Radio Parlament
Section01

Senat – ustawa ratownictwo w górach

migracja
migrator migrator 29.07.2011

Obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia i kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków przewiduje ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. 1 lipca 2011 r. uchwalił ją Sejm, dziś zaakceptował Senat. Do tej ustawy senatorowie wprowadzili szereg poprawek.



Obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia i kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków  przewiduje ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. 1 lipca 2011 r.  uchwalił ją Sejm, dziś zaakceptował Senat. Do tej ustawy senatorowie wprowadzili szereg poprawek.
Nowe przepisy zabraniają  jazdy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Za takie wykroczenie przewidują grzywnę. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie mógł odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie takiego terenu osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem tych środków.
Zarządzający będzie także zobowiązany do prowadzenia rejestru wypadków. Te dane mają być przechowywane przez 10 lat.
Co istotne w  ustawie określa się także zasady finansowania zadań ratownictwa górskiego. Obecnie reguluje to ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Środki na ten cel przekazywane są z budżetu państwa oraz pochodzą ze źródeł własnych organizacji. Poprawki wprowadzone przez Senat doprecyzowują definicje ratownika górskiego i ratownika narciarskiego. Senat uściślił  też zasady organizowania i prowadzenia szkoleń ratowników górskich i psów ratowniczych na obszarach parków narodowych.
W związku z wprowadzonymi poprawkami ustawa wraca jeszcze do Sejmu.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04