Sejm uchwalił ustawę o dostosowaniu wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Za uchwaleniem ustawy głosowali posłowie PO, PSL, SLD i PJN. Przeciw ustawie opowiedział się klub PiS.
Ustawa umożliwia niewidomym głosowanie przy pomocy nakładek na karty go głosowania z alfabetem Braille’a. Osoby niepełnosprawne dostały też prawo głosowania korespondencyjnego, zagwarantowane do tej pory w kodeksie wyborczym jedynie dla osób przebywających za granicą. Specjalnie dla osób niepełnosprawnych zmieniono przepisy ułatwiające głosowanie przez pełnomocnika. Dotychczasowe rozwiązania praktycznie uniemożliwiały skorzystanie z tej formy głosowania osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z ustawą 30 proc. lokali wyborczych będzie musiało być przystosowanych do ich potrzeb. Ustawa zobowiązuje Państwową Komisję wyborczą do zamieszczenia na stronie internetowej informacji o uprawnieniach przysługujących wyborcom niepełnosprawnym. Na żądanie PKW będzie musiała przekazać taką informację zainteresowanej osobie w afabecie Braille’a.
W głosowaniu sejm odrzucił poprawki PiS dotyczące wykreślenia z ustawy możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.
Marek Ast, reprezentujący klub PiS, mówił podczas debaty, że nowe przepisy nie dają gwarancji tajności ani bezpośredniości głosowań i są sprzeczne z konstytucją.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zmiany mają obowiązywać podczas najbliższych wyborów parlamentarnych.
Ustawa trafi teraz do Senatu
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament