Senacka komisja kultury i środków przekazu przyjęła z poprawkami nowelizację ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej.
PO w Senacie zgłosiła 3 poprawki. Wśród nich znalazła się ta uzgodniona wcześniej z Lewicą, że Radach Nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji swoich przedstawicieli będą mogli wskazywać dwaj ministrowie - kultury i skarbu, a w spółkach radiofonii regionalnej jeden minister - Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
Wiceprzewodnicząca senackiej komisji kultury i środków przekazu Barbara Borys-Damięcka z PO podkreśla, że obecność przedstawiciela ministra kultury w radach nadzorczych jest bardzo potrzebna:
Druga zgłoszona przez PO poprawka zakłada, że jeśli w pierwszych konkursach na członków nowych rad nadzorczych nie zostanie wyłoniona wymagana liczba kandydatów, KRRiT ma obowiązek niezwłocznego przeprowadzenia konkursu uzupełniającego.
Trzecia z poprawek wykreśla przepis rozwiązujący obecne kadencje Rad programowych. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy, ale wniosek nie przeszedł. Projekt nowelizacji ustawy najprawdopodobniej jeszcze dziś przegłosują senatorowie, a następnie ponownie trafi pod głosowanie do Sejmu. Następnie nowelizacja trafi do prezydenta do podpisu.
Projekt przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie czyli 14 dni po jej uchwaleniu.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)