachowań seksualnych" bądź też "ograniczanie kontaktów", które to zachowania - jak podkreślają przeciwnicy ustawy - są naturalnymi elementami procesu wychowawczego.
          Nowe przepisy nakładają na gminy obowiązek prowadzenia poradnictwa, a w razie konieczności interwencji w rodzinach dotkniętych przemocą.
           Projekt klubu lewicy zakłada z kolei wzmocnienie roli policji oraz izolację sprawców przemocy od poszkodowanych. Według propozycji lewicy w walkę z przemocą w rodzinie zaangażowane byłyby sądy rodzinne. Powołany byłby także Komitet Monitorujący ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

             Posłowie przedyskutują także projekt zmian dotyczący tzw. becikowego. Rządowa propozycja o świadczeniach rodzinnych przewiduje, że do końca 2011 roku, kobieta która chce otrzymać dodatek za urodzenie dziecka, będzie musiała przedstawić zaświadczenie o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży.
             Według obecnie obowiązujących przepisów kobieta, aby otrzymać tzw. becikowe musi dostarczyć zaświadczenie, że co najmniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu była pod opieką lekarską.

               W Sejmie odbędzie się także pierwsze czytanie ustawy autorstwa PO o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Według projektu na terenie gminy co najmniej 1/3 lokali wyborczych musiłaby być przystosowana dla niepełnosprawnych. Możliwe byłoby także głosowanie korespondencyjne lub przy pomocy drugiej osoby. Niewidomi mieliby możliwość głosowania przy pomocy nakładek do kart do głosowania w alfabecie Braille'a.

                 W czwartkowym bloku głosowań znalazła się ustawa wprowadzająca niemal całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Według porpozycji sejmowej komisji zdrowa taki zakaz obowiązywałby między innymi w barach, dyskotekach, lokalach gastronomicznych, plażach, zakładach pracy i przystankach komunikacji. Część posłów opowiada się za tym, by w barach czy dyskotekach właściciel mógł decydować czy udostępnić osobne pomieszczenia dla palaczy.

Infromacyjna Agencja Radiowa.

Section02
Section03
Section04