Radio Parlament
Section01

Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

migracja
migrator migrator 22.10.2010

Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Podstawą prac był pilny rządowy projekt ustawy.

Nowelizacja,  jak mówił sprawozdawca projektu ustawy podczas debaty sejmowej, poseł Jerzy Zientek z P.O., jest spełnieniem licznych postulatów dotyczących wprowadzenia zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, jakie wpływały do Ministerstwa Zdrowia od organizatorów i realizatorów świadczeń zdrowotnych.

 Ustawa wprowadza definicję rejonu operacyjnego i obszaru działania – czyli obszaru wyznaczonego w sposób, który zapewni szybkie przybycie na miejsce zdarzenia. Rejon ma obejmować co najmniej jeden obszar. Wprowadzenie tych definicji ma pozwolić na jednolite opracowanie wojewódzkich planów działania oraz sprawne przeprowadzenie przez NFZ postępowań w sprawie zawarcia umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego.

 Uchwalona dziś ustawa rezygnuje z trzyletniego okresu obowiązywania planów na rzecz planów obowiązujących bezterminowo i podlegających systematycznej aktualizacji w każdym czasie, kiedy wystąpi uzasadniona potrzeba związana z bezpieczeństwem zdrowotnym społeczeństwa.

Ma to zapewnić ciągłość realizacji świadczeń zgodnych z wojewódzkimi planami działania systemu, obowiązującymi w 2010 r. wg. niezmienionych zasad do dnia 30 czerwca 2011 r. Pozwoli to również na sprawne zawieranie umów przez Narodowy Fundusz Zdrowia na zadania zespołu ratownictwa medycznego według podziału na rejony operacyjne.

 Ustawa precyzuje, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Umożliwia to lekarzowi i pielęgniarce systemu oraz ratownikowi medycznemu pracę na stanowisku dyspozytora medycznego, bez utraty uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.

 Nowelizacja określa skład osobowy zespołu ratownictwa medycznego. Od 1 stycznia 2011 r. świadczeń będzie mógł udzielać tylko lekarz systemu, pielęgniarka systemu oraz ratownik medyczny.

 Zmiana ustawy umożliwia uzyskanie statusu lekarza systemu przez lekarzy określonych specjalności, takich jak: anestezjologia i intensywna terapia, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, ortopedia, traumatologia narządu ruchu, ortopedia i traumatologia lub pediatria, co najmniej po drugim roku specjalizacji, co pozwoli na zwiększenie liczby lekarzy systemu oraz zagwarantuje właściwą obsadę specjalistyczną zespołu ratownictwa medycznego. Ta regulacja będzie obowiązywała do dnia 31 grudnia 2020 r. Jednocześnie uchwalone przepisy stanowią, że lekarz specjalizujący się w dziedzinie medycyny ratunkowej może wejść do zespołu dopiero po 2 latach trwania specjalizacji.

 W chwili obecnej w zespołach ratownictwa medycznego udziela świadczeń 5808 lekarzy, 4304 pielęgniarek oraz 11 127 ratowników medycznych. Do końca 2012 r., liczba brakujących lekarzy systemu ratownictwa medycznego powinna być uzupełniona i po upływie 2 lat umożliwi pełną obsadę specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego – mówił podczas debaty sejmowej poseł Jerzy Zientek.

 Danuta Zaczek – IAR – Radio Parlament

Section02
Section03
Section04